تعهد مجدد آژانس های سازمان ملل به زنان و دختران در افغانستان یک سال پس از تسلط طالبان

“بوده است سال بی احترامی فزاینده به حق آنها برای زندگی آزاد و برابر استسیما باهوس، مدیر اجرایی زنان سازمان ملل، گفت: آنها از فرصت معیشت، دسترسی به مراقبت های بهداشتی و آموزش و فرار از موقعیت های خشونت آمیز محروم می شوند.

خانم. باهوس توضیح داد که چگونه “سیاست های نابرابری دقیق ساخته شده توسط طالبان” افغانستان را از بقیه جامعه بین المللی متمایز کرده است و چندین دهه پیشرفت در برابری جنسیتی و حقوق زنان را در عرض چند ماه از بین برده است.

“عمل وحشتناک خود خرابکاری”

افغانستان است تنها کشور جهان جایی که دختران از رفتن به دبیرستان منع می شوند و عملاً از مشارکت سیاسی منع می شوند، زیرا طالبان کابینه ای کاملاً مرد دارند و وزارت امور زنان وجود ندارد.

زنان افغان در حال حاضر اکثراً از کار کردن در خارج از خانه منع شده اند، آنها باید صورت خود را در ملاء عام بپوشانند و هنگام مسافرت باید یک همراه مرد همراه آنها باشد. علاوه بر این، آنها همچنان در معرض انواع مختلفی از خشونت مبتنی بر جنسیت قرار دارند.

“این کشتار عمدی اقدامات تبعیض آمیز علیه زنان و دختران افغانستان نیز یک اقدام وحشتناک خود خرابکاری برای کشوری است که چالش های بزرگی را تجربه می کند.او گفت، از جمله از بلایای طبیعی و مرتبط با آب و هوا تا قرار گرفتن در معرض بادهای معکوس اقتصادی جهانی که حدود 25 میلیون افغان را در فقر و بسیاری را گرسنه می‌گذارد.

افغانستان همچنان در چنگال است یک بحران عمیق اقتصادی و انسانیبه عنوان رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA)، دکتر. ناتالیا کانم اشاره کرد.

در خطر زندگی می کند

افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت – که به دلیل خشکسالی و جنگ در اوکراین بدتر شده است – به این معنی است که تقریبا 95 درصد جمعیتو تقریباً تمام زنان سرپرست خانوار، داو به اندازه کافی برای خوردن غذا نمی رود.

خانم. کانم گفت که دور نگه داشتن دختران از تحصیل در دبیرستان نه تنها حق تحصیل آنها را نقض می کند و آنها را از به کار بردن تمام ظرفیت های خود باز می دارد، بلکه آنها را در معرض خطر ازدواج زودهنگام، بارداری زودرس، خشونت و سوء استفاده قرار می دهد.

فروپاشی سیستم بهداشت، دسترسی زنان و دختران به خدمات بهداشت باروری، از جمله مراقبت های بهداشتی مادران، به ویژه برای بیش از نه میلیون نفری که در مناطق دورافتاده کشور زندگی می کنند، به خطر انداخته است. برای 24000 زنی که هر ماه در مناطق صعب العبور زایمان می کنند، زایمان می تواند در واقع یک حکم اعدام باشد،او گفت.

هزینه های اقتصادی

حتی قبل از تسلط طالبان در ماه اوت گذشته، افغانستان از قبل با آموزش دست و پنجه نرم می کرد، زیرا بیش از چهار میلیون کودک از مدرسه بازمانده بودند که 60 درصد آنها دختر بودند.

ممنوعیت حضور دختران در دبیرستان نیز وجود دارد یک هزینه پولیبر اساس تحلیل جدید صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف). این نشان می دهد که این کشور 2.5 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) سالانه خود را به دلیل این تصمیم از دست می دهد.

یونیسف گفت که اقتصاد افغانستان دست کم 5.4 میلیارد دالر به دست خواهد آورد اگر سه میلیون دختر کنونی تحصیلات متوسطه را به پایان برسانند و به نیروی کار بپیوندند.

زنان و کودکان بیشترین آسیب را از بحران انسانی کنونی در افغانستان متحمل شده اند.

زنان و کودکان بیشترین آسیب را از بحران انسانی کنونی در افغانستان متحمل شده اند.

پتانسیل واقعی رد شد

این برآوردها اثرات غیرمالی محرومیت دختران از دسترسی به آموزش را در نظر نمی‌گیرد، که شامل کمبود معلم، پزشک و پرستار زن در آینده و همچنین افزایش هزینه‌های بهداشتی مرتبط با بارداری نوجوانان می‌شود.

مزایای گسترده تر از آموزش نیز مستثنی شده است، مانند پیشرفت تحصیلی کلی، کاهش ازدواج کودکان و کاهش مرگ و میر نوزادان.

این تحلیل نشان می دهد که افغانستان نمی تواند تولید ناخالص داخلی از دست رفته در دوران گذار را به دست آورد و به بهره وری بالقوه واقعی خود دست یابد. بدون احراز حقوق دختران برای دسترسی و تکمیل آموزش متوسطه.

«تصمیم ۲۳ مارس مبنی بر عدم اجازه بازگشت دختران به دبیرستان بود تکان دهنده و عمیقا ناامید کنندهگفت دکتر محمد ایوا، نماینده یونیسف در افغانستان.

او افزود: “یونیسف می خواهد که هر دختر و پسری را در سراسر افغانستان در مکتب و یادگیری ببیند.” ما تا زمانی که به این هدف دست یابیم، از دفاع دست برنخواهیم داشت. آموزش نه تنها حق هر کودکی است، بلکه پایه رشد آینده در افغانستان است.

زنان، صلح و توسعه

سازمان ملل متحد بارها بر تعهد خود برای ادامه زایمان در افغانستان و حمایت از زنان و دختران در آنجا تاکید کرده است.

خانم. باهوس، مسئول زنان سازمان ملل، بر این موضوع تأکید کرد حذف زنان از تمام جنبه های زندگی، نیمی از استعدادها و انرژی های جمعیت را از بین می برد.

او اصرار کرد عملا مقامات برای باز کردن مدارس برای همه دختران، رفع محدودیت‌های اشتغال و مشارکت زنان در سیاست، و لغو همه تصمیمات و سیاست‌هایی که زنان را از حقوقشان محروم می‌کند، لغو کنند.

“بدون مشارکت کامل زنان و دختران در تمام جنبه های زندگی عمومی، وجود دارد شانس کمی برای دستیابی به صلح پایدار، ثبات و توسعه اقتصادی“او اظهار داشت.

در همین حال، هر آژانس ارائه خدمات نجات زندگی “برای زنان، توسط زنان” را افزایش می دهد تا نیازهای شدید را برآورده کند، در حالی که از مشاغل تحت رهبری زنان و فرصت های شغلی در همه بخش ها حمایت می کند.

«یک سال بعد، با کاهش دید زنان و تحت تأثیر شدید حقوق آنها، کارگردانی امری حیاتی است. بودجه هدفمند، قابل توجه و سیستماتیک برای رسیدگی و معکوس کردن این وضعیت و برای تسهیل مشارکت معنادار زنان در تعامل همه ذینفعان در افغانستان، از جمله در هیئت هایی که با مقامات طالبان ملاقات می کنند.

زنان در اتاق انتظار یک درمانگاه در افغانستان.

© یونیسف/آلسیو رومنزی

زنان در اتاق انتظار یک درمانگاه در افغانستان.

افزایش عملیات

صندوق جمعیت ملل متحد حضور خود را در سراسر افغانستان افزایش داده است و با شرکای ملی در حال کار است تا ارائه خدمات صحت جنسی و باروری – دوباره برای زنان، توسط زنان – از جمله در مناطق دور افتاده را افزایش دهد.

آژانس رسید بیش از 4.3 میلیون نفر در سال گذشته و داروها و ملزومات ضروری را در بیمارستان ها و همچنین لوازم بهداشتی قاعدگی را بین زنان و دختران بی شماری توزیع کرد.

خانم. کانم افزود که با نزدیک شدن به فصل زمستان در میان افزایش نیازها، صندوق جمعیت ملل متحد در حال حاضر ظروف و پتوهای آشپزی را برای مردم ناامید فراهم می کند و آماده انجام کارهای بیشتر است.

“در حالی که جهان با بحران های متعدد و همپوشانی مواجه است، ما نباید زنان و دختران افغانستان را فراموش کنیم. وقتی حقوق اولیه زنان و دختران نادیده گرفته می شود، همه ما کم شده ایم،” او گفت.

ما باید با هم کار کنیم و در باور مشترک و راسخ خود متحد باشیم که هیچ صلح پایدار، بهبودی یا ثباتی برای افغانستان وجود نخواهد داشت مگر اینکه حقوق اولیه انسانی زنان و دختران در زمینه آموزش، مشارکت در زندگی عمومی و دسترسی به خدمات حیاتی برای سلامتی آنها رعایت شود. کرامت و رفاه قابل احترام و محافظت است».

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان