tncibanner

بورکینافاسو می گوید مردانی با لباس نظامی دست کم 60 نفر را کشته اند

به گفته مقامات، هفته گذشته حداقل 60 نفر در شمال بورکینافاسو توسط مردانی که لباس ارتش ملی پوشیده بودند کشته شدند.

در حالی که دادستان این کشور از متهم کردن مستقیم نیروهای مسلح بورکینافاسو خودداری کرد، او گفت که تحقیقاتی را آغاز کرده است، آخرین مورد در مورد اینکه آیا آنها مرتکب نقض حقوق بشر شده اند یا خیر. گروه‌های حقوق بشر بارها ادعا کرده‌اند که ارتش و گروه‌های وابسته مرتکب قتل و آزار علیه مردمی شده‌اند که قرار است از آنها محافظت کنند.

این کشور، کشوری محصور در خشکی با جمعیت 20 میلیون نفر در غرب آفریقا، از سال 2015 با حملات مکرر جهادی ها مواجه شده است که باعث آواره شدن دو میلیون نفر، کشته شدن هزاران نفر و بیرون راندن بیش از نیمی از کشور از کنترل دولت شده است.

در به دست گرفتن قدرت در یک کودتا در سپتامبر، یک حکومت نظامی قول داد که امنیت را بازگرداند. اما اتهامات مربوط به قتل‌های غیرقانونی، که به طور دوره‌ای در طول سال‌ها مطرح شده است، در مناطقی که ساکنان آن مظنون به حمایت از جهادی‌ها هستند، افزایش یافته است.

لامین کابوره، دادستان بورکینافاسو، روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت که پس از دریافت گزارشی درباره قتل حدود 60 نفر در روستای کارما، در نزدیکی مرز مالی، تحقیقاتی را آغاز کرده است.

به گفته یکی از مقامات وزارت امنیت که به شرط ناشناس ماندن در مورد وقایع صحبت کرد، این قتل ها روز پنجشنبه رخ داد، زیرا او اجازه صحبت علنی را نداشت. آقای. کابوره گفت که تعداد نامعلومی نیز مجروح شده اند و مردانی که لباس نظامی به تن داشتند برخی کالاها را غارت کرده اند.

این بیانیه تنها چند روز پس از آن صادر شد که مقامات بورکینافاسو از آغاز تحقیقات درباره قتل هفت پسر در ماه فوریه خبر دادند، پرونده دیگری که در آن اعضای نیروهای مسلح این کشور مظنون به مسئولیت بودند.

در ویدئویی که نیویورک تایمز دیده است، مردانی با لباس ارتش ملی در حال راه رفتن در میان اجساد بی جان هفت پسر که دستانشان از پشت بسته است، دیده می شود. در این ویدئو، یکی از مردان سنگی را به سر پسری می زند. مردی که این صحنه را با گوشی هوشمند فیلمبرداری می کند، می گوید: «این یکی نمی خواهد بمیرد.

او می گوید: «بیایید منتظر کسی باشیم که می خواهد حرکت کند و او را می کشیم.

طبق تحقیقات جداگانه آسوشیتدپرس و روزنامه فرانسوی لیبراسیون، نیروهای امنیتی بورکینافاسو کودکان را در یک پایگاه نظامی در نزدیکی اواهیگویا، شهری در شمال این کشور در حدود 10 مایلی کارما، روستایی که 60 نفر در آن کشته شدند، کشتند.

دولت های بورکینافاسو برای پاسخگویی بیشتر نیروهای مسلح خود با فشار مواجه شده اند، به خصوص که 90000 نفر از ساکنان سال گذشته داوطلب شدند تا اسلحه به دست بگیرند و از کشور در گروه های غیرنظامی که با ارتش همکاری می کنند، دفاع کنند.

در فوریه، پارلمان بورکینافاسو لایحه ای را تصویب کرد که نقش مارشال های تحریک کننده را که مسئول نظم و انضباط در ارتش و حمایت از حقوق زندانیان هستند، تقویت می کند.

اتهامات متعدد در مورد سوء استفاده از غیرنظامیان در حالی مطرح می شود که دولت تحت رهبری ارتش بورکینافاسو با شرکای سنتی این کشور مانند فرانسه که در اوایل سال جاری صدها نیرو را خارج کرد، اختلاف پیدا کرد. در بحبوحه شایعات مداوم مبنی بر احتمال نقل مکان شرکت نظامی خصوصی واگنر تحت حمایت کرملین به روسیه، دولت در عوض به دنبال تقویت روابط با روسیه است.

دولت‌های غرب و غرب آفریقا بارها نسبت به تأثیر بی‌ثبات‌کننده‌ای که واگنر در بورکینافاسو می‌تواند داشته باشد، هشدار داده‌اند، اما حضور وی در آنجا هنوز تأیید نشده است.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما