صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار موسسه 
اخبار > مصاحبه اردویی با استاد والود هوسپیان از پیشکسوتان امور اردویی


  چاپ        ارسال به دوست

دیدگاه های اردویی آقای والود هوسپیان

مصاحبه اردویی با استاد والود هوسپیان از پیشکسوتان امور اردویی

 

والود هوسپیان، از اساتید متبحر در عرصه اردو و اردو داری وجزو هموطنان محترم اقلیت ارامنه می باشد .

وی در سال 1322 در شهر تبریز به دنیا آمد و در تهران مراحل تحصیلی خود را تا کاردانی  مهندس یاری ساختمان گذراند .

اشتیاق و علاقه ایشان به امور اردویی  از ایام تحصیل وی در دوره دبیرستان آغاز شد .

هوسپیان در سال 1335 وارد گروه پیش آهنگی شد و دوره های آموزشی این گروه را با موفقیت سپری نمود . سپس در همان سازمان عناوین و سمتهای لازم را کسب نمود و تا سال 1373 در حوزه های متعدد آموزشی و فرهنگی مشغول به فعالیت بود . وی طی این سالها در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ، وزارت آموزش و پرورش و سپس حدود 18 سال با سمت های مختلف در باشگاه فرهنگی آرارات حضوری فعال داشت .

آقای هوسپیان در طول سال های فعالیت خود حضور اساتیدی چون محمد علی اجلالی ، دکتر حسین بنائی ، آقایان محمد علی پزشک پور و صفی الله معدنی و سایر مدیرانی که در معیت آنان آموزش دیده را مورد اهمیت و قدر دانی قرار می دهند .

 او اظهار می کند: تمام فعالیت های دوران پیشاهنگی و ایامی که به امور اردویی سپری گردید، برایم  مملو از خاطرات است . تاثیر آن وقایع و تجارب تا حدی بوده که اکنون پس از قریب  60 سال هنوز در این فضا و با دوستان قدیم و جدید در این عرصه ایام خود را

 می گذرانم .

 

از نگاه آقای هوسپیان ، حتی یک روز غفلت در پرداختن به امور تربیت نوجوان و جوان آثار غیر قابل جبرانی دارد . آنها باید طوری تعلیم ببینند که دائماٌ برای بروز خلاقیت ، ابتکار و اندیشه کردن  تجهیز شوند . حضور  مربیان دل سوز و متخصص و خانواده های همراه برای اجرایی شدن این تعالیم بسیار اهمیت دارد .

 

تا کنون در نشریات متعدد فرهنگی و آموزشی، تجارب مفید آقای هوسپیان در قالب مقاله و مصاحبه به چاپ رسیده است .

در یکی از نوشته های دلنشین وی در باره ضرورت اردو می خوانیم :

 (در هر سن و سالی هستید ما رفتن به اردو را به شما توصیه می کنیم . زیرا معتقدیم کسی که با علاقه و اشتیاق در محیط پاک و آزاد و بی آلایش طبیعت،  به اردو برود زنده دل و شاداب می شود . 

تنفس هوای سالم و تازه و پخت و پز و شستشو در کنار دوستان به همراه گردش و کوه پیمایی و فراگیری تعالیم مختلف ، لذتی مضاعف دارد .

 همچنین به خاطر تجدید قوای فکر و تمدد اعصاب روی بالش و تشکی از جنس برگ درختان خشک که خود ساخته ایم ، در کنار نوای پرندگان و صدای آب، می توان لحظاتی رویایی داشته باشیم .

این اوصاف برای داشتن بنیه سالم و روحیه قوی در زندگی اثر شگرفی دارد . )

 هوسپیان توصیه های بسیار مهمی به مربیان نسل جدید در اداره امور اردوها دارد که جا دارد  به شایستگی مورد توجه این عزیزان قرار بگیرد :

*اردو باید هدف و برنامه قبلی داشته باشد و شرکت کنندگان از کمّیت و کیفیت آن اطلاع داشته باشند .

*مربیان اردو باید آموزش دیده و متبحر شوند و نسبت به هدف و برنامه های اردو توجه داشته باشند .

*محل برگزاری اردو باید شناخته شده ، بکر  و متناسب  با هدف آن اردو  باشد .

*در اردو باید نظم از حیث ساعت و برنامه کاملاٌ رعایت شود و اتلاف وقت و برنامه وجود نداشته باشد .

* تلاش شود در اردو از چیزهای مدرن زندگی شهری فاصله گرفته شود و برای تهیه مایحتاج خود باتوجه به امکانات محیطی ،  ابتکار و خلاقیت به خرج دهند .

*شادی در اردو یک اصل مهم است . سرود و ترانه و بازی های میدانی که  متناسب با اهداف آموزشی اردو باشد ،    با اجرای شاد می تواند به ایجاد جاذبه و کسب انرژی شرکت کنندگان کمک بزرگی کند .

*انتقال مفاهیم آموزشی مهم در  سفر مثل جهت یابی ، تخمین مسافت ، (طول و عرض و عمق و ارتفاع ) و ... در کنار اهداف اصلی اردو حائز اهمیت بالایی است .

*تقسیم وظایف و تقسیم بندی اعضای گروه به عناوینی مثل جوخه ، تیم و تعیین سرگروه برای هر کدام و آموزش اطاعت از مافوق، اهمیت بالایی در ایجاد نظم در اردو دارد  .

*تسلط مربی و اعضای اردو به کمکهای اولیه و تجهیز به ابزار آن مثل مسکن ها ، وسایل پانسمان و ضد عفونی ، گزیدگی ، آفتاب سوختگی ، قرص تصفیه آب و .... بسیار مهم است .

*نظر سنجی و فرم هایی که گویای انتقادات و پیشنهادات شرکت کنندگان باشد به افزایش کیفیت در اردوهای بعد کمک بسیار بزرگی

 خواهد کرد .

*فرصت استعدادها ، چاره جویی در مواجهه با مشکلات ، ایجاد حس اعتماد به نفس و همکاری  ، درس وطن دوستی و احترام به طبیعت و .... از مواردی است که نباید از اهداف اردو در کنار لذت های دیگر آن نادیده گرفته شود .

 

با این امید که نسل جدید مربیان اردویی و مجریان و مسئولین در این عرصه از تجارب استاد هوسپیان و سایر اساتیدی که سال های جوانی خود را در این مسیر سپری کرده اند ، بهره کافی برده و در اجرای برنامه مهم و انسان ساز اردو ،  توفیق شاگردی این عزیزان و مطالعه رهنمودهای آنان را کسب نمایند .

 

 


١٣:٠٦ - يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٩٩٥    /    تعداد نمایش : ١١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: