اوکراین خواهان موشک های ATACMS و دوربرد است که ایالات متحده می گوید به آن نیاز ندارد

از زمان حمله روسیه به اوکراین، مقامات پنتاگون مجموعه‌ای از تجهیزات به ارزش میلیاردها دلار را برای ارتش اوکراین ارسال کرده‌اند. اما یک سلاح قدرتمند به نام سامانه موشکی تاکتیکی ارتش، به بخشی از بحث در مورد محدودیت های حمایت ایالات متحده از متحدانش تبدیل شده است.

این موشک دوربرد – که به نام ATACMS شناخته می‌شود و به عنوان “attack’ems” تلفظ می‌شود – می‌تواند با یک کلاهک حاوی حدود 375 پوند مواد منفجره به اهدافی در 190 مایلی دورتر حمله کند. می توان از پرتابگرهای سیار HIMARS که ایالات متحده در اختیار اوکراین قرار داده است و همچنین از پرتابگرهای قدیمی M270 که از بریتانیا و آلمان فرستاده شده اند شلیک کرد.

مقامات اوکراینی می گویند این موشک می تواند به آنها کمک کند تا کریمه، بخشی از کشوری را که روسیه در سال 2014 تصرف کرد، به دست آورند. اما مقامات پنتاگون اصرار دارند که آنها در حال حاضر تسلیحات مورد نیاز اوکراین را در اختیارشان قرار داده اند: سیستم های موشکی چندگانه هدایت شونده یا GMLRS.

و این هفته، یک مقام ارشد پنتاگون گفت که موشک های هدایت شونده ای که ایالات متحده هزاران نفر برای نیروهای اوکراینی ارسال کرده است، می تواند به بیشتر اهداف خود حتی در کریمه برسد.

به این نتیجه می رسد: نگرانی در کاخ سفید مبنی بر اینکه اوکراین می تواند از موشک دوربرد برای حمله به اهدافی در اعماق روسیه استفاده کند، و اینکه رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین ممکن است با تشدید جنگ پاسخ دهد، احتمالاً با حمله به یک کشور همسایه ناتو.

پرزیدنت بایدن گفت: «ما در تلاش هستیم تا از جنگ جهانی سوم اجتناب کنیم.

اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید این سلاح برای توانایی کشورش برای راه‌اندازی یک ضدحمله گسترده‌تر پس از پیشرفت‌های اخیر آن بسیار مهم است. او همچنین تاکید کرده است که هیچ برنامه ای برای حمله به شهرهای روسیه یا هدف قرار دادن غیرنظامیان ندارد.

این موشک در دهه 1980 برای از بین بردن اهداف با ارزش شوروی در اعماق خطوط دشمن ساخته شد. این سلاح به عنوان یک سلاح هدایت شونده نادر در زمانی ساخته شد که ایالات متحده عمدتاً به “بمب های گنگ” و سایر مهمات هدایت نشده برای حمله به اهداف روی زمین متکی بود.

سخنگوی لاکهید مارتین گفت که این شرکت تا به امروز 60000 GMLRS و 4000 ATACMS ساخته است که برخی از آنها به متحدان خارجی فروخته شده است. یک مقام ارشد دفاعی به نیویورک تایمز گفت که با توجه به اینکه موشک‌های تاکتیکی پنتاگون همگی برای طرح‌های جنگی فوق سری در مکان‌هایی مانند شبه جزیره کره در نظر گرفته شده است، ایالات متحده می‌تواند راحت‌تر از موشک‌های هدایت شونده ارزان‌تر جدا شود.

از آنجایی که ATACMS دوربردترین سلاح پرتاب سطحی ارتش ایالات متحده است، به طور سنتی در مأموریت های مورد تایید ژنرال های سه ستاره برای اهداف با بالاترین اولویت در میدان نبرد استفاده می شود. افسران رده پایین تر مجاز به پرتاب موشک های هدایت شونده در صورت نیاز در جنگ هستند.

این موشک در اصل برای از بین بردن تسلیحات دفاع موشکی زمین به هوای دشمن با پوشاندن صدها بمب انفرادی طراحی شده بود.

امروزه، پنتاگون دو نسخه از ATACMS را در فهرست موجودی خود دارد – سلاح خوشه‌ای و دیگری که یک بار انفجاری را حمل می‌کند.

به دلیل سرعت انفجار بالای بمب های حمل شده در نسخه تسلیحات خوشه ای، پنتاگون احتمالاً تنها نوع حاوی یک بار انفجاری قوی را به متحدان ارائه می دهد.

ATACMS همچنین قدیمی‌ترین موشک سطحی ارتش است که در حال حاضر در خدمت است و نمونه اولیه جایگزین آن در محدوده موشکی White Sands در نیومکزیکو آزمایش می‌شود. این سلاح که موشک ضربه دقیق نامیده می‌شود، به محدوده‌هایی پرواز می‌کند که قبلاً توسط معاهده نیروهای هسته‌ای میان‌برد ممنوع شده بود.

از آنجایی که دولت ترامپ در اوایل سال 2019 تصمیم به خروج از این پیمان گرفت، پنتاگون توسعه موشک ضربه دقیق را که کوچکتر است و می تواند بسیار دورتر از سلف خود پرواز کند، سرعت بخشیده است. دو تا می توانند در ظرفی با اندازه یکسانی قرار بگیرند که یک موشک تاکتیکی را حمل می کند.

آره. طبق سوابق دولتی، ارتش ایالات متحده حدود 30 ATACMS را در سال 1991 در طول عملیات طوفان صحرا شلیک کرد. آنها برای حمله به پرتابگرهای موشک های بالستیک میان برد عراق و سایت های موشک های زمین به هوا مورد استفاده قرار گرفتند.

آن نسخه‌های مهمات خوشه‌ای نسل اول می‌توانستند حدود 100 مایل پرواز کنند. پس از عبور از اهداف خود، 950 بمب پرتاب کردند.

یک کلمه: محدوده. و با توجه به اینکه این موشک دوربردترین موشک زمینی ارتش است و ایالات متحده تعداد زیادی از آنها را ندارد، ارائه آن به اوکراین می تواند نشانه ای از تعهد آمریکا به کیف تلقی شود.

اما از نظر قابلیت‌ها، معاوضه‌هایی وجود دارد.

در مقایسه با GMLRS، نسخه ATACMS مورد نظر اوکراین دارای یک کلاهک انفجاری است که حدود 50 درصد بزرگتر است و می تواند اهداف را بیش از سه برابر دورتر مورد حمله قرار دهد.

با این حال، موشک تاکتیکی بسیار بزرگتر است، حدود 13 فوت طول و 2 فوت عرض دارد و وزن آن حدود 3000 پوند است. در نتیجه، پرتابگر متحرکی مانند M142 HIMARS می‌تواند شش موشک هدایت شونده را حمل کند، اما هر بار فقط یک موشک تاکتیکی را حمل می‌کند.

ژنرال مارک ای. میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، گفت که اوکراینی ها بیش از آنکه بتوانند در بردهای بلندتر حمله کنند، به موشک های هدایت شونده نیاز دارند.

ژنرال میلی در ماه جولای به خبرنگاران گفت: “حجم مهم است.” او گفت که هر دو سلاح “بسیار موثر” هستند، اما در حال حاضر GMLRS “واقعا نیاز خود را برآورده می‌کند.”


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم