صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار موسسه 
اخبار > مصاحبه با آقای حسین هراتی در موسسه تسنیم نور


  چاپ        ارسال به دوست

آشنایی با دیدگاه های اردویی آقای حسین هراتی از چهره های نام آشنای آموزش و پرورش

مصاحبه با آقای حسین هراتی در موسسه تسنیم نور


آقای حسین هراتی از فعالان کوشای فرهنگی در عرصه تعلیم و تربیت و به ویژه در مبحث اوقات فراغت می باشند .
وی از ابتدای خدمت خود تا کنون با عناوین قائم مقام وزیر آموزش و پرورش و معاونت پرورشی فعالیت داشته است.
آقای هراتی همواره در تلاش بوده که با تقویت و توسعه برنامه اردوگاه های کشور بستر و زمینه لازم را برای حس استقلال طلبی و جمع گرایی نوجوانان فراهم نماید . لذا بر این باور است که بازنگری ، بازآفرینی و بازسازی برنامه ها و فعالیت های حوزه پرورشی با توجه به مقتضیات زمان، برای برداشتن گام های موثر در تامین نیازهای جسمی و روانی امری ضروری است .
او معتقد است : حساسیت ، پیچیدگی و سختی کار تربیتی آن قدر بالاست که همکاران این حوزه باید دارای "صلاحیت " ، توانمندی و انگیزه بالا ، ابتکار و خلاقیت باشند .
بیشترین علاقه مندی ایشان را می توان در پیگیری امور تربیتی و فراغت کودکان و نوجوان مشاهده کرد . چون معتقد است مقطع ابتدایی دوره آرامش و تاثیر پذیری و دوره نوجوانی نیز به لحاظ رشد تفکر انتزاعی و روحیه جمع گرایی قابلیت این را دارد که مورد توجه ویژه به لحاظ تاثیر گزاری تربیتی قرار بگیرد .
هراتی عقیده دارد فعالیت های جذاب قرآنی در قالب برنامه های اردویی تاثیر چشم گیری بین نوجوانان دارد . در این راستا به خاطره ای اشاره دارد که به سال 1372 و برگزاری مسابقات بین المللی قرآن با حضور دانش آموزان 22 کشور اسلامی بر می گردد : حضور به یاد ماندنی محمد علی کِلی ، قهرمان بوکس جهان باعث شده بود شور و حال خاصی در فضا ایجاد شود و اتفاقاٌ دانش آموزان عزیز ما هم در آن مسابقه مقام اول جهانی را کسب کردند . آن شور و حال ، نشان می داد که از فضای اردو، برای انس نوجوانان با قرآن می توان بهره بیشتری گرفت .
در بخش نرم افزاری و تولید محتوا برای اردو ، هراتی عقیده دارد باید پای بند به اصول ده گانه زیر باشیم :
هدف مندی ، تنوع و شادابی ، رغبت مداری ، آگاه سازی مخاطبان ، مسئولیت شناسی و مسئولیت پذیری ، سهولت تعامل ، آینده پژوهی و آینده سازی ، همدلی و مشارکت ، استمرار در فراگیری ، ارزیابی مستمر و اعتماد سازی .
خلاصه کلام وی در حوزه نرم افزاری، ضرورت تدوین برنامه هایی جهت تعالی شخصیت افراد بر پایه آموزه های اسلامی و تعالیم روز می باشد .
ٌدر حوزه سخت افزار نیز عمیقاٌ معتقد است : باید مجدانه " فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم " . در حقیقت می بایست اردوگاه ها از حالت هتل و پارک به یک کانون خودسازی ، رشد و سازندگی و مهارت آموزی تبدیل شود . به نوعی ایجاد انس و الفت با طبیعت و محیط زیست و فاصله گرفتن از فضای زندگی ماشینی از بخش های مهم در برنامه ریزی های اردویی است . بعضی از الگوهای اردویی در کشورهای مثل ژاپن در حال اجراست که با یک مدیریت صحیح و منطقی قابلیت اجرا و پیاده شدن در کشور ما را نیز دارد .
تمرکز قابل توجه آقای هراتی بر مقوله اوقات فراغت او را به تالیفات متعددی در این زمینه واداشت و مهمترین آن کتابی است با عنوان : " پدران ، مادران ، هشدار : اوقات فراغت را جدی بگیرید . "
این کتاب در 13 بخش کوتاه و خواندنی توجه اولیا را به اهمیت اوقات فراغت فرزندانشان جلب می کند.
وی عمیقاٌ باور دارد برنامه های اردویی یکی از سازنده ترین برنامه ها برای غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان است .
هراتی در پایان پیشنهاد می کند : برای تهیه یک طرح جامع و سند اجرایی اردوگاهی باید گام های زیر به اتمام رسانده شود :
بررسی آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی ، بررسی مستندات و تدابیر و اسناد بالا دستی، نظر سنجی از صاحب نظران و مسئولین متعهد و متجرب ، تنظیم و طراحی بسته طرح های جامع ، تعیین ساختارهای مناسب اجرا و پیاده سازی طرح ها
در صورت تدارک چنین برنامه ای از طرف جامعه اردویی و متولیان فرهنگی کنونی میراث بزرگی در این عرصه برای نسل بعد به یادگار خواهد ماند .


١٢:٢٠ - يکشنبه ٩ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٩٨٣    /    تعداد نمایش : ٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: