tncibanner

بحران انرژی پنهان در اروپا: مراکز

فرارو- بوروکرات های اتحادیه اروپا اکنون یک هدف مشترک دارند: در بحبوحه بحران انرژی، آنها به دنبال انرژی ارزان و پاک هستند و به زیرساخت های فناوری که به شدت از شبکه برق استفاده می کنند نگاه مهربانی نمی کنند.

به روگل فرارو به نیکل از politiko, در مواجهه با مخالفت فعالان محلی، غول انرژی “مانلو پارک” در ماه ژوئیه، درست زمانی که اتحادیه اروپا در حال نهایی کردن برنامه های خود برای سرکوب فناوری های انرژی بود، از طرح خود برای ساخت مرکز داده در هلند صرف نظر کرد.

مراکز داده ای که برنامه های کاربردی مورد استفاده میلیون ها اروپایی را ارائه می دهند، تشنه انرژی و آب هستند و در سال های آینده حتی به انرژی بیشتری نیاز خواهند داشت. انتظار می رود تا سال 2030، مراکز داده 3.2 درصد از تقاضای برق در اتحادیه اروپا را تشکیل دهند که نشان دهنده رشد 18.5 درصدی نسبت به سال 2018 است. در عین حال، اروپا برای کاهش تقاضای انرژی، به ویژه برای کاهش گاز، تحت فشار است.

آب نیز در حال تبدیل شدن به یک منبع کمیاب است. گرم ترین تابستان سال 2022 در تاریخ ثبت شده، آب و هوای اروپا را به پایین ترین سطح تاریخی خود رساند. کمیسیون اروپا در حال برنامه ریزی برای اعلام برنامه ای در پاییز امسال است که اثرات زیست محیطی مراکز داده را بررسی می کند. بر اساس پیشنهادی که “politiko” دریافت کرده است، مراکز تا سال 2025 می توانند برچسبی پیدا کنند که سطح مصرف انرژی و آب را درست مانند یخچال یا ماشین لباسشویی نشان دهد. در متن پیش نویس این کمیسیون آمده است: «مقامات دولتی نباید در موقعیتی قرار گیرند که بین جذب مراکز داده از یک سو و رضایت کسب و کار و دسترسی خانوارها به برق از سوی دیگر مجبور به انتخاب شوند. “

صنعتی سازی که به انرژی و آب نیاز دارد، یک عمل متعادل کننده محسوب می شود. از آنجایی که وظایف محاسباتی و ظرفیت‌های ذخیره‌سازی در فضای ابری بیشتر و بیشتر می‌شود (یک مدل یک سرویس رایانش ابری است که به شما امکان می‌دهد داده‌ها و اطلاعات را در مکانی خارج از حافظه فیزیکی ذخیره کنید، مانند رایانه‌ها، حافظه‌ای که از طریق آن به آن دسترسی دارید. اینترنت) توسط مراکز داده انجام می شود که در آن خطرات انتقال به انرژی سبز و انتقال دیجیتال در مسیر یکدیگر قرار می گیرند.

سیاستگذاران اتحادیه اروپا در حال وارد شدن به بحث در مورد خواسته های مراکز هستند که موضوع جدیدی نیست، اما حادتر می شود زیرا تغییرات آب و هوایی به این معنی است که اکثر اروپایی ها تابستان های بسیار گرم و خشک تری خواهند داشت.

به همین ترتیب، در تابستان امسال، صاحب پلتفرم فیس بوک، پس از لابی کردن فعالان محلی علیه پروژه بزرگی که در صورت اجرای آن انرژی مصرف می کند، ساکنان باید از برنامه های خود برای ساخت مرکز داده در حومه شهر استفاده کنند. از شهر زیلد هلند با جمعیتی 23000 نفری به جمعیت نزدیک آمستردام نگاه کرد.

سوزان شاپ، یکی از افراد محلی فعال، به پولیتیکو گفت: “آنها انرژی سبز را بسیار ارزان می خرند. آنها می خواهند انرژی تولید شده از مزارع بادی را به مراکز در نظر گرفته شده برای ساکنان هلند منتقل کنند.”

گرمای شدید تابستان امسال مشکلات جدیدی را نشان می دهد. با توجه به اینکه دمای بالاتر از دمای معمولی فصلی در ماه جولای در انگلستان، دو اوراکل مرکزی با تعطیلی مواجه شدند و بخشی از زیرساخت ابری برای محافظت مجبور به خاموش شدن شد. گوگل با مشکلات مشابهی در بریتانیا مواجه شد. دو بیمارستان پیشرو در لندن با مشکلاتی در سیستم های فناوری اطلاعات خود مواجه شدند که باعث شد هفته ها عملیات لغو شود و قرار ملاقات ها به تعویق بیفتد. «ریچارد کلیفورد» رئیس نوآوری مرکز مشاوره «کی سورس» می‌گوید: «دیتا سنترها اولین کسانی بودند که شاهد نقض شرایط طراحی خود بودند و اکنون به «سرزمین‌های ناشناخته» رسیده‌اند. آستانه دما می تواند به معنای از بین رفتن 10 تا 15 درصد ظرفیت باشد.

در تلاش برای مهار گرما، مراکزی در بریتانیا کارگران را به پشت بام‌های خود فرستادند تا واحدهای خنک‌کننده را با شیلنگ اسپری کنند، در حالی که در همان زمان ساکنان سراسر قاره اروپا با اقدامات جیره‌بندی آب مواجه بودند. احتمالا چراغ های کریسمس امسال متعلق به ساکنان اروپا خواهد بود که برای کاهش مصرف انرژی خاموش می شوند.

«لاندون مارستن»، استادیار مؤسسه پلی تکنیک ویرجینیا و دانشگاه ایالتی، می‌گوید: «در دسترس بودن انرژی و قیمت‌ها همیشه در محاسبات پیچیده انتخاب مکان برای یک مرکز مدرن نقش داشته است. در یکی دو سال گذشته، دسترسی به آب باعث شده است. همچنین نقش مهمی در تصمیم گیری داشت.در مورد ساختمان، ساخت مراکز داده به پایان رسیده است. این دو منبع به ویژه زمانی که با خنک کننده همراه باشند به یکدیگر مرتبط هستند.

بیشتر انرژی موجود در مراکز داده برای تامین انرژی سرورها استفاده می شود، اما تجهیزات بزرگ در آن مراکز نیز گرمایی تولید می کنند که نیاز به خنک شدن دارد. این انرژی مورد نیاز یا از طریق خنک‌کننده هوای معمولی یا زمانی که سرورها با تبخیر آب خنک می‌شوند، تامین می‌شود که مصرف انرژی بیشتری دارد.

رالف هینتمن، محقق ارشد موسسه نوآوری و پایداری Borderstep مستقر در برلین، می‌گوید: «اغلب تضاد منافع وجود دارد: اگر یک مرکز آب بیشتری مصرف کند، به انرژی کمتری نیاز دارد و اگر انرژی بیشتری مصرف کند، به آب کمتری نیاز دارد.»

«سایمون هریس»، رئیس زیرساخت‌های حیاتی مرکز مشاور Business Critical Solutions می‌گوید: با افزایش فشار بر منابع و شرایط، مراکز طراحی و اپراتورها باید با مجموعه‌ای از نقاط فشاری که همزمان ظاهر می‌شوند مقابله کنند.

نمی فهمد و درک نمی کند

اپراتورهای مرکز داده می گویند که آنها سبزتر و کارآمدتر هستند. آنها می گویند که آنها در حال جایگزینی زیرساخت های دیجیتال قدیمی تر و کم کارآمدتر هستند، مانند سرورهای فردی که توسط شرکت ها و دولت ها اداره می شوند. آنها ادعا می کنند که ادغام همه آن سرورها در یک مکان باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. دولت هلند یک برنامه موقت برای کاهش شدید تعداد مراکز داده و جایگزینی چهار مرکز بزرگ با بیش از 60 مرکز تنظیم کرد.

این ادغام نتایجی به همراه داشته است و اکنون این مراکز کمتر از نیمی از انرژی مصرفی قبلی را مصرف می کنند. در دهه های اخیر پیشرفت های قابل توجهی در بهره وری انرژی توسط مراکز صنعتی صورت گرفته است.

بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری در ایالات متحده نیز متعهد شده اند که برای انرژی مصرفی خود تنها به انرژی سبز متکی باشند. گوگل و دیگران متعهد به اجرای فعالیت های خود از جمله مراکز داده خود با 100٪ انرژی های تجدید پذیر هستند. این تعهدات بخشی از تعهدات زیست محیطی گسترده تر است، مانند اهداف مربوط به جایگزینی بیشتر آب مورد استفاده در عملیات آن شرکت ها. علیرغم اینکه این اقدامات ممکن است با نیت و نیت خیر انجام شود، اما در سطوح محلی مقاومت ایجاد کرده است.

تجهیزات مراکز بزرگ اکنون ده ها هکتار زمین را اشغال کرده است که عمدتاً در مناطق روستایی است. در این صورت احداث نیروگاه های بادی و پارک های خورشیدی به جای سودمندی برای ساکنان محلی، منبع انرژی برای مراکز محسوب می شود. این موضوع در میان ساکنان محلی از جمله فعالان محلی در هلند محبوبیتی ندارد، تا جایی که آنها آن را به یکی از بحث های اصلی علیه سیاست های برنامه ریزی شده خود تبدیل کرده اند.

دوگانه و در عین حال دیجیتالی و پرانرژی پیش بروید
طرح جدید کمیسیون اروپا بخشی از یک طرح گسترده تر برای دیجیتالی کردن شبکه انرژی است و در عین حال اپراتورها را ملزم می کند تا سطح انتشار غیرمستقیم گازهای گلخانه ای مراکز داده را به طور جداگانه افشا کنند و بر اساس پیش نویس، وجود دارد. باید یک برچسب انرژی برای سرورها و محصولات ذخیره سازی باشد آنها داده ها را در نظر می گیرند.

هدف از تهیه این پیش نویس مقابله با انتقادات سازمان های مردم نهاد و قانونگذاران بود که معتقدند پس از توافق کمیسیون با صنعت در سال 2021، تعهدی غیرالزام آور برای فعالان بخش صنعت برای کاهش آلاینده های زیست محیطی صورت گرفت. و انتشار کربن پیشنهاد شده است و تغییرات عمده ای در شرایط ایجاد نکرد. همچنین قانون‌گذاران و سازمان‌های غیردولتی گفته‌اند که خواستار مقرراتی فراتر از ابتکارات فعلی مانند الزامات طراحی زیست‌محیطی، مقررات بهره‌وری انرژی و استانداردهای عمومی تدارکات هستند.

همه این موارد اتحادیه اروپا را وادار می کند که جاه طلبی های دوگانه برای گذار به انرژی سبزتر و دیجیتالی بیشتر داشته باشد. هدف اتحادیه اروپا این است که 75 درصد شرکت های اروپایی تا سال 2030 از خدمات ابری استفاده کنند و در عین حال مراکز خود را از نظر مصرف انرژی کارآمدتر و پایدارتر از اهداف خود کرده است.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما