tncibanner

بررسی استفاده از پهپادهای روسی در شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ایالات متحده سرانجام بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی، پس از چند ماه از حریم هوایی تحت رهبری ایالات متحده، جلسه غیرعلنی برگزار کرد.

به گزارش ایرنا، در این نشست که همزمان با تشدید جنگ در اوکراین برگزار شد، آمریکا، انگلیس و فرانسه همچنان به تحریک جمهوری اسلامی ایران و روسیه ادامه می دهند و از پیوند و اتحاد این دو بیم دارند. کشورها، ادعای ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه و استفاده از آنها در آنجا، جنگ علیه اوکراین را مورد بحث قرار دادند.

به گفته منابع دیپلماتیک، اوکراین در نامه ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل این ادعا را مطرح کرده است.

پیش از این، وزارت امور خارجه اوکراین در ادامه ادعای غرب از جمله واشنگتن در بیانیه‌ای مدعی شده بود: ارسال تسلیحات به روسیه برای جنگ با اوکراین اقدامی غیردوستانه است که ضربه جدی به روسیه وارد می‌کند. روابط اوکراین و ایران

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه به وقت محلی در تماس تلفنی با «گاردان گرلیچ رادمان» وزیر امور خارجه و اروپای کرواسی با اشاره به اتفاقات اخیر اوکراین و ادعاهای مطرح شده از سوی برخی، گفت‌وگو کرد. بخش‌هایی از کشور که پهپادهای ایرانی سال‌ها پیش به روسیه تحویل داده شدند و در جنگ علیه اوکراین مورد استفاده قرار گرفتند.

منابع آگاه می گویند که نشست شورای امنیت سازمان ملل کمتر از یک ساعت به طول انجامید.

جیمز کروکی، سفیر و دستیار نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد در ادامه کمپین رسانه ای غرب علیه ایران علیه ایران، با تکرار ادعاهای بی اساس مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ با اوکراین، گفت: این موضوع به صورت خصوصی در این جلسه

و با نادیده گرفتن مواضع عمومی جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه ایران به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد موظف است از تهاجم روسیه حمایت نکند، مدعی شد که بر اساس قطعنامه 2231، ایران متعهد به عدم صدور چنین تسلیحاتی است. خواستار تحقیق در این زمینه شد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک نیز در نشستی خبری ادعاهای بی اساس مبنی بر انتقال پهپاد از ایران برای استفاده در جنگ علیه اوکراین را رد کرد و تاکید کرد که این ادعاها ربطی به این موضوع ندارد. قطعنامه 2231.

امیر سعید ایروانی افزود: ما از تلاش های جاری برای یافتن راه حلی برای این مناقشه (اوکراین) حمایت می کنیم و در این راستا وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مناسبت های مختلف با همتایان خود در دو طرف درگیری تماس گرفته است.

سفیر و نماینده دائم ایران خاطرنشان کرد: ایران همواره گفته است که ادعاهای بی اساس مبنی بر انتقال پهپادها برای استفاده در مناقشه به اوکراین را رد می کند.

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما