صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار موسسه 
اخبار > ولادت امام هادی (ع) مبارک


  چاپ        ارسال به دوست

ولادت امام هادی (ع) مبارک

خلاصه ای از زندگانی امام هادی (ع) | قسمت دوم


آنچه در این زندگینامه خواهید دید:


زندگی امام هادی
(ع)

برخی از کرامات امام نقی (ع)

مهم ترین اقدامات امام هادی النقی (ع)

امام هادی (ع) در زمان کشته شدن پدرش محمد بن علی در بغداد در مدینه حضور داشت و همچون او در کودکی، در سن هشت سالگی به امامت رسید.

وی پیش از خلافت متوکل در آرامش در مدینه می‌زیست. متوکل عباسی برای آنکه بنیان خلافت خود را محکم کند، دشمنی آشکاری را با شیعیان آغاز کرد و شروع به آزار و اذیت آنان نمود.

علی بن محمد در مدینه توانست به خوبی نقش رهبری شیعیان را ایفا کند و به همین دلیل متوکل در سال ۲۳۳ یحیی بن هرثمه را مأمور انتقال وی به سامرا کرد. وقتی یحیی وارد مدینه شد مورد مخالفت مردم قرار گرفت و در ابتدا گفت هیچ خطری او را تهدید نمی‌کند. وقتی علی بن محمد به بغداد رسید مردم بسیاری جمع شدند نا او را ببینند و فرماندار اسحاق بن ابراهیم طاهری به ملاقات او آمد و تا پاسی از شب نزد او ماند. وی در ۲۳ رمضان ۲۳۳ وارد سامرا شد. خلیفه فوراً وی را به حضور نپذیرفت ولی فردای آن روز خانه‌ای را برای اقامت او اختصاص داد. علی بن محمد بقیه عمرش را در سامرا ماند.[5]


برخی از کرامات امام نقی (ع)

- تکلم به 73 زبان دنیا. [2]
- از پیش دانستن طوفان‌ها و پیشگویی مرگ‌ها و دیگر رخدادها.
- امام نقی (ع) متوکل را لعنت کرد و مرگ او را سه روز پس از این که خلیفه او را تحقیر کرده بود (با دستور دادن به او، به همراه هاشمیان و دیگر بزرگان، که از اسب پیاده شوند و جلوی او و فتح بن خاقان پیاده راه بروند) یا زندانی اش کرده بود پیش بینی کرده بود.
- در حضور متوکل، او نقاب از چهره زنی که به دروغ می‌گفت زینب دختر حسین بن علی است با گذاشتن او در لانه شیر برای اثبات این که شیرها به بازماندگان علی آسیب نمی‌زنند برداشت.
- مشتی ماسه و سنگ را برای یک پیرو فقیرش به طلا تبدیل کرد.[5]

مهم ترین اقدامات امام نقی (ع)

1. تشكیل سازمان وكالت و نیابت از طرف امام معصوم
امام نقی (ع) از طریق وكلاى خود با شیعیان كه در سرزمین هاى پهناور اسلامى آن روزگار پراكنده بودند، ارتباط داشتند. وكلاى ائمه علاوه بر جمع آورى وجوهات، درباره پاسخگویى به مسایل فقهى و عقیدتى شیعیان نیز مسئولیت داشتند.

2. پاسخگویی به شبهات فکری و کلامی رایج در آن زمان
نمونه این شبهات در موضوعات توحید( شبهه تشبیه و تجسیم)، شبهاتی دباره امامت، شبهه تحریف قرآن، جبرگرایی (نفی اختیار) و اعتقاد به تفویض (اختیار كامل)، مساله خلق قرآن و ...

3. تعریف مرجعیت جهت زمینه سازی برای غیبت امام
«مردم در حوادث و رویدادها به راویان احادیث ما مراجعه كنند، چون غیر از فقها حافظین احادیث و ناقلین آنها هیچ طبقه ای از اهل علم نیستند». شاید این امر مهمترین دستاورد ساماندهی تحولات فكری توسط امام هادی(ع) است كه آینده مكتب اهل بیت را در مقابل حوادث و رویدادها بیمه و از انفعال و انكسار نجات می بخشد.(3)

4. تربیت شاگردان نخبه و با ایمان
با توجه به پراکندگی شیعیان در مناطق مختلف و وجود شبهات و انحرافات، نیروهایی را که استعدادهای لازم را داشتند شناسایی کرده و آنان را جهت پیش برد اهداف اسلامی تربیت می فرمودند.عبدالعظیم حسنی، حسن بن راشد، عثمان بن سعید عمری، علی بن جعفر میناوی از جمله این افراد هستند.

5.تبیین مقام امامت از طریق زیارت غدیریه و زیارت جامعه کبیره
زیارت جامعه از برترین زیارات ائمه است. علامه مجلسی (ره) در مورد صحت سند آن ـ که به درجه قطع رسیده ـ می گوید: «این زیارت دارای بهترین سند، عمیق ترین مفهوم، فصیح ترین الفاظ، بلیغ ترین معنا و عالی ترین شأن است.(4) امام هادی علیه السلام در این زیارت شاخصه ها و پایه های اصلی شیعه را بیان فرمودند.

زیارت غدیریه به زیارت امیرالمؤمنین در عید غدیر خم معروف است. در سالی که معتصم امام علیه السلام را از مدینه به سامرا فراخواند، ایشان به زیارت امام علی علیه السلام در نجف اشرف رفته و این زیارت را قرائت کردند که در ضمن آن یکصد و پنجاه منقبت از مناقب امام علی (ع) بیان فرموده و از برخی مشکلات سیاسی و اجتماعی که ایشان را آزرده کرده بود، سخن گفتند.

 همچنین از امام نقی (ع) دعایی جهت تعقیب نماز نقل شده است:

«اَعُوذُ بِوَجْهِكَ الْكَریمِ وَ عِزَّتِكَ الَّتى لا تُرامُ وَ قُدْرَتِكَ الَّتى لا یَمْتَنِعُ مِنْها شَىْءٌ مِنْ شَرِّ الدُّنْیا وَالاْخِرَةِ وَ مِنْ شَرِّ الاَْوْجاعِ كُلِّها وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ؛ پناه برم به ذات بزرگوارت و به عزتت كه مورد دستبرد نیست و قدرتت كه چیزى از آن خوددارى نتواند، از شر دنیا و آخرت و از شر تمامى دردها و جنبش و نیروئى نیست جز به خداى والاى بزرگ».


منابع
1- شیخ مفید، إرشاد، ج 2.
2- بحارالانوار، ج 50، ص 124.
3. ر.ك: شیخ مفید، ارشاد، ج2؛ مجلسی، بحارالانوار، ج50.
4- مزارالبحار، به نقل از باقر شریف قرشی، زندگانی امام علی الهادی علیه السلام ، ص168.
5- عطاردی، عزیزالله، زندگانى چهارده معصوم علیهم السلام، نشر اسلامیه، 1380.
6- قمی، عباس،مفاتیح الجنان.


١٣:٢٤ - يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٢    /    شماره : ٤٤١    /    تعداد نمایش : ٧٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: