tncibanner

بررسی صدا و صدای تعمیر و نگهداری در مجموعه

در حالی که بار دیگر بازگشت زمزم به مجمع و ورود مجدد کمیسیون مشترک به موضوع ساماندهی فضای مجازی مطرح می شود، نظارت بر اقدامات افزایش یافته، محدودیت ها و گسترش فیلترینگ افزایش یافته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، درست در روزهایی که جست و جوی عبور از سد بزرگ، فیلترینگ به زندگی روزمره مردم تبدیل شده و بسیاری بر این باورند که طرح تعمیر و نگهداری بدون تصویب در حال اجراست، گویی این طرح جنجالی در راه است تا بار دیگر به مجلس بازگردد.

زمزمه نشست کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی از ابتدای هفته مطرح شد و یکی از اعضای این کمیسیون خواستار پیگیری بررسی پیشنهاد حمایت در فضای مجازی شد. هفته آینده مجمع و یکی دیگر از اعضا نیز خواستار برگزاری این جلسه با حضور نایب رئیس مجمع امروز یکشنبه (دیروز) شدند.

اما موضوع امنیت حتی در روزهایی که وزیر ارتباطات و بسیاری از نمایندگان مجلس بر مدیریت و نظارت بر فضای مجازی تاکید دارند و رئیس سازمان دفاع، شبکه های اجتماعی را تهدیدی برای آن اعلام کرده است، دوباره به مجلس بازمی گردد. امنیت ملی؛ نشانه اراده دولت و شورای اقدامات محدودیت بیشتری در فضای اینترنت و مجازی دارد. در عین حال بخش مهمی از این طرح جنجالی از دو ماه پیش و حتی قبل از اعتراضات و قطعی اینترنت بین المللی در شورای عالی فضای مجازی تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.

врод бесплатный комисний комисний

محدودیت های شدید اینترنت و فیلترینگ گسترده طی دو ماه گذشته مشکلات متعددی را برای مشاغل ایجاد کرده و زندگی روزمره مردم را مختل کرده است. از سوی دیگر مسئولان و مدیران دولتی بارها بر لزوم مهاجرت کاربران به بسترهای داخلی و پیام رسان های بومی تاکید کرده و از ارائه بسته های حمایتی ویژه به آنها اطلاع رسانی کرده اند. شرایطی که به نظر می رسد مورد نظر طراحان و مدافعان باشد، نگهداری است.

اما به نظر می رسد این محدودیت ها و مسدودسازی ها برای این گروه قانع کننده نبوده و با شدت بیشتری ساماندهی فضای مجازی را دنبال می کنند. نظرات اخیر برخی از نمایندگان مجلس نیز به وضوح مؤید این موضوع است.

در همین راستا نماینده ورامین در ابتدای هفته اعلام کرد که هدف داخلی کمیسیون صیانت از فضای مجازی تقویت ارتباطات داخلی است و در حال انجام است. حسین نوش آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و عضو کمیسیون تلفیق امنیت در این مورد گفت: دشمنان، خدمات مسئولان و کارهای مهمی که انجام شده است در فضای واقعی و مجازی توسط ضبط آنها و تولید محتوای مناسب به ویژه اجرای آثار، اکنون یک وظیفه بزرگ است و باید برای شکل گیری جنگ از طریق دشمن برنامه داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه فیلترینگ رسانه های دشمن در فضای مجازی یک درخواست است، گفت: ما از فیلترینگ شبکه های اجتماعی استقبال نمی کنیم اما امروز به دلیل سوء استفاده دشمن از این فضا مجبور به انجام آن شده ایم و این پیام رسان ها باید طبق مقررات و قوانین کشور، فعال هستند. خصومت هایی در این فضا انجام شده و پیام رسان ها برای تحویل هستند.

این عضو کمیسیون مشترک حفاظت از پیام رسان های داخلی به توسعه پیام رسان های داخلی اشاره کرد و گفت: در کمیسیون مشترک حفاظت از فضای مجازی عضویت دارم و هدف از تشکیل این کمیسیون رشد و توسعه پیام رسان های داخلی است. پیام رسان ها که در حال حاضر نشانه هایی از پیشرفت را نشان می دهد و از هفته آینده جلسات تکمیلی برگزار خواهد شد.»

یک روز بعد یکی دیگر از اعضای کمیسیون مشترک امنیتی اعلام کرد که در شرایط فعلی بازگشایی مجدد چنین موضوعات حساسی به صلاح نیست.

محمد باقری نماینده بناب در این مورد به «ایسنا» گفت: فردا (دیروز) کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی مجدداً تشکیل جلسه می دهد، اما نمی دانم چیست. موضوعی که قرار است در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.” قرار است آقای عبدالرضا در این جلسه حضور داشته باشد.

در حالی که شنیده ها حاکی از تشکیل جلسه کمیسیون مشترک امنیت با رئیس مجلس شورای اسلامی، چند ماه پیش بود که شب گذشته، دستیار قوانین شورای اسلامی در پاسخ به نامه رئیس این مجمع مشترک کمیسیون، نظام تنظیم خدمات فضای مجازی موسوم به حفاظت را اعلام کرد، این بود که نمایندگان مجمع در جلسه غیرعلنی با ادامه کار کمیسیون مشترک مخالفت کردند.

ساماندهی فازی مجازی کیشتر کیں

در حالی که بار دیگر بازگشت زمزم به مجمع و ورود مجدد کمیسیون مشترک به موضوع ساماندهی فضای مجازی مطرح می شود، نظارت بر اقدامات افزایش یافته، محدودیت ها و گسترش فیلترینگ افزایش یافته است. صحبت های اخیر برخی از نمایندگان شورا و مدیران نهادهای متولی نیز گواه بر تداوم و حتی تشدید این محدودیت هاست. دیروز یکی از نمایندگان از رئیس مجمع خواستار تسریع در اجرای پروژه تجهیز فضای مجازی شد.

حسین جلالی نماینده رفسنجان روز گذشته در نطق خود در میانه جلسه علنی گفت: آقای قالیباف در نحوه ساماندهی فضای مجازی متأسفانه من دچار سردرگمی از قانون اساسی معظم له هستم. گوشه ای در یک خیابان وجود دارد. صدای ایران در دنیای مجازی در دسترس نیست. غول رسانه ای جهان برخی از ورزشکاران، مشاهیر، هنرمندان و نخبگان را به زندانی خاص در فضای رسانه ای تبدیل کرده است که فقط صدای بیگانگان در آن به گوش می رسد نه چیز دیگری.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خطاب به رئیس مجلس ادامه داد: هر چه سریعتر فضای مجازی را ساماندهی کنید تا فرزندان این کشور از محاصره غول رسانه ای نجات پیدا کنند.

از سوی دیگر معاونت سیاسی فرمانده سیاسی فداکار کل قوا در گویندگی برنامه شنبه شب بر مدیریت فضای مجازی تاکید کرد. رسول سنی راد در برنامه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: چاره ای جز استفاده از فضای مجازی نداریم اما باید مدیریت شود. یک جا‌هایی هم ما نلاگی‌هایی هدلایم; از جمله اینکه در زمان شیوع ویروس کرونا، جوانان بیشتری از فضای مجازی استفاده می کردند. پس نباید اجازه دهیم دشمن در این موضوعات به اهداف خود برسد.

با این توصیف، اعمال محدودیت ها و مدیریت اینترنت برای بسیاری از نمایندگان و مدیران دولتی مشترک است. در عین حال، کاربران و بازرگانان به استفاده از بسترهای داخلی و پیام رسان های داخلی تشویق می شوند تا در نهایت فضای مجازی و اینترنت برای کاربران ایرانی به شبکه ملی اطلاعات محدود شود. سخنگوی دولت همچنین ابتدای هفته اعلام کرد که کل اینترنت فیلتر نیست و فقط اینستاگرام و واتس اپ فیلتر هستند.

در این میان علی بهادری جهرمی کسب و کارهای آسیب دیده اینستاگرامی را با دستفروشان مقایسه کرد و آمار مربوط به زیان و تعطیلی بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی در دو ماه گذشته تصویری مبهم و نگران کننده از ادامه این روند در مقابل دیدگان کاربران ایجاد کرده است. تصویری که از یک سال پیش و با فشار فزاینده ای برای تصویب طرح تعمیر و نگهداری به آن فکر می کردند و طعم تعلیق آن را چشیدند.

اکنون عده ای – از جمله نماینده همدان – تاکید می کنند که فیلترینگ شبکه های اجتماعی ربطی به طرح نگهداری ندارد و فشار ناشی از اجرای این محدودیت ها و انسدادها کم نشده و نمی تواند آن تصویر را در ذهن ها تغییر دهد. کاربران تنها با خرید و نصب انواع فیلترها و البته از بازرگانان آسیب دیده کاسته خواهد شد.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما