صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار موسسه 
اخبار > آشنایی با دیدگاه ها و تجربیات استاد علی نقی یزدان پناه در زمینه اردو


  چاپ        ارسال به دوست

علی نقی یزدان پناه؛ چهره ای دانشمند و تجربه مند در آموزش و پرورش اردویی

آشنایی با دیدگاه ها و تجربیات استاد علی نقی یزدان پناه در زمینه اردو

استاد یزدان پناه را این­گونه معرفی کردیم، چرا که بسیاری از اهالی آموزش و پرورش که از چهل سال پیش تا کنون او را می­شناسند به دانایی تمام عیار او در عرصه­ی اردو و اردو داری معترف هستند.

چهره­ ی مهربان و تجربه­ مند یزدان ­پناه، خود گویای بسیاری از اوصاف اوست. پای سخنانش که بنشینی مفهوم استاد را عمیقاٌ درک می­کنی. مردی آرام و متواضع و در عین حال پر نشاط .


 

استاد علی­نقی یزدان پناه متولد دوم خرداد 1339 بوده و اکنون قریب چهل سال است در کسوت فرهنگی فعالیت ­های چشمگیری داشته است. در هیچ بخش مهمی از آموزش و پرورش  نیست که رد پایی اثرگذار از استاد نمانده باشد.

از مدیریت اردوگاه­ های متعدد گرفته تا ریاست آموزش و پرورش در دهه­ی شصت و هم­چنین تدریس و معلمی که در جان او ریشه دارد.

استاد یزدان­ پناه در سوابق خود مدیریت و اجرای اردوهای بسیاری را در دست داشته که محوریت اصلی آن­ها با اردوهای ملی عشایر، پیشتازان و فرزانگان، اردوهای دانشجویی خارج از کشور و اردوهای پویندگان و سازمان دانش ­آموزی بوده است.

 او تمام موقعیت­ ها را به عنوان نیروی انسانی در اردوها تجربه کرده. هم به­ عنوان مربی و هم مدیر و برنامه­ ریز که ریاست اردوگاه شهید رجایی نیشابور در سال­های 74 تا 78 را می­توان از مهمترین آنها یاد کرد.

استاد علی نقی یزدان­پناه چهره­ ای شاخص و پیشکسوت در نظام آموزشی و پرورشی است. اهمیت والای ایشان به تعالیم دینی و به ویژه قرآن در تمامی سال­های خدمتش از نقاط برجسته­ی ایام خدمت فرهنگی اوست.

وی اکنون مشاور معاونت پرورشی و فرهنگی و وزیر و رئیس سازمان دانش­آموزی در آموزش و پرورش است.

تدریس قرآن و معارف اسلامی و سخنرانی­های مذهبی در مساجد و مراسم مذهبی، در بخش اعظم فعالیت ­های حرفه­ای استاد می­درخشد.

تالیفات متعدد استاد یزدان­ پناه در انتشارات سنا، منادی تربیت، هفته­ نامه­ ی صبح نیشابور، روزنامه­ ی اطلاعات، همشهری، ماهنامه­ های تربیت، فصلنامه ­ی کوچ،مجله­ ی مشاور و... با عناوین متعدد قابل رویت می­باشد.

کتاب­ های دانستنی­ها و مهارت ­های اعضاء تشکیلات دانش­آموزی، رهنمود برگزاری اردوها و مقاله ­های وارثان فرهنگ، چگونه مسئولیت­پذیری دانش­ آموزان را تقویت کنیم و مهارت اجتماعی، نردبان تربیت از عناوین برجسته در میان ده­ ها تالیف استاد یزدان­ پناه است.

 او در مدیریت و اجرای طرح­های ماندگار زیادی در آموزش و پرورش نقش داشته است. طرح توسعه ­ی شوراهای دانش­ آموزی ، تاسیس مجامع دانش­ آموزی، تربیت مدرسین اردویی و ... از جمله طرح ­هایی بوده که حضور در آن پررنگ دیده می­شود.   

علی­ نقی یزدان­ پناه که خود جامه­ ی برازنده­ ی استادی به تن دارد توفیق همکاری با اساتید و همکاران زیادی را موجب افتخار و سعادت خود می­داند. اساتید بزرگی همچون قاسم یزدان­پناه، وحید بیگلری، مهران احمدی، حسین تابنده، عللی عراقی، عباس نمکی، اردشیر دهقانی، وحید شیخی، رضا مددی، باورصاد، قاسم ایرانمنش، یوسف­نژاد و فریفته از دوستان و همکارانی هستند که وی به نیکی از آن­ها یاد می­کند و ده ها سال است که یکدیگر را در فضاهای مختلف کاری معیت می­کنند.

 


استاد علی­نقی یزدان­پناه درقالب یکی از خاطرات به یادماندنی ­اش درس بزرگی به مربیان نسل جدید منتقل می­کند. 

استاد به منظور بیان ضرورت دقت در انجام وظیفه در اردوها این­چنین تعریف می­کند:

در سال 75 مسئولیت اردوگاه شهید رجایی نیشابور را داشتم.

سالن غذاخوری اردوگاه فاقد سیستم گرمایشی بود. لذا برای اردوها غذا پخته نمی­شد و اردوها غالباٌ یک­روزه برگزار می­شد.

یکی از اردوها که مربوط به بهداشت­یاران استان خراسان بود با جمعیت 400 دانش­آموز بود. طبق روال معمول بخش پذیرش یک روز قبل از برگزاری اردو ، فرم خاصی از طرف اردوگاه به مسئول آشپزخانه داده می­شد.

این اولین اردوی تشکیلاتی بزرگی بود که در اردوگاه برگزار شده بود. نزدیک ظهر برای بازدید به سالن غذا­خوری رفتم و در کمال تعجب دیدم خبری از پخت غذا نیست. دانش­ آموزان هم اندکی بعد به سالن غذاخوری می­رسیدند. با تعجب از مسئول آشپز­خانه پرسیدم چه شده و او گفت امروز پخت غذا ندارند. مسئول آشپزخانه که سواد کمی داشت فکر کرده بود تاریخ اردو برای روز بعد بوده. دانش­ آموزان گرسنه بودند و در این فاصله سعی کردیم آنها را با کیک و آبمیوه سیر کنیم. کاری نمی­شد کرد . خیلی سریع همکاران را با وسایل نقلیه­ ی اردوگاه به سمت شهر نیشابور فرستادم و از آنها خواستم 450 غذا از سطح رستوران ­های شهر تهیه کنند و به اردوگاه بیاورند.

در مراسم اختتامیه ­ی اردوگاه من از تمام مربیان و دانش­آموزان پوزش خواستم و این مشکل را ناشی از بی­ تجربگی خودم اعلام نمودم. در حالی که همه تعجب کرده بودند و انتظار شنیدن این جمله را نداشتند، بنده با صداقت مسئولیت این ناهماهنگی را پذیرفتم. بلافاصله بعد از آن اردو، طی ابلاغی یکی از همکاران خوش­فکر و متعهد را به عنوان مسئول مستقیم سالن غذاخوری انتخاب کردم و در تمام چهار سالی که بعد از آن روز مدیریت اردوگاه را به عهده­ داشتم هرگز چنین مشکلاتی در اردوگاه مشاهده نشد.

نتیجه­ ی این خاطره از نگاه استاد یزدان­ پناه این است که مسئولین باید اشتباهات خود را بپذیرند و در صدد اصلاح آن باشند. 

 

استاد یزدان­ پناه اشاره می­کند :

تربیت اجتماعی امری مهم است. اصل مشارکت و هم­زیستی در اردو اتفاق می­افتد. اردوگاه می­تواند زمینه­ ی کار گروهی را در قالب بازی و ورزش­ های گروهی فراهم کند. 

 در یک اردو با اهداف از پیش تعیین شده، می­توان روح تعاون، یکدلی، و جمع­ گرایی را به طور مستقیم به نوجوانان آموخت.

متاسفانه اردو که باید تمرین زیست گروهی و تحمل شرایط سخت باشد، این روزها تبدیل به هتل و مهمان­سرا شده و ما شاهد دانش­آموزانی هستیم که از نظر دانش حافظه­ مدارانه قادر به حل دشوارترین مسائل درسی هستند اما قادر به اداره­ ی خود در برابر خطرات پیرامون نبوده و فاقد بسیاری از مهارت­ های زندگی می­باشند.

در پایان استاد یزدان­ پناه، ضمن اشاره به این­که غفلت از امر تربیت تا کنون لطمات زیادی به تربیت نیروهای موثر انسانی زده است،اعلام داشتند مسئولین همه باید بدانند تمام تلاش­ها در کشور باید منجر به تربیت نیروی انسانی و انسان بشود . 

تالیف و مصاحبه : قنائیان


٠٨:٤١ - چهارشنبه ١٧ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠١٣    /    تعداد نمایش : ٦٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: