صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار موسسه 
اخبار > اردو و اردوگاه از منظر نگاه آقای فربان پور گنجی


  چاپ        ارسال به دوست

آشنایی با دیدگاه ها و تجربیات آقای سیدقاسم قربان پور گنجی در زمینه اردوداری

اردو و اردوگاه از منظر نگاه آقای فربان پور گنجی

 

سید قاسم قربان پور گنجی را در موسسه تسنیم نور به آقای گنجی می شناسیم . آقای گنجی را طی آشنایی با آقای نمکی شناختیم . درست موقعی که در حال تهیه بانک اطلاعات فعالان اردویی بودیم . وی پس از این آشنایی علاوه بر سال ها فعالیت درخشانی که  در عرصه امور فرهنگی و اردویی داشتند  همکاری خوبی را با مجموعه تسنیم نور برای بهره مندی  بیشتر فرهنگیان از اردوگاه ها ی موجود تسنیم را فراهم ساخته است و روز به روز دایره ی این همکاری در حال گسترش است .

آقای گنجی متولد 17/05/ 1350 و اصالتاٌ اهل بابل است . در سال 1386 از دانشگاه جامعه المصطفی قم در رشته اخلاق اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده . تاثیر عمیق این رشته ی تحصیلی را در اولین معاشرت با ایشان در رفتار و منش او می توان به خوبی مشاهده کرد . آقای گنجی به واقع عالمی است که  در عمل نماد کاملی از اخلاق و تعهد و ادب در مناسبات فردی و اجتماعی بوده و به جرات می توان گفت جای شکر فراوان دارد که در نظام تربیتی ما همچنان شاهد افراد متعهد و با انگیزه و اخلاقی چون ایشان هستیم . 

گنجی از سال 82 تا کنون در سمت های متعدد فرهنگی در آموزش و پرورش خدمت کرده است . مدیریت سازمان دانش آموزی ، کانون فرهنگی بعثت رباط کریم ، مدیریت دبستان و دبیرستان، معاونت پژوهشی و پرورشی و همچنین کارشناس مسئول اردوهای دانش آموزی از مهمترین فعالیت های ارو طی این سال هاست .

 

آقای گنجی در حوزه پژوهش و تدریس نیز یک فرهنگی فعال به شمار می رود . تدریس دوره های ضمن خدمت و سرفصل های مهم اردویی و مهارتی  در آموزش و پرورش، هلال احمر و بهزیستی و  کسب رتبه های برتر در جشنواره های دین و زندگی و تدریس از بارزترین عملکردهای  پژوهشی وی به شمار می رود .

 

اما در این میان از فعالیت های اجتماعی و افتخاری ایشان  نمی توان گذشت . عضویت هئیت امنای هیئات مذهبی شهر صالحیه ، خادم افتخاری آستان مقدس حضرت عبدالعظیم ، دانش آموخته ی داستان نویسی در انجمن اهل قلم ، مسئولیت نظارت در انتخابات شورای شهر رباط کریم و عضویت فعال بسیج ، مسئول اجرای ده ها اردوی ملی و دانش آموزی طی بیست سال گذشته همه و همه  او را به یک فعال فرهنگی تمام عیار تبدیل کرده اند .

 

آقای گنجی در اوج کسب تجربه طی تمام سال های خدمت خود به ابتکارات خوبی در حوزه فرهنگی و اردویی رسید که این ابتکارها  تاثیر زیادی در کیفیت و پیشبرد فعالیتها در بخش هایی از آموزش و پرورش داشته اند .

از مهمترین تالیفات آقای گنجی در حوزه ی اردو ها نیز می توان به کتاب یکصد و چهارده آوای گروهی اردو اشاره کرد که از سال 86 تا کنون چهار بار تجدید چاپ شده . این کتاب با همکاری آقای مجید نقی زاده تالیف شده و حاوی متون مناسب کار گروهی در قالب اردو می باشد . 

سیستم بالای صرفه جویی در  طراحی خوابگاه دانش آموزی دماوند ، طراحی نظام جامع اردوها و سایت سازمان دانش آموزی ، طراحی دوره های آموزش مجازی مربیان شهرستان های تهران از اثر گذارترین طرح های مبتکرانه ای است که آقای گنجی از خود  به یادگار گذاشته است .

 

به دلیل این همه تلاش عاشقانه و سرشار از تعهد سید قاسم قربان پور گنجی به عنوان کارمند ممتاز از آموزش و پرورش و سایر نهادهای همکار مورد تقدیر و تشویق قرار گرفت .

 

گنجی که اکنون خود از اساتید برجسته ی حوزه ی تعلیم و تربیت و اردو به شمار می رود ، متواضعانه و در کمال احترام از  آقایان  حسن کیایی ، محمد علی شجاع ، موسویان،فریفته ،شمس خو طوسی کفشدار و ایزدی  به عنوان اساتید خود یاد کرده  و اشاره می کند که در کنار این مردان بزرگ تجارب کنونی خود را کسب نموده  است . همچنین بزرگوارانی چون استاتید ارجمند  قاسم یزدان پناه ، علی عراقی و استاد رضا مهدوی را به عنوان  تاثیر گذارترین همکاران در فعالیت های شغلی خود می داند .

و  به طور  ویژه یادی کرد   از استاد اردلان که جزو  اساتید خلاق اردویی بودئو اکنون جزو شهدای حادثه ی ترورریستی مجلس به شمار می رود .

 

سید قاسم گنجی بیشترین زمان خود را در تمام سالهای کار خود با دانش آموزان پسر دبیرستانی گذرانده است و کار کردن با آن ها به دو جهت سخت ، مهم و در عین حال شیرین  می داند .

سخت به این  علت که  اقتضائات نوجوانی پسرها در این مقطع باعث می شود کمتر مسئولیت قبول کرده و حرف‌شنوی داشته باشند و شیرین به این دلیل که روحیه ی نشاط و شادابی غالب بر این سن رنگ و بوی دوستی ها و فعالیت هایش را بانشاط و شاداب می کند .

طبیعی است که استاد گنجی نیز همچون دیگر پیشکسوتان اردویی خاطرات تلخ و شیرین زیادی در چنته دارد اما وقتی از او خواستیم به یاد ماندنی ترین آن ها  را بیان کند از اردوی زیبا و تاثیر گذار عمره ی دانش آموزی یاد کرد .

او تعریف کرد : در یکی از سفرها بعد از محرم شدن و پوشیدن لباس احرام تلفنی از تهران به من شد که در آن مادر یکی از دانش آموزان به من گفت : پسرم نمی تواند در مکه بماند . او را سریع به تهران منتقل کنید . علتش را هم بیقراری و استرس پسر بیان کرد .

از همسفران تحقیق کردم و متوجه شدم که این پسر از لحاظ روحی بسیار آسیب دیده و به خاطر گریه های زیاد نمی تواند خودش را کنترل کند . لذا با مدیر کاروان و مسئولین هم فکری کردیم و بنا شد یک بلیط هواپیما برای 48 ساعت بعد تهیه کنیم . بلیط توسط مربی همراه یک جلد کتاب صهبای حج نوشته ی آیت الله جوادی آملی تحویل این دانش آموز شد . گفتیم ترتیب رفتن تو به تهران داده شده . کمی کتاب بخوان که سرت هم گرم شود تا زمان رفتن برسد .  حدود ساعت 2 صبح بود که این دانش آموز درب اتاق مربیان را زد و با گریه ی شدید و ناله کنان خواهش کرد که مرا به زیارت ببرید . من همراه او رفتم . صحنه‌ی زیبایی بود . او مدام گریه می کردو . به خانه خدا می چسبید . لحظه ای از زیارت دست بر نمی داشت . نزدیک صبح به او گفتم : باید کم کم برویم . ما رو سر کار گذاشتی نه به اینکه می خواستی بروی نه به این شور زیارت . در جواب گفت : وقتی نامه ی امام سجاد به یکی از دوستانش شبلی را خواندم که از حج بر گشته بود و اینکه حج با معرفت چه اثراتی می تواند د اشته باشد .. نفهمیدم چه شد . دیدم فرصت زیارت ندارم و سعی کردم تا هستم لذت ببرم .

این دانش آموز تا آخر سفر با ما ماند . چون بلیطی که به او نشان دادیم جعلی بود . چون می‌خواستیم بفهمیم چه قدر برا ی رفتن مصمم است .

 

گنجی معتقد است با وجود این که هنوز شاهد کاستی های زیادی در حوزه سخت افزار و نرم افزار اردوها هستیم ، در دهه 70 و 80 رشد خوبی در توسعه ی کمی و کیفی در بسیاری از سازه‌ها ایجاد شد .

 در حوزه ی سخت افزاری  اردوگاه ها علاوه بر هزینه ی تاسیس به هزینه‌ی نگهداری هم  نیاز دارند که در بخش دوم در دهه اخیر مشکلات وسیعی  ایجاد شد .به عنوان نمونه  به خصوصی و پیمانکاری شدن می توان اشاره کرد . لذا حتی با وجود نیروهای انسانی خوب برخی از کسری ها ی دهه ی اخیر هنوز جبران نشده  و نیروهای انسانی صرفاٌ به استفاده از ظرفیت موجود اردوگاه ها ملزم شده اند .

در حوزه ی نرم افزاری متولیان اردویی  برنامه های خوبی نگاشته اند . ولی اختلاف سلیقه ، هزینه ها و اجراهای اشتباه باعث شده هویت واحد  سازه را نداشته باشیم .  

همچنین گنجی قائل به تفکیک گردشگری از اردو با رعایت ظرافتی ویژه است . چرا که این دو را دارای هدف و برنامه های جداگانه می داند . او برای این قضیه آنقدر اهمیت قائل است که اعتقاد دارد می بایست اندیشمندان وارد مبانی نظری و تخصصی در این موضوع شوند .

  در پایان گنجی معتقد است : نشریه ی اردو و اردو گاه در تامین محتوا و غنی ساز مباحث اردویی  اقدامات خوبی را آغاز کرده و بابت تلاش همکاران تسنیم نور در این عرصه از آنها قدردانی     می‌کند .

 

برای آقای سید قاسم قربان پور گنجی بابت اطلاعات ارزشمندی که در اختیار ما قرار دادند سپاسگزاریم و برای ایشان ، خانواده محترم و همکارانشان آرزوی سلامت و موفقیت داریم .

 

 

 

 


٠٩:٤٦ - دوشنبه ١ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ١٠٠٠    /    تعداد نمایش : ١٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: