صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار موسسه 
اخبار > مصاحبه با داود صالحی در موسسه تسنیم نور


  چاپ        ارسال به دوست

آشنایی با یک چهره موفق اردویی

مصاحبه با داود صالحی در موسسه تسنیم نور

داود صالحی متولد13آبان 1359 شهر تهران و کارشناس ارشد مدیریت آموزشی است
از سال1377 به طور رسمی وارد سیستم اردو داری شد(پیش از این با کانون های پرورش فکری اردو می رفت اما به طور رسمی تجربه کار در اردو را با اردوهای شاهد در اردوگاه شهید رجایی رامسر شروع کرد.)
صالحی می گوید اساتید زیادی در این سال ها داشته است ( او به طور کلی تمامی مربیان اردوگاه شهید آوینی کمیته امداد را از اساتید و همکاران خوب خود در این عرصه می داند . )
اما معتقد است: تمام افراد حاضر در اردو همیشه برایم حکم استاد داشتند . در اردو از دانش آموزان هم می توان چیزهایی یاد گرفت. هر مربی یک ویژگی یا توانمندی خاصی دارد که می تواند یک الگوی خوب و کارآمد باشد.

صالحی به آرامی عضویت در گروه هنری ، مسئول فرهنگی ، معاون اجرایی و سرپرستی اردو را نیز تجربه کرد . او در طی بیست سال فعالیت خود در
کمیته امداد، بنیاد شهید، آموزش و پرورش،وزارت دفاع ،وزارت نیرو، فولاد مبارکه صنایع شیر ایران و ده ها شرکت و سازمان مختلف ، تمامی زوایای اردو را از نزدیک تجربه کرده است.
اما شیرین ترین و دوست داشتنی ترین خاطرات اردویی و حتی تمام طول عمر خود را روزهایی می داند که در اردوگاه شهید آوینی برای خنداندن و شاد کردن بچه های کمیته امداد نمایش اجرا می کرد و شعر می خواند .
صالحی با بیانی متفاوت می گوید : احساس می کنم هنوز هم در زندگی از برکات آن روزها روزی می گیرم .
او می گوید:
" من معتقدم اردو کپسولی فشرده برای تعلیم و تربیت است، معتقدم یک اردوی خوب و کارآمد چند روزه می تواند کار چند سال تعلیم و تربیت را انجام بدهد ؛ حتی بهتر و موثر تر
اما چند نکته را هرگز نباید فراموش کرد:
1.نیازها , خاستگاه ها و نگرش دانش آموزان روز به روز در مسیر تحول قرار دارد پس با تجربه دیروز برای بچه های امروز نمی شود برنامه نوشت.
یک روزی اشعار اردویی، نمایش های اردویی،کارگاه های مختلف اردویی جوابگوی نیاز دانش آموزان بود . اما امروز با همان سبک نمی شود یک اردوی موثر برگزار کرد.
بچه های امروز دیگر با اشعار آقا ظفر و آقا ظفر شاد نمی شوند و فریاد شادی نمی زنند.
و مشکل از آن جایی شروع می شود که مربیان امروز اردوها را با فضایی اداره می کنند که خودشان در آن فضا رشد کردند و برایشان جالب و دوست داشتنی بوده، غافل از اینکه این فضای امروزی اصلاٌ برای بچه های امروز کارآمد نیست.
2.پیشرفت روز افزون امکانات دیجیتالی به ویژه ابزار ارتباطی امروز متاسفانه کمتر در اردوها به کار گرفته می شود. هنوز هم کارشناسان امروزی نمی دانند همراه داشتن گوشی تلفن در اردوها، چطور باید کنترل شود یا چطور می شود از این تهدید یک فرصت ساخت.
3.ایجاد فضایی جهت هم افزایی دانش و تجربه مربیان قدیمی و با تجربه در حوزه اردو داری با انرژی و توان مربیان جوان و پر انرژی قطعاٌ بسیار ارزشمند و کارآمد خواهد بود.
4.برنامه ریزی اردو بر حسب محیط اردو؛مقطع سنی و... متغیر است و البته عوامل دیگری هم بر سبک برگزاری اردو موثر است. عواملی مثل فرهنگ شرکت کنندگان، سازمان برگزار کننده اردو و... بنابراین پر واضح است که برنامه اردوی کمیته امداد را نمی توان برای آموزش و پرورش اجرا کرد، سبک اردویی فلان وزارت خانه با فلان سازمان کاملاٌ متفاوت است اما متاسفانه خیلی از همکاران اردویی امروز تجربه موفق در یک اردو را دریک اردوی دیگر اجرا می کنند و این اصلاٌ خوب نیست و گاهی نتیجه عکس خواهد داد


صالحی اردو را با تمام مقاطع سنی تجربه کرده است.حتی دانشجویان و بزرگسالان و اردوها ی پدران و پسران . اما بیشترین زمان خود را بین بچه های مقطع دبیرستان گذرانده است. در مورد ویژگی های این مقطع سنی صالحی عقیده دارد:
دوست یابی اولین نیاز این گروه سنی است که در اردو این نیاز به خوبی پوشش داده می شود .

صالحی در راستای تجربیات خود تالیفاتی نیز داشته که پیشنهاد می شود مربیان نسل جدید در حوزه اجرایی از آن بی بهره نمانند تالیفاتی مثل :
آواهای اردویی (اطلاعات مربوط به این کتاب در موسسه تسنیم نور موجود هست)
و مجموعه سرود میزان (مجموعه سرودهای مدارس - ایران) انتشارات هدایت میزان
با آرزوی سلامتی و خلق فعالیت هایی ماندگار برای این مربی توانمند اردویی

 


١٢:٠٩ - يکشنبه ٩ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٩٨١    /    تعداد نمایش : ٣٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: