اوکراین: کارشناسان انرژی اتمی سازمان ملل به سمت نیروگاه هسته ای آسیب دیده می روند |

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توئیتی اعلام کرد که به رهبری مأموریت پشتیبانی و کمک آژانس در زاپوریژیا، که مدت کوتاهی پس از تهاجم روسیه به اوکراین توسط نیروهای روسیه اشغال شده است، افتخار می‌کند.

“روز فرا رسیده است… برای محافظت از ایمنی و امنیت” کارخانه، که بزرگترین کارخانه اروپا است. گروسی نوشت، نظرات خود را همراه با عکسی از خود و 13 کارمند دیگر آژانس، پیش از ماموریتشان، نوشت.

هنگامی که تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی «در اواخر این هفته» به زاپوریژیا می رسد، آقای. گروسی اشاره کرد که اولویت های کارشناسان شامل انجام ارزیابی آسیب و ارزیابی عملکرد سیستم های ایمنی و امنیتی است.

ایمنی کارخانه و پرسنل در اولویت است

سایر وظایف فوری نیز شامل بررسی رفاه کارکنان اوکراینی است که هنوز نیروگاه را اداره می کنند که شش راکتور از 15 رآکتور هسته ای این کشور را در خود جای داده است.

در هفته ها و ماه های اخیر آقای. گروسی درخواست‌های مکرر برای دسترسی به زاپوریژیا صادر کرده است، در حالی که از همه پرسنل نظامی خواسته است از نیروگاه عقب نشینی کنند تا نتوان آن را هدف تلقی کرد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان نشست شورای امنیت که به دلیل بحران در اوایل ماه جاری میلادی برگزار شد، گفت که با توجه به نامشخص بودن وضعیت و خطر بالقوه عظیم یک حادثه هسته‌ای، «زمان مهم است».

نیاز به بازرسی حضوری

آژانس در آن زمان خاطرنشان کرد که اطلاعات دریافتی از اوکراین و روسیه در مورد وضعیت این تاسیسات “متضاد” بوده است، در رابطه با عملکرد و خسارت وارده به آن.

فقط یک دیدار رسمی حضوری از زاپوریژژیا تأیید این ارزیابی‌ها را ممکن می‌سازد. گروسی گفت و افزود کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین باید “وضعیت راکتورها و موجودی مواد هسته ای را برای اطمینان از عدم انحراف از استفاده صلح آمیز بررسی کنند”.

صادرات دریای سیاه ادامه دارد

در یک تحول مرتبط، ابتکار به رهبری سازمان ملل برای تضمین صادرات غلات و سایر مواد غذایی اوکراین از بنادر این کشور گزارش داد که اکنون حدود 1.25 میلیون تن متریک حمل شده است.

به روز رسانی روز یکشنبه مرکز هماهنگی مشترک (JCC) – شامل اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل متحد – گزارش داد که از زمان امضای توافقنامه در 27 ژوئیه تاکنون در مجموع 114 سفر (62 ورودی و 52 خروجی) فعال شده است. استانبول.

یمن سود خواهد برد

سه کشتی تجاری با بیش از 70000 تن مواد غذایی در روز دوشنبه مجاز به حرکت شدند.

آنها شامل «کارتریا» بودند که از Yuhzny/Pivdennyi حرکت کردند و به ترکیه رفتند، با 37500 متریک تن گندم.

JCC خاطرنشان کرد: “این غلات توسط برنامه جهانی غذا (WFP) خریداری شده است. این کشتی در ترکیه آسیاب شده و به آرد تبدیل خواهد شد و سپس در کشتی جدیدی که عازم یمن خواهد شد، بارگیری خواهد شد.

کشتی دوم، “Peace M” با 24485 تن ذرت قرار بود از اودسا به سمت کنستانتا، رومانی حرکت کند. سومین کشتی «آش بالتیک» قرار بود با 11000 تن ذرت از اودسا به سمت ال دخله مصر حرکت کند.

روز جهانی مبارزه با آزمایش های هسته ای

روز دوشنبه همچنین روز جهانی مبارزه با آزمایش‌های هسته‌ای بود که دبیرکل آن را «فرصتی برای جهان برای بیدار شدن از آسیب‌های فاجعه‌بار و مستمر به نام مسابقه تسلیحات هسته‌ای» توصیف کرد.

در پیام این روز آقای گوترش گفت که اینطور است زمانی برای به یاد آوردن کسانی که “بهای بازی های خطرناکی را که جهان با تمام جنون اتمی اش به خطر انداخته اند، پرداختند. و این در مورد به صدا درآوردن فریاد هشدار است تا جهان در نهایت یک ممنوعیت قانونی الزام آور برای همه آزمایش های هسته ای وضع کند.

بیایید آزمایش‌ها را یک‌بار برای همیشه متوقف کنیم و سلاح‌های هسته‌ای را به گذشته تبدیل کنیم.»


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم