tncibanner

توافق هسته ای ایران: شورای امنیت می شنود با وجود اختلافات، هنوز “بهترین گزینه موجود”.

خانم خانم در تشریح وضعیت برجام به شورای امنیت دی کارلو با بیان این که “دیکارلو تنها راه حل موثر موضوع هسته ای ایران است، لحن گفتگو را تعیین کرد.”

توافق 2015 قوانینی را برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران تعیین می کند و راه را برای لغو تحریم های سازمان ملل هموار می کند. ایران، پنج عضو دائم شورای امنیت (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا) به اضافه آلمان و اتحادیه اروپا موافقت کردند.

ایالات متحده در سال 2018 در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، از این توافق خارج شد و در حال مذاکره برای بازگشت آن بوده است، اما تاکنون هیچ توافقی حاصل نشده است.

معاون دبیرکل در امور سیاسی و سازندگی صلح ابراز تأسف کرد که مذاکرات برای بازگرداندن این طرح به بن بست خورده است، اگرچه همه شرکت‌کنندگان، از جمله ایالات متحده، مجدداً تأکید کرده‌اند که «بازگشت به اجرای کامل و مؤثر این طرح» تنها گزینه عملی است. .

این طرح که توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت ابداع و تأیید شده است، راه حلی را ارائه می دهد که در آن از تاسیسات هسته ای ایران استفاده شود. فقط برای اهداف صلح آمیز. در مقابل، قرار است تحریم‌ها برداشته شوند و «منافع اقتصادی ملموس برای مردم ایران» به همراه داشته باشد. دی کارلو گفت.

او درخواست دبیر کل سازمان ملل از ایالات متحده برای لغو یا تحریم های خود را لغو کند و تمدید معافیت ها در مورد تجارت نفت با ایران. او همچنین درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد از ایران را برای «برگرداندن گام‌هایی که برداشته است که با تعهدات مرتبط هسته‌ای‌اش ذیل برنامه مطابقت ندارد» تکرار کرد.

نمایی از محله ای در تهران، ایران.  از جمله، برجام لغو تحریم‌ها را پیش‌بینی می‌کند که «منافع اقتصادی ملموس برای مردم ایران» به همراه دارد.
نمایی از تهران، پایتخت ایران. از جمله، برجام لغو تحریم‌ها را پیش‌بینی می‌کند که «منافع اقتصادی ملموس برای مردم ایران» به همراه دارد.

پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی

او گفت که در پی بیانیه مشترک «خوش‌آمدگویی» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) و ایران در ماه مارس، دوربین‌های نظارتی در کارگاه‌هایی که قطعات سانتریفیوژ در آنها تولید می‌شود، نصب شد.

دیده‌بان هسته‌ای مورد حمایت سازمان ملل نیز در ماه می گزارش داد که هیچ نگرانی دیگری در رابطه با وجود اورانیوم بسیار غنی‌شده که در یک مکان کشف شده است، ندارد.

با این حال، سازمان ملل از باقی ماندن این آژانس نگران است قادر به تأیید نیست انبار از اورانیوم غنی شده در کشور خانم با استناد به برآوردهای آژانس بین المللی انرژی اتمی. دی کارلو گفت که ایران اکنون دارای ذخایر اورانیوم غنی شده است بیش از 20 بار مقدار مجاز بر اساس برجام. این شامل افزایش مقادیر اورانیوم غنی شده به 20 و 60 درصد است.

دیدگاه های متفاوت

پرداختن به معامله مقررات مربوط به موشک های بالستیک، وی به اطلاعات دریافتی از فرانسه، آلمان، ایران، اسرائیل، روسیه و بریتانیا در مورد پرواز آزمایشی پرتابگر فضایی ایران در ماه مارس و همچنین آزمایش و رونمایی از دو موشک بالستیک جدید در ماه می و ژوئن اشاره کرد.

نامه‌های دریافتی از کشورهای عضو همچنان دیدگاه‌های متفاوتی را منعکس می‌کند در مورد اینکه آیا این پرتاب و پیشرفت موشکی با قطعنامه مغایرت دارد یا خیر. دی کارلو به سفرا گفت.

او همچنین جزئیاتی را در مورد قطعات موشک بالستیک که توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در ماه فوریه در آب‌های بین‌المللی در خلیج ایران توقیف شده بود، دریافت کرد.

در حالی که فرانسه، آلمان و انگلیس بر این باورند که برخی از اقلام کنترل شده از ایران بوده و برخلاف قطعنامه 2231 منتقل شده است، ایران و روسیه گفتند که وجود دارد. بدون مدرک کشتی توقیف شده و محموله آن را به تهران مرتبط می کند و هیچ نشانه روشنی مبنی بر اینکه اجزای توقیف شده منشاء ایرانی داشته باشد.

نقل و انتقالات ادعایی به روسیه، یمن

ام‌اس. دی کارلو نامه‌های مفصل بعدی دریافتی از کشورهای عضو در مورد انتقال ادعایی پهپادها یا وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپاد) از ایران به روسیه، برای استفاده در میدان نبرد در اوکراین، به شیوه‌ای که با بند 4 پیوست ب مطابقت ندارد.

او گفت که ارزیابی آنها با مقایسه بقایای سایر حملات مشابه در خاورمیانه و تصاویر در دسترس عموم از پهپادهای ایرانی مشخص شده است.

آنها از دبیرخانه سازمان ملل دعوت کرده‌اند تا زباله‌هایی را که اکنون در کیف و جاهای دیگر ذخیره شده‌اند، برای تصمیم‌گیری بررسی کند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: ایران و روسیه تصاویر این پهپاد را مورد مناقشه قرار داده اند و خاطرنشان کردند که این اتهامات با شواهد ثابت نشده است.

وی با اطمینان از اینکه سازمان ملل “به بررسی اطلاعات موجود ادامه می دهد”، افزود که دولت یمن همچنین از سازمان ملل دعوت کرده است تا بقایای موشک کروز مورد استفاده در حمله شورشیان حوثی به پایانه نفتی الذعبه در نوامبر گذشته را بررسی کند.

“بهترین گزینه موجود”

علیرغم نظرات مخالفی که از سوی کشورهای درگیر در برجام در شورا مطرح شد، خانم. دی کارلو گفت: «بهترین گزینه موجود برای تضمین ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران و همچنین اجازه دادن به ایران برای دستیابی به پتانسیل اقتصادی کامل خود باقی مانده است».

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما