صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار موسسه 
اخبار > حجت السلام عبدالکریم صالحی مربی توانمند اردو


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه موسسه فرهنگی تسنیم نور با :

حجت السلام عبدالکریم صالحی مربی توانمند اردو

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی تسنیم نور، عبدالکریم صالحی  در شهریور ماه 1345 در استان فارس شهر خشت از توابع کازرون به دنیا آمد و تحصیلات حوزوی را مانند بسیاری ازطلاب مشتاق علوم دینی با علاقه و اشتیاق خود انتخاب کرد. وی از سال1372 تا کنون فعالیت های اردویی خود را در عرصه کودک و نوجوان در سازمان های مختلفی همچون کمیته امدادامام خمینی(ره)، شرکت نفت و گاز گچساران، دانشگاه امام حسین(ع)، بسیج، بهزیستی، اتکاه، حوزه علمیه، مرکزپژوهشی صداوسیما و... برای خانواد های کارمندان و مددجوبان نهادهای حمایتی ارائه کرده است.


روابط عمومی موسسه فرهنگی تسنیم نور در ملاقاتی صمیمی اقدام به مصاحبه ای با این روحانی توانمند نمود، صالحی در پاسخ به اولین سئوال پیرامون نظرش درباره اینکه اردو چه میزان در فرآیند تغییر رفتار و شکل گیری رفتارهای جدید در شرکت کنندگان آن موثر می باشد گفت :
اردو یک زندگی مشترک و دسته جمعی است که در آن اتفاقات ویژه ای می افتد . افراد روی هم اثر می گذارند و همین باعث تغییر در رفتار و عملکرد آنها می شود . تعاملات شکل دیگری به خود می گیرد  و باید به نحوی باشد که رضایت  دیگر اعضا نسبت به فعالیت فرد جلب شود و در امور شخصی نیز او می بایست مستقل و متکی به خود باشد . اینها تعقل می خواهد که باعث خودشناسی و اثر گذاری  می شود . یک روز اردو حقیقتاٌ معادل یک صد ساعت کلاس آموزشی است . چون اردو یک فعالیت عملی است و افراد به وسیله فرافکنی درون واقعی خود را نشان میدهند و تمام ژستها و فیگورهای حالت عادی و خارج از اردو در اردو  بیرون ریخته می شود .  رفتارها در اردو شفاف تر است  . در گروه همسالان معمولا همزاد پنداری اتفاق می افتد . این در اردو باعث می شود به توانایی ها و نا توانی های هم بیشتر پی ببرند ، کمتر خجالت بکشند و راحت تر عمل کنند و به لحاظ بالا بودن نشاط در بین همسالان طی اردو تغییر رفتار می تواند بهتر صورت بگیرد . اردو همه را یکسان  می کند و در یک سطح قرار می دهد . حتی مربیان نیز  به نوعی به سطح  بچه ها نزدیکتر می  شوند و قطعاَ در صورت وجود برنامه ریزی تغییرات رفتاری مثبتی را  می توان انتظار داشت .
وی درباره ضرورت پیوستهای مذهبی و شکل اجرای آن در اردوها اینچنین پاسخ داد :
پیوست مذهبی شاید تعبیر خوبی نباشد . چون نیاز و هدف اردوهای دانش آموزی تربیت است و به شکل خاص برای این جامعه همان تربیت مذهبی هدف و نیاز اردوهاست .
متاسفانه در سالهای اخیر شاهد اردوهایی هستیم که کار تربیتی در آن اتفاق نمی افتد . اردوها غالباَ  در جاهای شکیل  و با غذا و امکانات خوب برگزار می شود . اگر هدف از اردو را سفر در نظر بگیریم ، این هدف برای افراد در کنار خانواده هم می تواند اتفاق بیافتد . ولی اگر هدف تربیت و آموزش است به شکل متفاوتی از اجرای آن نیاز است . در بسیاری از اردوها تمهید ویژه ای برای نماز نداریم . اتفاقا ٌ اردو برای تکمیل اعتقادات است . منظور از پیوست مذهبی هم نباید صرفاَ این باشد که یک بسته و یا زمانی برای گنجاندن مفاهیم مذهبی داشته باشیم . تربیت مذهبی می بایست به شکل کاملاَ عملی از لحظه نشستن بچه ها در ماشین و با امور به ظاهر ساده ای مثل صلوات ، صدقه و ... قابل انجام است و تا انتهای سفر می تواند با دقتها و تأملات دقیق و کارشناسانه ی  دینی اتفاق بیافتد . اگر پیوستها و برنامه های مذهبی توام با مفاهیمی مثل هیجان ، نشاط ، تخیل  و .... باشد کانون رغبت می شود و مورد نیاز نوجوان نیسز خواهد بود . این مفاهیم و نیازها پنجره ی ورودی ذهن مخاطب است . و می تواند در اوج حفظ نشاط آنها را در مسیر تربیت مذهبی قرار دهد .

ایشان درباره سابقه فعالیتش پیرامون اردو و  اردو داری افزود :
سالهای زیادی است که در غالب کتاب ، نرم افزار،جزوه و تدریس  به اشاعه شیوه های اردو داری پرداخته ایم . برای مربیان ، کانونهای مساجد ، و طلاب قم و شهرستانهای دیگر و حتی خارج از کشور این روشها را انتقال داده ایم . از بین آنان افرادی هستند که این شیوه ها را آموخته اند و در کشورهای دیگر اجرا می کنند .
صالحی به ساخت و سازاردوگاه و شکل انجام آن بمنظور ارتقاء کیفیت اردوها نیز اشاره کرد و گفت :
 اگر منظور از فضا سازی ساخت و ساز باشد قطعاً مسئاله مهمی است . شاهدیم در بسیاری از اردوگاه ها اتاق اسکان بچه ها فاقد پنجره مناسب است و اطلاع از فضای داخل اتاقها توسط مربیان محدود است . ساخت و ساز در اردوگاه باید به نحوی باشد که با سواد به روز و رسانه ای همخوانی داشته باشد. بسیاری از موضوعات با ساعت ها سخنرانی قابل انتقال نیست . اما با جاذبه و ابهام و ایجاد شرایط انتقال موضوع از این طریق ، مفهوم کاملاٌ  منتقل و نهادینه می شود .
برای اردوگاه فقط سالن همایش و کارگاه حائز اهمیت نیست . از سرویسهای بهداشتی تا خوابگاه و خلاصه هر گوشه و کنار آن باید پیام داشته باشد . برای انتقال پیام نیز صرفاَ تابلو و دیوار نوشته برای نسل امروز کفایت نمی کند . نسل امروز نسل دیجیتال و شبکه های مجازی است . در کنار تمام اشکال قدیم برای انتقال مفاهیم تربیتی باید  انتقال به شیوه امروزی  و درک میزان  سواد بصری افراد نیز مورد توجه قرار بگیرد .
حجت السلام عبدالکریم صالحی صالحی ده ها روحانی و طلبه و مربی جوان را در این عرصه پرورش داده و آثار ماندگاری چون کشکول کلاس داری، بازی های قرآنی و اردوئی را به شکل تصویری تنظیم نموده که منابع اجرایی مناسبی برای مربیان پرورشی و اردوئی می باشد.١٢:٠٦ - يکشنبه ٦ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٩٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: