صفحه اصلی|اخبار موسسه|مجموعه های صوتی|درباره ما|تماس با ما|نقشه سایت
صفحه اصلی > اخبار مجتمع ها و اردوگاهها 
اخبار > آشنایی با دیدگاه ها و تجربیات آقای سیدقاسم قربان پور گنجی در زمینه اردوداری


  چاپ        ارسال به دوست

آقای قربان پور گنجی با حضور در دفتر موسسه تسنیم نور به تبین دیدگاه های خویش پرداخت

آشنایی با دیدگاه ها و تجربیات آقای سیدقاسم قربان پور گنجی در زمینه اردوداری

سید قاسم قربان پور گنجی را در موسسه تسنیم نور به آقای گنجی می شناسیم . آقای گنجی را طی آشنایی با آقای نمکی شناختیم . درست موقعی که در حال تهیه بانک اطلاعات فعالان اردویی بودیم . وی پس از این آشنایی علاوه بر سال ها فعالیت درخشانی که  در عرصه امور فرهنگی و اردویی داشتند  همکاری خوبی را با مجموعه تسنیم نور برای بهره مندی  بیشتر فرهنگیان از اردوگاه ها ی موجود تسنیم را فراهم ساخته است و روز به روز دایره ی این همکاری در حال گسترش است .

آقای گنجی متولد 17/05/ 1350 و اصالتاٌ اهل بابل است . در سال 1386 از دانشگاه جامعه المصطفی قم در رشته اخلاق اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده . تاثیر عمیق این رشته ی تحصیلی را در اولین معاشرت با ایشان در رفتار و منش او می توان به خوبی مشاهده کرد . آقای گنجی به واقع عالمی است که  در عمل نماد کاملی از اخلاق و تعهد و ادب در مناسبات فردی و اجتماعی بوده و به جرات می توان گفت جای شکر فراوان دارد که در نظام تربیتی ما همچنان شاهد افراد متعهد و با انگیزه و اخلاقی چون ایشان هستیم . 

گنجی از سال 82 تا کنون در سمت های متعدد فرهنگی در آموزش و پرورش خدمت کرده است . مدیریت سازمان دانش آموزی ، کانون فرهنگی بعثت رباط کریم ، مدیریت دبستان و دبیرستان، معاونت پژوهشی و پرورشی و همچنین کارشناس مسئول اردوهای دانش آموزی از مهمترین فعالیت های ارو طی این سال هاست .

 

آقای گنجی در حوزه پژوهش و تدریس نیز یک فرهنگی فعال به شمار می رود . تدریس دوره های ضمن خدمت و سرفصل های مهم اردویی و مهارتی  در آموزش و پرورش، هلال احمر و بهزیستی و  کسب رتبه های برتر در جشنواره های دین و زندگی و تدریس از بارزترین عملکردهای  پژوهشی وی به شمار می رود .

 

اما در این میان از فعالیت های اجتماعی و افتخاری ایشان  نمی توان گذشت . عضویت هئیت امنای هیئات مذهبی شهر صالحیه ، خادم افتخاری آستان مقدس حضرت عبدالعظیم ، دانش آموخته ی داستان نویسی در انجمن اهل قلم ، مسئولیت نظارت در انتخابات شورای شهر رباط کریم و عضویت فعال بسیج ، مسئول اجرای ده ها اردوی ملی و دانش آموزی طی بیست سال گذشته همه و همه  او را به یک فعال فرهنگی تمام عیار تبدیل کرده اند .

 

آقای گنجی در اوج کسب تجربه طی تمام سال های خدمت خود به ابتکارات خوبی در حوزه فرهنگی و اردویی رسید که این ابتکارها  تاثیر زیادی در کیفیت و پیشبرد فعالیتها در بخش هایی از آموزش و پرورش داشته اند .

از مهمترین تالیفات آقای گنجی در حوزه ی اردو ها نیز می توان به کتاب یکصد و چهارده آوای گروهی اردو اشاره کرد که از سال 86 تا کنون چهار بار تجدید چاپ شده . این کتاب با همکاری آقای مجید نقی زاده تالیف شده و حاوی متون مناسب کار گروهی در قالب اردو می باشد . 

سیستم بالای صرفه جویی در  طراحی خوابگاه دانش آموزی دماوند ، طراحی نظام جامع اردوها و سایت سازمان دانش آموزی ، طراحی دوره های آموزش مجازی مربیان شهرستان های تهران از اثر گذارترین طرح های مبتکرانه ای است که آقای گنجی از خود  به یادگار گذاشته است .

 

به دلیل این همه تلاش عاشقانه و سرشار از تعهد سید قاسم قربان پور گنجی به عنوان کارمند ممتاز از آموزش و پرورش و سایر نهادهای همکار مورد تقدیر و تشویق قرار گرفت .

 

گنجی که اکنون خود از اساتید برجسته ی حوزه ی تعلیم و تربیت و اردو به شمار می رود ، متواضعانه و در کمال احترام از  آقایان  حسن کیایی ، محمد علی شجاع ، موسویان،فریفته ،شمس خو طوسی کفشدار و ایزدی  به عنوان اساتید خود یاد کرده  و اشاره می کند که در کنار این مردان بزرگ تجارب کنونی خود را کسب نموده  است . همچنین بزرگوارانی چون استاتید ارجمند  قاسم یزدان پناه ، علی عراقی و استاد رضا مهدوی را به عنوان  تاثیر گذارترین همکاران در فعالیت های شغلی خود می داند .

و  به طور  ویژه یادی کرد   از استاد اردلان که جزو  اساتید خلاق اردویی بودئو اکنون جزو شهدای حادثه ی ترورریستی مجلس به شمار می رود .

 

سید قاسم گنجی بیشترین زمان خود را در تمام سالهای کار خود با دانش آموزان پسر دبیرستانی گذرانده است و کار کردن با آن ها به دو جهت سخت ، مهم و در عین حال شیرین  می داند .

سخت به این  علت که  اقتضائات نوجوانی پسرها در این مقطع باعث می شود کمتر مسئولیت قبول کرده و حرف‌شنوی داشته باشند و شیرین به این دلیل که روحیه ی نشاط و شادابی غالب بر این سن رنگ و بوی دوستی ها و فعالیت هایش را بانشاط و شاداب می کند .

طبیعی است که استاد گنجی نیز همچون دیگر پیشکسوتان اردویی خاطرات تلخ و شیرین زیادی در چنته دارد اما وقتی از او خواستیم به یاد ماندنی ترین آن ها  را بیان کند از اردوی زیبا و تاثیر گذار عمره ی دانش آموزی یاد کرد .

او تعریف کرد : در یکی از سفرها بعد از محرم شدن و پوشیدن لباس احرام تلفنی از تهران به من شد که در آن مادر یکی از دانش آموزان به من گفت : پسرم نمی تواند در مکه بماند . او را سریع به تهران منتقل کنید . علتش را هم بیقراری و استرس پسر بیان کرد .

از همسفران تحقیق کردم و متوجه شدم که این پسر از لحاظ روحی بسیار آسیب دیده و به خاطر گریه های زیاد نمی تواند خودش را کنترل کند . لذا با مدیر کاروان و مسئولین هم فکری کردیم و بنا شد یک بلیط هواپیما برای 48 ساعت بعد تهیه کنیم . بلیط توسط مربی همراه یک جلد کتاب صهبای حج نوشته ی آیت الله جوادی آملی تحویل این دانش آموز شد . گفتیم ترتیب رفتن تو به تهران داده شده . کمی کتاب بخوان که سرت هم گرم شود تا زمان رفتن برسد .  حدود ساعت 2 صبح بود که این دانش آموز درب اتاق مربیان را زد و با گریه ی شدید و ناله کنان خواهش کرد که مرا به زیارت ببرید . من همراه او رفتم . صحنه‌ی زیبایی بود . او مدام گریه می کردو . به خانه خدا می چسبید . لحظه ای از زیارت دست بر نمی داشت . نزدیک صبح به او گفتم : باید کم کم برویم . ما رو سر کار گذاشتی نه به اینکه می خواستی بروی نه به این شور زیارت . در جواب گفت : وقتی نامه ی امام سجاد به یکی از دوستانش شبلی را خواندم که از حج بر گشته بود و اینکه حج با معرفت چه اثراتی می تواند د اشته باشد .. نفهمیدم چه شد . دیدم فرصت زیارت ندارم و سعی کردم تا هستم لذت ببرم .

این دانش آموز تا آخر سفر با ما ماند . چون بلیطی که به او نشان دادیم جعلی بود . چون می‌خواستیم بفهمیم چه قدر برا ی رفتن مصمم است .

 

گنجی معتقد است با وجود این که هنوز شاهد کاستی های زیادی در حوزه سخت افزار و نرم افزار اردوها هستیم ، در دهه 70 و 80 رشد خوبی در توسعه ی کمی و کیفی در بسیاری از سازه‌ها ایجاد شد .

 در حوزه ی سخت افزاری  اردوگاه ها علاوه بر هزینه ی تاسیس به هزینه‌ی نگهداری هم  نیاز دارند که در بخش دوم در دهه اخیر مشکلات وسیعی  ایجاد شد .به عنوان نمونه  به خصوصی و پیمانکاری شدن می توان اشاره کرد . لذا حتی با وجود نیروهای انسانی خوب برخی از کسری ها ی دهه ی اخیر هنوز جبران نشده  و نیروهای انسانی صرفاٌ به استفاده از ظرفیت موجود اردوگاه ها ملزم شده اند .

در حوزه ی نرم افزاری متولیان اردویی  برنامه های خوبی نگاشته اند . ولی اختلاف سلیقه ، هزینه ها و اجراهای اشتباه باعث شده هویت واحد  سازه را نداشته باشیم .  

همچنین گنجی قائل به تفکیک گردشگری از اردو با رعایت ظرافتی ویژه است . چرا که این دو را دارای هدف و برنامه های جداگانه می داند . او برای این قضیه آنقدر اهمیت قائل است که اعتقاد دارد می بایست اندیشمندان وارد مبانی نظری و تخصصی در این موضوع شوند .

  در پایان گنجی معتقد است : نشریه ی اردو و اردو گاه در تامین محتوا و غنی ساز مباحث اردویی  اقدامات خوبی را آغاز کرده و بابت تلاش همکاران تسنیم نور در این عرصه از آنها قدردانی     می‌کند .

 

برای آقای سید قاسم قربان پور گنجی بابت اطلاعات ارزشمندی که در اختیار ما قرار دادند سپاسگزاریم و برای ایشان ، خانواده محترم و همکارانشان آرزوی سلامت و موفقیت داریم .

 

 

تالیف و مصاحبه : قنائیان


٠٩:٥٣ - دوشنبه ١ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ١٠٠١    /    تعداد نمایش : ٧١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: