صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار موسسه 
اخبار > آقای محمد صائبی نظرات خویش در زمینه اردو را طی مقاله ای به تحریر درآورد


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله ای از آقای محمد صائبی از چهره های نام آشنای اردوداری در کشور

آقای محمد صائبی نظرات خویش در زمینه اردو را طی مقاله ای به تحریر درآورد

 

محمد صائبی  یکی از مربیان با استعداد و با تجربه در عرصه اردو و اردو داری کشورمان است .

وی ازسال ۷۴ تا کنون فعالیت خود را  در مسجد منشور به عنوان مربی اردویی  آغاز کرد و در همان دهه در  دبستان شهید فهمیده منطقه ۶ بعنوان مربی پرورشی و مربی سرود  و در مناطق ۱۲ و ۶ و ۲ و۱۱ در سمت معلم و مربی فعالیت داشت . در سال ۸۰ به عنوان مربی فرهنگی  در اردوهای کشوری کمیته امداد در اردوگاه شهید آوینی کار خود را  ادامه دادو  از سال ۸۴ به عنوان مربی اردویی در موسسه تسنیم نور سازمان تبلیغات اسلامی در طرح سپهر ایرانی مشغول فعالیت شد.  در  طول مدت فعالیتش  مجری اردوهای سازمانها  و نهادهای  مختلفی بود  و مسئولیت های فرهنگی متعددی را در نمایشگاههای قرآن ، تئاتر شهر و متروی  تهران  عهده دار بوده است .   

 

 

 

 

 

صائبی معتقد است خیلی از نهادها  در حال برگزاری اردو هستند اما مرکزی واحد برای آموزش و پرورش مربی اردویی و حتی سطح بندی آنان وجود ندارد . 

از آن جا که عقیده دارد در حوزه ((تجربه نگاری)) اندوخته های ما  بسیار محدود است ضمن ارائه مقاله زیر پیشنهاد   می کند  سازماندهی ویژه ای در این زمینه  ایجاد شود تا  در آینده بتوانیم ظرفیتی  عظیم از تجارب گذشته و منابع علمی برای مربیان نسل جدید و آینده ایجاد کنیم .

در ادامه مقاله ای از ایشان  را می خوانیم  که حاصل سال ها تجربه و مطالعه در زمینه  فعالیت های اردویی می باشد : 

 

اردو برای رسیدن به اهدافش به شرایطی بستگی دارد از جمله  نظم ، انتخاب محیطی با نشاط و متنوع با درنظرگرفتن سن و ویژگی های مخاطب , ایجاد فضای همکاری و صمیمیت و تلاش بین شرکت کنندگان ،تجربه زندگی مستقل و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و آمادگی برای حل آن , ایجاد سرگرمی های متناسب آموزشی و رقابت های سالم وتمرین کار گروهی.

توجه به این نکته در اردو نیز مهم است که خروجی و حاصل برگزاری آن باید منجر به تقویت یکی از موضوعات مهم  زندگی شود تا بتوان گفت اردو به شکل موثری برگزار شده است .

مثلاٌ تقویت بنیه اعتقادی ، اخلاقی و اعتماد به نفس ، خلاقیت های علمی ، هنری و ورزشی ، شناخت تمدن ایرانی - اسلامی می تواند از خروجی های موثر یک اردو باشد و در صورتی که این اهداف در فضایی شاد و مناسب اجرا شود بخش زیادی از آن ها تحقق خواهد یافت . 

اردو انواع مختلفی دارد . اردوهای تفریحی، آموزشی و درسی ، زیارتی, نظامی . و یا  اردوهایی که دارای اهداف و اشکال تلفیقی بوده و برای گروه های متعدد دانش آموزی یا دانشجویی و آزاد قابل اجراست . .

ظرافتهای یک اردوی مطلوب و موثر می بایست در تمام ابعاد آن مشاهده گردد از جمله در زمان و مکان اردو ، وسیله حمل و نقل مناسب ، مربیان همراه ، توجیه شدن شرکت کنندگان قبل ازبرگزاری اردو، برنامه ریزی مناسب در طول سفر ، اقدامات فرهنگی مناسب ( از جمله فضا سازی ، انتخاب  فیلم و صوت  ، مسابقات) . 

از آنجا که از مهمترین  اهداف اردو  تمرین یک زندگی دسته جمعی می باشد ، قوانین و شیوه اجرای برنامه ها درآن از اهمیت بالایی برخوردار است . . اعلام زمان بندی دقیق روزانه , نحوه تقسیم بندی گروه ها و مشخص نمودن اهداف و توجیه کامل شرکت کنندگان از زنجیرهای به هم پیوسته و اثر گذار در یک اردوی هدفمند است .

مثلاٌ یکی از نکات مهم که باعث الگو پذیری مخاطبین  در عمل به حدیث" اوصیکم به تقوی الله و نظم امرکم" می باشد، ساعت حضور در صبحگاه  و یا برنامه های جمعی است . ایجاد اصل رقابت سالم  بین شرکت کنندگان  نیز از نکاتی است که در تمام اهداف اردو نباید از آن غافل شد .

یکی از موضوعات قابل توجه دیگر در  اردو موضوع تقسیم بندی وظایف بین مربیان به صورت رسمی و در غالب شرح وظیفه و  در مرحله بعد بین شرکت کنندگان می باشد .  

افتتاحیه ، اجرای مسابقات مختلف، مراسم صبحگاه جذاب و نشاط آور، برگزاری نشست های آزاد اندیشی با هدایت مربی متخصص و با موضوعات جذاب ، جنگ های شبانه و اختتامیه را می توان به عنوان ساختارهای مهم اجرایی در اردو نام برد .

اردو نه تنها در افزایش آگاهی  و غنی سازی اوقات فراغت و خلاقیت و نوآوری برای شرکت کنندگان  مفید است بلکه آموزش را از یکنواختی و سکون روز مره نجات می دهد و تحرک و پویایی را دربین شرکت کنندگان ایجاد می نماید .  مثلاٌ در اردوهای علمی به جای القای محفوظات دروس می توان عملاٌ توانایی حل مسئله را به دانش آموزان آموخت .

اگر برنامه های اردویی یک مربی پویا باشد باعث ایجاد انگیزه و مشارکت شرکت کنندگان می شود . البته یکی از عوامل موثر در این خصوص آشنایی مربیان  با ویژگی های جسمی، عاطفی و روانی  ، اجتماعی و یا آموزشی  مخاطبین می باشد . 

 

یکی از اقدامات موثر در هر دوره اردو ، بررسی نقاط قوت و ضعف مربیان و برنامه هاست که می توان در قالب یک فرم نظر سنجی ارائه نمود . هم چنین بررسی شرایط شرکت کنندگان نیز می تواند برای تعیین خروجی اردو و پیگیری های آتی مهم باشد .   

باتوجه به نوع و سطح کیفی اردو نمایش دستاورد وتلاش های شرکت کنندگان در قالب یک نمایشگاه در عینی سازی فعالیت های آن موثر است .

اما آنچه مورد تاکید می باشد این است که با تمام شدن زمان اردو نباید اثرات آن  نیز پایان یابد .  برنامه هایی مثل تجربه نگاری و تهیه گزارش تصویری یا مکتوب استفاده از فضای مجازی برای ثبت خاطره ها و تداوم کارشناسانه ی روابط شکل گرفته در اردو می تواند در ماندگاری آثارآن  موثر باشد .

محوریت رعایت همه این موارد ذکر شده  شخصی  به اسم مدیر اردو می باشد .  انتخاب یک مدیر دلسوز ، آموزش دیده , تجربه مند ، متعهد وتاثیر گذار به همراه تیمی  مجرب می تواند یک اردو را به یاد ماندنی نماید  و این اقدام   زمینه ای برای پرورش نوجوانان وجوانان در آینده ای نزدیک به عنوان یک کمک مربی خواهد بود .

 

 

 

 

معرفی کتاب

کتاب تاثیراردوهای آموزشی برانگیزه پیشرفت تحصیلی دانش آموزان توسط محمد صائبی تدوین و گردآوری شده است .

این کتاب در شش فصل به تبیین تاثیر اردو در حوزه های مختلف پرداخته است.

 نگاه به اهداف کلی اردو، اثربخشی و انتقال تجارب خود از برگزاری اردوهای متعدد دانش‌آموزی در غالب آزمایش و پژوهش از مضامین مهم این کتاب است.

صائبی در این پژوهش این‌چنین جمع‌بندی نموده است که با برگزاری یک برنامه اردویی درانواع مختلف مثل اردوهای  زیارتی ،آموزشی، تفریحی و.... چگونه می‌توان انگیزه‌ی  شرکت‌کنندگان را در هر گروه سنی نسبت به یادگیری مطالب مختلف ایجاد کرده و رقابت سالم را در چهارچوب مفاهیمی چون رقابت و... در دانش‌آموزان تقویت نمود.  

صائبی در این کتاب هم چنین اشاره داشته: توجه مسئولین برنامه‌ریز به اردوهای دانش‌آموزی می‌تواند سرمایه‌گذاری هدف‌مندی برای نسل آینده باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


٠٩:٥٨ - دوشنبه ١ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ١٠٠٢    /    تعداد نمایش : ٨٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: