صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار موسسه 
اخبار > مصاحبه با آقای سید کاظم شمس خو در موسسه تسنیم نور


  چاپ        ارسال به دوست

آشنایی با سید کاظم شمس خو از چهره های اردویی کشور

مصاحبه با آقای سید کاظم شمس خو در موسسه تسنیم نور


آقای سید کاظم شمس¬خو در پاییز دهه بیست و در شهر تهران متولد شد . پس از نوجوانی نیز تحصیلات خود را در همین شهر ، در رشته هنر ادامه داد .
او در حال حاضر از مربیان کوه نوردی در سطح" درجه یک " است .
وی از کودکی به اردو علاقه داشته است .به خصوص کوه نوردی در اردوگاه کولکچال و اقامت در آنجا . بیشتر ایام زندگی نوجوانی آقای شمس خو با خاطرات خوشی که از اردوها دارد سپری شده است . وی در حال حاضر مربی مهارت های اردویی مجتمع اردو گاهی شهید باهنر و کلکچال در آموزش و پرورش منطقه یک بوده و با رادیو ورزش و صدای کوهستان نیز همکاری دارد .

صحبت از اردو که شد او از اولین اردوی یک روزه نوجوانی اش، بازدید سد کرج که تازه تاسیس شده بود و از طعم دل نشین ناهاری ساده و عجیب در آن روز (ساندویچ تخم مرغ با نان بولکی) تا اردوی شبانه روزی آمادگی جامبوری جهانی در اردوگاه باغ رود نیشابور که برای محوطه سازی و عمران فعالیت می کردند، یکی یکی تعریف می کند و از آن روزها به عنوان بهترین ایام زندگی خود یاد می کند .
شمس خو از اساتید خود و خاطراتی که از آنها دارد با احترامی ویژه سخن می گوید. سرآمد آنها به جهت وسعت و گستردگی مهارتهای اردویی زنده یاد دکتر حسین بنایی و استاد ابراهیم صدری بودند . او در ارزشمندی نقش و خاطره دکتر بنایی در ذهن و یاد خود گفت : در یکی از اردوها یک روز در حال سیمان کاری کمچه از دستم رها شد . از قضا زنده یاد دکتر بنایی از نزدیکی آن محل عبور می کرد و متوجه رفتار من در آن لحظه شد . با مهربانی استادانه و جذابیت خاصی گفت : پسرم این علامت خستگی است . در چنین شرایطی باید کمی استراحت کرد . (جمله ای کوتاه اما توام با رفتار و لحن و منشی موثر و ماندگار )
آقای شمس خو در تشریح و توصیف وضعیت کنونی اردوها اشاره به این نکته می کنند : متاسفانه مدیریت بسیاری از اردوگاه های کشور که متعلق به وزارت خانه ها و سازمان های مختلف هستند با چالش عجیبی روبروست . اردوگاه ها طرح جامعی برای اردو داری ندارند . لوازم و تجهیزات آنها روز آمد نیست و در نهایت برنامه های هدفمند اردویی نسبت به گذشته کمتر شده است و دوره های حرفه ای برای ارتقاء سطح مهارتی مربیان به شکل منسجم و تخصصی برگزارنمی شود . نهایت این که مربی مجرب و کارآزموده اردویی کم داریم و در این زمینه جای گفتگو را بسیار فراتر از این چند سطرمی داند .
وی مطالب و مقالات متعددی در روزنامه همشهری ، نگاه و مجلات دیگر داشته و درحال نوشتن کتابی بنام ( رساله پیش کسوتی ) است.
در عرصه اردو و اردو داری شمس خو گفتنی های فراوانی دارد . از امکانات اردویی ناکافی تا حق الزحمه اندک مربیان حرفه ای و عدم تمرکز کافی بر آسیب شناسی تخصصی و سایر ظرایفی که در این حوزه که با وجود عادی شدن تکرار آنها، هر کدام بر کیفیت اردو اثری قابل توجه دارد .
آقای شمس خو به لحاظ موقعیت شغلی خود ، با تمام گروههای سنی از پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی فعالیت اردویی و خصوصا کوه پیمایی و طبیعت گردی را تجربه کرده است و می گوید : با وجود این که هرکدام از این گروه های سنی ویژگی خاص خود را داشته و دارد اما نقطه مشترک آنها این جاست که تمام گروه های مورد نظر نیاز مبرم به آموزش ، طبیعت گردی و شادابی در قالب برنامه های اردویی دارند .

 

شمس خو در پایان آمادگی خود را برای میزبانی از گروه و افرادی تمایل به بهره مندی از فضای دل نشین اردوگاه باهنر دارند اعلام نمود . بی شک در کنار استفاده از فضای مطبوع این اردوگاه ، مربیان جوان اردویی از نزدیک امکان بهره مندی از تجارب ایشان را نیزخواهند داشت .

 


١٢:١٤ - يکشنبه ٩ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٩٨٢    /    تعداد نمایش : ٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: