صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار موسسه 
اخبار > اشنایی با دیدگاه های اردویی علی عراقی از چهره های مشهور اردویی کشور


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه با آقای علی عراقی در دفتر موسسه تسنیم نور

اشنایی با دیدگاه های اردویی علی عراقی از چهره های مشهور اردویی کشور


علی عراقی
اولین کارشناس تشکل های دانش آموزی و طرح پیشتازان و فرزانگان در آموزش و پرورش
مدیر اردوگاه باهنر تهران

آقای علی عراقی از پیشکسوتان فعال اردویی در وزارت آموزش و پرورش، اکنون بیست و پنج سال است که به شکل رسمی در حوزه های متعدد فرهنگی این سازمان مشغول به کار است. او متولد 1348 در شهرستان نهاوند بوده و دانش آموخته ی رشته ی برنامه ریزی فرهنگی در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد.
عضویت وی در تشکل دانش‌آموزی شیر و خورشید (هلال احمر کنونی ) از ده سالگی، باعث شد علاقه مندی او به فعالیت‌های فرهنگی شد . تشکل پیشاهنگی در آن سال ها اردوهایی با محوریت آموزشی در عرصه های مختلف برگزار می کرد و این آغاز مانوس شدن عراقی و هم دوره ای هایش به فعالیت های اردویی بود. پس از فراغت از تحصیل و هم‌زمان با اشتغال وی در آموزش و پرورش، فعالیت‌های مورد علاقه‌ی او شکل رسمی تری به خود گرفت.
او اولین کارمند سازمان دانش آموزی در سال 79و پیش از آن کارشناس تشکل های دانش‌آموزی در سال 74 و هم‌چنین به عنوان یکی از اعضاء موسس طرح پیشتازان و فرزانگان در آموزش و پرورش می باشد . طبق گفته های استاد عراقی مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی در سال 64 ایجاب کرد به عنوان جایگزین طرح پیشاهنگی، در اسرع وقت طرح دیگری ارائه گردد . با تلاش همکاران در ابتدا طرحی به نام پویندگان ارائه شد که به علت کمبود بودجه برای اجرا مسکوت ماند . پس از مدتی کوتاه این طرح به دلایلی مثل تشابه اسمی آن با بسیج و .... به طرح فرزانگان و پیشتازان تغییر نام پیدا کرده و با جدیت اجرا شد . ابتدای امر این طرح به شکل آزمایشی در هشت استان به اجرا در آمد که در آن پسران مشمول طرح پیشتازان و دختران مشمول طرح فرزانگان می شدند. به مرور زمان این نام به شکل تلفیقی با عنوان پیشتازان و فرزانگان در آمد ه و در سطح کشور گسترش یافت و تا کنون نیز در حال اجراست .
از خروجی های خوب و قابل رویت طرح پیشتازان و فرزانگان، راه‌اندازی انجمن دانش آموزی حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی است که در آن دانش‌آموزان داوطلب در محل خود نیازمندان ، سالمندان و محرومین را شناسایی کرده و برای کمک و دل‌جویی به آنان سرکشی می‌کنند . آنان در مناسبات خیر‌خواهانه‌ای چون جشن عاطفه‌ها و مناسبات نوروزی نیز حضور فعالی دارند .
فعالیت‌هایی چون آموزش مهارت‌های زندگی ، مباحث بهداشتی، اعتقادی، ورزشی و .... در قالب اردو و به شکل عملی و گروهی از سرفصل های مهم این طرح بوده و مهم‌ترین کار برد آن رفع نیاز تعلق داشتن به گروه در نوجوانان و به ویژه دانش آموزان است .

بیشترین گروه سنی که عراقی با آنها سر و کار داشته دانش آموزان متوسطه بوده اند . او دیدگاه خودش را درباره ی این مقطع سنی چنین ارزیابی می کند :
آن ها در حال تجربه ی استقلال طلبی هستند . دوست دارند ابراز وجود کنند و توانمندی هایشان را به نمایش بگذارند . اعتماد به نفس را به معنای واقعی و در عین حال اغراق گونه تجربه کنند . بنابراین نوجوان ها مشارکت پذیرند . آنها شیفته ی فعالیت های اردویی ، انجام کارهای گروهی و قبول مسئولیت هستند .

استاد عراقی در اوج پرداختن به امور فرهنگی و اردویی از پرداختن به امر قرآن در این سال ها غافل نماند و توفیق تدریس و آموزش قرآن ، برگزاری هیئت ها و جلسات محلی با محوریت قرآن را جزو امور مهم زندگی خویش قرار داده . از فعالیت های مهم قرآنی آقای عراقی برگزاری محفل‌های شبی با قرآن در اردوهاست . او اردوی فرزانگان سال 85 در نیشابور را از اردوهای به یاد ماندنی می‌داند که محوریت قرآنی داشته و داستان های قرآنی را به شکل نقالی در آن اجرا کرده اند .
عراقی در تمام این سال ها شاگردی اساتیدی چون شهید عبدالحسین خسروی و آقایان قاسم یزدان پناه ، رضا مددی، استاد مسعودی فر ، مرحوم مهندس مجید طهانی ،مهدی شاه حسینی، مهدی رجستری ، سید محمود موسویان ، حمید فریفته ، استاد سلامت پور را از توفیقات بزرگ زندگی خود می داند .
هم‌چنین به خاطر همکاری با آقای علی یزدان پناه و عباس نمکی در حال حاضر نیز به خود مفتخر است .
او خاطرات زیادی در کنار دانش آموزان و نوجوانان و مربیان همکار خود دارد . کوله باری از خاطرات که اکنون عراقی را به استادی تمام عیار در عرصه ی اردو داری معروف کرده است .
از خاطره های زیبایی که آن را منشاء توجه بیشتر او به اصول اردو داری در تمام این سال ها کرده به اردویی اشاره می کند که مدیریت آن را در سال 68 به عنوان مسئول هنری عهده دار شد .
تصمیم بر این بود که منتخبین مسابقات فرهنگی و هنری را به منظور تجلیل به اردوی اصفهان ببریم . حدود 36 دانش آموز پسر و دختر اول و دوم متوسطه شناسایی شدند و هماهنگی های لازم با اردوگاه شهید بهشتی اصفهان انجام شد . دو دستگاه مینی بوس و یک جیپ هم مسئول ایاب و ذهاب بچه ها شدند . دو جنسیتی بودن اردو بنده را کلافه کرده بود . اتفاق دیگری هم که در اردو افتاد و با وجود سختی آن را برای من و احتمالا همه ی اعضای اردو تبدیل به خاطره ای ماندگار کرد این بود که : شب اول دیر رسیدیم . اردوگاه غذا نداشت . بچه ها خسته ی راه و گرسنه بودند . مجبور شدیم برویم تا از بیرون غذا تهیه کنیم . اما ساعت نزدیک یک نیمه شب بود و تمام رستوران ها و اغذیه فروشی ها بسته بودند . داشتیم نا امید بر می گشتیم که چشممان به یک فست فودی افتاد . رفتیم پرس و جو کردیم گفتند غذا و ساندویچ هایشان تمام شده . فقط پیتزا داریم . من که هنوز کلمه ی پیتزا به گوشم نخورده بود فکر کردم نوعی کالباس یا چیزی شبیه آن است . گفتم خوب است . چهل تا آماده کنید . اما وقتی مجبور شدیم برای آماده شدن آن بیش از یک ساعت منتظر بایستیم تازه فهمیدیم پیتزا چیست .
وقتی خسته و کوفته به اردوگاه رسیدیم دیدیم مربی ها بچه ها را با نان و پنیری که برای صبحانه تهیه کرده بودیم سیر کرده اند . وقتی پیتزاها را دیدند خیلی از بچه ها مثل من برای اولین بار با این غذا آشنا شدند .
اگر چه در آن اردو به بچه ها خوش گذشت اما به من آموخت موارد زیادی بود که به عنوان استانداردهای اردو داری در آن رعایت نشده بود و من به عنوان سرپرست اردو نتوانسته بودم اردو را خوب مدیریت کنم .
او متواضعانه می‌گوید: نبود تجربه ی کافی من به عنوان مدیر اردو ، اطلاعات و آموزش هایی که نداشتیم و ندیدیم ، استاندارد نبودن مینی بوسها از نظر فنی و نظافت ، راننده ی کم مهارت و بی تجربه ، عدم پیش بینی زمان حرکت و رسیدن به مقصد ، تهیه نکردن غذای مناسب ، کمبود اطلاعات من از مراکز گردشگری از موارد مهمی بود که در آن اردو به طور تجربی توجه مرا به خود جلب کرد .
در آن اردو متوجه شدم برنامه ریزی از ارکان مهم اردو داری است . موفقیت و عدم موفقیت یک اردو مدیون برنامه ریزی می باشد .
از نگاه آقای عراقی ضرورت طراحی سامانه هایی که بتواند مبانی آموزشی و علمی را منتقل کرده، مراحل اجرای آن را ترسیم نماید و سوابق مربیان و سرپرستان اردو در آن قابل جستجو باشد ، می تواند گام مهمی در توسعه ی حوزه ی نرم افزاری در عرصه ی اردو داری طی دهه اخیر باشد .

در حوزه ی سخت افزاری نیز عراقی معتقد است : اگرچه تاکنون مسیر توسعه و پیشرفت را به خوبی طی کرده ایم اما به علت نبود اعتبارات لازم عمرانی هنوز تا رسیدن به آرمان هایی چون اردوی ایمن ، سالم و پرمحتوا فاصله داریم .
عراقی در باب درج سوابق تاریخی و تالیف کتب و نشریات و مقالات پیرامون اردو و همچنین مستند سازی های تخصصی در این زمینه عملکرد فرهنگیان و متولیان را ضعیف ارزیابی می کند . چنانچه اگر دانشجو یا محققی بخواهد پایان نامه یا تحقیقی در خصوص متغیر اردو انجام دهد منابع داخلی معتبری در اختیار نخواهد داشت . تالیفاتی نیز که تا کنون انجام شده تکراری و ناچیز است . وی در این راستا اظهار می کند : وقت آن رسیده که پیشکسوتان و مربیان دست به قلم برده و تجربیات ، پیشنهادات ، طرح ها و منابع تجربی و علمی مناسبی در این حوزه تالیف کنند .
عراقی خود حدود ده تالیف پربار در عرصه‌ی اردو و امور فرهنگی دارد که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :
راهنمای مربیان تشکیلات دانش‌آموزی پیشتازان و فرزانگان ، شیوه نامه اردو و بازدید دانش‌آموزی ، نگاهی به فعالیت و برنامه های تشکل‌های دانش آموزی و .....

امید داریم گام‌هایی که موسسه تسنیم نور در بخش چهره‌ی فصل برای انتقال تجارب پیشکسوتان اردویی برداشته بتواند آغاز خوبی برای تحقق این گفته‌ی آقای عراقی باشد .
برای رسیدن به اهدافشان را در این امر ارزشمند، موفقیت آرزو داریم .
در پایان از آن‌جا که سمت اجرایی جناب آقای عراقی در حال حاضر مدیریت اردوگاه شهید باهنر تهران می‌باشد، جا دارد از عزیزانی که تا کنون با این اردوگاه آشنا نبوده اند دعوت کنیم به مطالعه و مشاهده‌ی تصاویر و توصیفی مختصر از این اردوگاه. بی شک پس از تماس با آقای عراقی و همکارانشان شاهد میزبانی گرم آنان در فضای دل‌نشین اردوگاه شهید باهنر تهران خواهید بود .

 


١٠:٤٢ - يکشنبه ١٦ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٩٨٧    /    تعداد نمایش : ٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: