حوثی‌ها سعی می‌کنند به بدبینان اطمینان دهند که به دنبال کنترل کامل یمن نخواهند بود، زیرا سعودی‌ها به خروج از آن نگاه می‌کنند.

یادداشت ویراستار: نسخه ای از این داستان برای اولین بار در خبرنامه CNN’s Meanwhile in the Middle East، سه بار در هفته به بزرگترین داستان های منطقه نگاه می کند. اینجا ثبت نام کنید.


ابوظبی، امارات
CNN

یک مقام ارشد حوثی گفت: شورشیان حوثی یمن علاقه ای به گسترش استبداد در این کشور ندارند و مایلند در صورت دستیابی به آتش بس دائمی با عربستان سعودی، قدرت را با دیگر جناح های سیاسی تقسیم کنند.

محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی و رئیس سابق کمیته عالی انقلاب حوثی‌های یمن، در مصاحبه اختصاصی با سی‌ان‌ان، گفت که دیگر گروه‌های یمنی در صورت خروج نیروهای خارجی از این کشور هیچ ترسی ندارند. شکلی فراگیر از حکومت را نوید می دهد.

الحوثی به سی ان ان گفت: «اگر در طول جنگ به دنبال کنترل کامل نبودیم، در هیچ زمان دیگری به دنبال کنترل کامل نخواهیم بود.

تلاش‌های او برای اطمینان‌بخشی احتمالاً از سوی رقبای حوثی‌ها با شک و تردید تلقی می‌شود و در بحبوحه نگرانی‌های سایر ذینفعان مبنی بر اینکه آتش‌بس با عربستان سعودی به شورشیان به شدت مسلح تحت حمایت ایران اجازه می‌دهد تا کل کشور را تصرف کنند، صورت می‌گیرد.

درگیری های یمن به عنوان یک جنگ داخلی در سال 2014 آغاز شد، زمانی که نیروهای حوثی به صنعا، پایتخت یورش بردند و دولت به رسمیت شناخته شده بین المللی و مورد حمایت عربستان سعودی را سرنگون کردند. در سال 2015 زمانی که یک ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در تلاش برای شکست حوثی ها مداخله کرد، به یک جنگ گسترده تر تبدیل شد. هشت سال بعد، ائتلاف نتوانست شورشیان را که در تلافی صدها موشک به سمت شهرهای سعودی شلیک کرده‌اند، بیرون کند. این جنگ جرقه یکی از بدترین بحران های بشردوستانه در جهان را به وجود آورده است که هزاران کشته برجای گذاشته و بخش هایی از کشور را به سمت قحطی کشانده است.

یک هیئت سعودی روز یکشنبه وارد صنعا شد تا با حوثی ها با هدف تامین آتش بس دائمی گفتگو کند. و روز جمعه، مذاکرات با آغاز مبادله سه روزه زندانیان با نزدیک به 900 زندانی از هر دو طرف، بزرگترین ثمرات خود را به همراه داشت. مذاکره کننده ارشد حوثی ها محمد عبدالسلام توییت کرد روز جمعه گفت‌وگوها «جدی و مثبت» بوده است.

عربستان سعودی شروع به ترمیم روابط با دشمنان قدیمی اخیر خود، یعنی ایران، سوریه و در حال حاضر حوثی‌های یمن کرده است، زیرا تمرکز خود را بر رشد اقتصادی در داخل هدایت می‌کند، که مستلزم ثبات منطقه‌ای است.

احمد نگی، تحلیلگر ارشد یمن در گروه بین المللی بحران، یک اندیشکده مستقر در بروکسل، گفت: «عربستان سعودی در حال حاضر به ثبات در مرزهای جنوبی خود و (از بین بردن) تهدیدات حوثی ها و دیگران نیاز دارد. نقش آن در یمن از یک نقش نظامی به یک قدرت نرم.

الحوثی به سی ان ان گفت که این گروه مایل است قدرت و منابع را با مردم یمن به اشتراک بگذارد. او گفت: «ما نمی‌خواهیم چیزی را ظلم کنیم» و افزود که مشتاق است با دیگر جناح‌های یمنی صحبت کند و با آنها برای دستیابی به آنچه به نفع آنها و «به نفع مردم است» همکاری کند.

کارشناسان استدلال کرده‌اند که معامله عربستان با حوثی‌ها که به مشکلات سیاسی از پیش موجود در میان گروه‌های متفاوت یمن رسیدگی نمی‌کند، تنها به بعد بین‌المللی جنگ پایان می‌دهد و می‌تواند درگیری داخلی را تشدید کند.

کارشناسان می گویند که دیگر جناح ها، به ویژه دولت بین المللی به رسمیت شناخته شده و شورای انتقالی جنوبی (STC) تحت حمایت امارات متحده عربی که بخش هایی از جنوب را کنترل می کند، ممکن است باور کردن وعده های الحوثی را دشوار بدانند، مانند سایر سهامداران در مناقشه – از جمله ایالات متحده آمریکا. کشورها – از مذاکرات کنونی حوثی ها و عربستان کنار گذاشته شده اند.

CNN برای اظهار نظر با دولت عربستان سعودی تماس گرفته است.

ندوه الدوسری، یکی از اعضای غیر مقیم موسسه خاورمیانه در واشنگتن دی سی، به سی ان ان گفت: منظور (الحوثی) از منافع یمن، به رسمیت شناختن حوثی ها به عنوان تنها مرجع مشروع برای اداره کشور است. منظور او این است که اگر همه طرف‌های دیگر بپذیرند در ترتیبات آتی تابع حوثی‌ها باشند، حوثی‌ها قصد تصرف اجباری یمن را ندارند.»

او گفت که STC شدیداً به حمایت امارات متحده عربی وابسته است و اگر این امر با خروج نیروهای خارجی خاتمه یابد، آنها شانس زیادی برای ایستادگی در برابر حوثی ها ندارند، “که دارای سلاح های بسیار پیشرفته تر، تجربه جنگی، آموزش، و فرماندهان (ایرانی) به آنها کمک می کنند.»

زندانیان حوثی بازگشته که در توافقی با دولت شناخته شده بین المللی یمن مبادله شده اند، روز جمعه پس از ورود به فرودگاه بین المللی صنعا مورد استقبال قرار می گیرند.

STC به درخواست سی‌ان‌ان برای اظهارنظر پاسخ نداد، اما قبلاً گفته بود که بر رد یمن تحت کنترل حوثی‌ها ایستادگی می‌کند. این گروه خواستار تقسیم کشور به شمال و جنوب شده است.

رهبر حوثی ها به سی ان ان گفت که انتظار دارد عربستان سعودی خروج همه نیروهای خارجی از جمله امارات از این کشور را تضمین کند. او گفت: «ما با سعودی‌ها موافق هستیم که همه نیروهای خارجی یمن را ترک کنند.» هیچ راه حل کاملی وجود ندارد مگر اینکه تمام نیروهای اشغالگر جمهوری یمن را ترک کنند و این شامل همه جزایر و سایر مناطق می شود.

امارات یکی از اعضای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است اما در سال 2019 تا حدی نیروهای خود را از یمن خارج کرد.

الدوسری گفت ابوظبی و ریاض ممکن است آینده یمن را چشم به هم نبینند، اما امارات بارها گفته است که از تلاش‌های عربستان سعودی در این کشور حمایت می‌کند. روز دوشنبه، یک مقام ارشد امارات متحده عربی به سی ان ان گفت که امارات از تلاش های فعلی عربستان سعودی برای ایجاد راه حل سیاسی برای بحران، برقراری صلح و پایان دائمی خصومت ها بین همه طرف های مختلف یمنی حمایت می کند.

محمد علی الحوثی به سی‌ان‌ان گفت که مذاکرات با سعودی‌ها «مسائل سیاسی» را شامل نمی‌شود و تاکید کرد که ریاض در عوض بر روی برآورده کردن خواسته‌های این گروه مانند رفع محاصره بنادر، باز کردن حریم هوایی یمن و پرداخت حقوق کارمندان بخش دولتی تمرکز کند. .

او گفت که مسائل داخلی، از جمله درخواست های STC برای واگذاری جنوب کشور، “در مرحله بعدی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.” او گفت که به STC “آنچه که حق آنهاست) داده خواهد شد، اما نه بیشتر. وی جدایی جنوب را رد نکرد اما تاکید کرد که هرگونه راه حلی برای “مسئله جنوب” باید بدون نفوذ خارجی اتخاذ شود.

الحوثی بارها با اشاره به بسته غرامتی که ریاض برای بازسازی کشور و حقوق کارکنان بخش دولتی پرداخت می کند، بر اهمیت عربستان سعودی به “خواسته های بشردوستانه” این گروه تاکید کرد.

بحث ها همچنان محرمانه است و مشخص نیست که حوثی ها چقدر غرامت خواسته اند، اما کارشناسان انتظار دارند که غرامت قابل توجهی باشد. به گفته رسانه‌های حوثی، حوثی‌ها در گذشته گفته‌اند که به دنبال غرامت برای 1.3 میلیون کارمند دولتی هستند و جنگ منجر به کاهش تقریباً 95 درصدی حقوق‌ها و سایر هزینه‌ها شده است. اما برخی از کارشناسان نگران هستند که حوثی ها از این پول برای پرداخت به اعضای شبه نظامی خود استفاده کنند.

نگی گفت: «حتی اگر سعودی‌ها با پرداخت حقوق‌ها موافقت کنند، ما تصویر روشنی از شکل ظاهری آن نداریم.

کارشناسان می گویند حتی در صورت دستیابی به توافق عربستان و حوثی ها، هیچ تضمینی وجود ندارد که سایر جناح های یمنی آن را بپذیرند.

نگی گفت: بر اساس آنچه می بینیم، مشخص است که کسانی که در حال مذاکره هستند به برنده شدن نزدیکتر هستند، در حالی که کسانی که از مذاکرات کنار گذاشته می شوند به باخت نزدیکتر هستند.

مصطفی سالم در این مقاله مشارکت داشته است

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان