آیا می توانید بر عدم تحمل غذایی غلبه کنید؟

س. آیا می توانید حساسیت خود را نسبت به عدم تحمل غذایی کاهش دهید؟

آ. عدم تحمل غذایی، که آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا آن را به عنوان “مشکل در هضم غذای خاص” تعریف می کند، با آلرژی های غذایی متفاوت است و اغلب خود به خود برطرف می شود. آلرژی های غذایی سیستم ایمنی را درگیر می کند، در حالی که عدم تحمل غذایی به طور کلی اینطور نیست.

برخی از عدم تحمل های غذایی به خوبی درک شده است. به عنوان مثال، تیرامین موجود در شکلات و پنیر می تواند باعث سردردهای میگرنی در برخی افراد شود. به طور مشابه، هیستامین موجود در ماهی هایی مانند ماهی خال مخالی و تن می تواند باعث تهوع، استفراغ و گرگرفتگی شود. سولفیت های موجود در میوه های خشک و تارتازین موجود در رنگ های غذایی می تواند باعث تشدید آسم شود.

اما علت اکثر عدم تحمل های غذایی ناشناخته باقی مانده است.

در یک مطالعه بریتانیایی روی بیش از 10000 بیمار، غذاهایی که اغلب با عدم تحمل همراه بودند شکلات، مواد افزودنی غذایی، مرکبات، ماهی، صدف، شیر، پنیر، تخم مرغ و آجیل بودند. شایع ترین علائم این عدم تحمل ها تب یونجه، سردرد، درد مفاصل، خارش، کهیر و ناراحتی معده بود.

در بزرگترین مطالعه تا به امروز، پزشکان پرونده سلامت الکترونیکی 2.7 میلیون بیمار در ماساچوست را مورد مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند که 3.6 درصد حداقل یک بار عدم تحمل غذایی یا آلرژی غذایی داشتند. فهرست غذاهای آزاردهنده شبیه به فهرستی از مطالعه بریتانیایی بود.

اما باید به یک هشدار توجه کرد. در هر دو مطالعه، محققین نتوانستند بین عدم تحمل غذایی و آلرژی غذایی تمایز قائل شوند. از آنجایی که علائم به طور گسترده ای همپوشانی دارند، نمی توان عدم تحمل را از آلرژی بدون آزمایش تخصصی تشخیص داد.

پیچیده تر از این، برخی از غذاها می توانند باعث عدم تحمل و آلرژی شوند. شیر گاو مثال خوبی است. این می تواند باعث نفخ و اسهال در افراد مبتلا به کمبود لاکتاز – یک عدم تحمل غذایی – شود و می تواند باعث خس خس و کهیر در افرادی شود که به پروتئین شیر بتا-لاکتوگلوبولین حساسیت دارند – یک آلرژی غذایی.

یک رژیم غذایی حذفی، که در آن غذای بالقوه آزاردهنده از رژیم غذایی حذف می شود، معمولاً اولین قدم در تشخیص عدم تحمل غذایی است. در حالی که رژیم های حذف به طور سیستماتیک مورد مطالعه قرار نگرفته است، رفع علائم پس از ترک غذای مورد نظر به شدت نشان دهنده عدم تحمل غذایی است.

معرفی مجدد یک غذای توهین آمیز اغلب امکان پذیر است. محققان انگلیسی بدون برانگیختن واکنش های جدی توانستند این کار را با اکثر بیماران مورد مطالعه خود انجام دهند. اما این کار باید تحت نظر پزشک انجام شود.

به دلیل پیچیدگی ها و مشکلات احتمالی در تشخیص و درمان عدم تحمل غذایی، بسته به ماهیت علائم فرد باید از یک متخصص، معمولاً یک متخصص آلرژی یا متخصص گوارش، راهنمایی بگیرد.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان