دلفین با دندان های عاج مانند، نیهوهه ماتاکوی، گونه ای منحصر به فرد بود

25 میلیون سال پیش آب‌های نزدیک نیوزلند محل زندگی نهنگ‌های بالین اولیه، کوسه‌های مگاتندانی و پنگوئن‌هایی به اندازه انسان بود. اکنون محققان در حال افزودن یک دلفین عجیب به این ترکیب هستند که ممکن است از دندان های عاج مانند برای کوبیدن طعمه استفاده کرده باشد.

جمجمه تقریباً کامل این دلفین در سال 1998 از کنار صخره ای در منطقه اوتاگو در جزیره جنوبی نیوزلند جمع آوری شد. این نمونه به مجموعه موزه زمین شناسی دانشگاه اوتاگو رسید. دو دهه بعد، امبر کاست که در حال تکمیل دکترای خود بود. در دیرینه شناسی، به طور تصادفی به جمجمه عجیب و غریب برخورد کرد.

دکتر “از نظر ذهنی، من فقط نمی توانستم بفهمم چه چیزی ممکن است به چنین دندان هایی نیاز داشته باشد.” کاست گفت.

دندانه های این دلفین فسیلی شباهتی به هر چیزی که در سبوس زنده دیده می شود نداشت. در حالی که دلفین‌های امروزی مجهز به پوزه‌ای از دندان‌های مخروطی شکل هستند که کاملاً برای گرفتن ماهی مدرج شده‌اند، این موجود چندین دندان بزرگ داشت که از انتهای پوزه‌اش بیرون زده بودند. این دندان‌ها به‌جای اینکه به سمت پایین به دندان نیش بروند، به‌صورت افقی مانند تیغه‌ی بیل پخش می‌شدند.

در مقاله ای که چهارشنبه در مجله Proceedings of the Royal Society B منتشر شد، دکتر. کاست و همکارانش دلفین دندانه دار را گونه ای منحصر به فرد به نام Nihohae matakoi توصیف کردند. جنس ستاسیان کنجکاو، Nihohae، ترکیبی از کلمات مائوری به معنی “دندان” و “بریده شدن” است.

عاج های واقعی به عنوان دندان هایی هستند که به طور مداوم در حال رشد هستند که از دهان بیرون می آیند و ناروال ها تنها ستاسه های زنده ای هستند که آنها را دارند. دندان های بیرون زده نیهوها عمیقاً در جمجمه آن ریشه دوانده بود که توانایی آنها را برای ادامه رشد در طول عمر حیوان محدود می کرد. در نتیجه، دندان‌های نیهوهه بیشتر شبیه برآمدگی‌های عاج‌مانند روی آرواره‌های پایینی نهنگ‌های منقاری نر است که از این دندان‌ها برای درگیری با ماده‌ها استفاده می‌کنند.

برای تعیین اینکه نیهوها چگونه از دندان های عاج مانند خود استفاده می کند، دکتر. کاست و همکارانش چندین دندان را زیر میکروسکوپ الکترونی روبشی بررسی کردند. با کمال تعجب، محققان شواهد کمی از سایش آنها پیدا کردند.

این بدان معنی بود که بعید بود که نیهوها از دندان های عاج مانند خود برای مبارزه با رقبا برای جفت استفاده کند. همچنین فرضیه دیگری مبنی بر اینکه Nihohae از دندان های خود برای غربال کردن بستر شنی دریا برای طعمه استفاده می کند، شک کرد. ماسه واقعاً ساینده است و دندان‌های شما را کاملاً از بین می‌برد، اما به معنای واقعی کلمه هیچ خراش روی این دندان‌ها وجود ندارد. کاست گفت.

جهت افقی دندان ها نیز آنها را به ابزاری ضعیف برای به دام انداختن طعمه تبدیل کرده است. در حالی که دندان‌های دلفین‌های فسیلی دیگر به هم چسبیده بودند تا ماهی‌ها را در داخل آن به دام بیندازند، دندان‌های بازشده نیهوها برای این کار مفید نبودند. آنها همچنین تقریباً صاف بودند، بنابراین Nihohae به سختی می توانست چیزی را گاز بگیرد.

از آنجایی که هیچ دلفین دیگری مانند نیهوها دندان نداشت، محققان بقیه قلمرو حیوانات را برای آناتومی مشابه جستجو کردند. این امر آنها را به سمت ماهی اره ای سوق داد که اره های دندانه دار خود را تند می کشند تا طعمه را زخمی یا بیهوش کنند قبل از اینکه آن را به طور کامل جاروبرقی بکشند.

دکتر. Coste و همکارانش فرض می‌کنند که Nihohae، که مهره‌های جوش‌نخورده‌اش احتمالا طیف وسیعی از حرکات گردن را می‌دهد، به روشی مشابه شکار می‌کند و سر خود را به سیخ یا ماهی مرکب بیهوش می‌کند و دیگر موجودات دریایی با بدن نرم. سپس طعمه تلوتلو شده را به طور کامل می بلعد.

دکتر می گوید: «فقط می توانید تصور کنید که این دلفین ها تا یک دسته ماهی مرکب شنا می کنند و سرشان را به طور وحشیانه به جلو و عقب می کوبند. کاست گفت.

به گفته رابرت بوسنکر، دیرینه شناس در کالج چارلستون در کارولینای جنوبی که در مطالعه جدید شرکت نداشت، این سبک شکار قابل قبول به نظر می رسد.

دکتر دکتر می‌گوید: «با توجه به اینکه دندان‌های نیهوهه به طرفین کشیده شده‌اند، این نشانه خوبی است که حرکت جانبی مشابه حرکت پوزه اره‌ماهی وجود دارد.» Boessenecker، که فسیل های دیگر دلفین های دندانی را از کارولینای جنوبی و نیوزلند مطالعه کرده است.

دکتر. کاست امیدوار است که بررسی بیشتر دندان‌های عاج‌مانند نیهوها و یافته‌های فسیلی آینده، تنوع تکنیک‌های شکار دلفین‌های باستانی را روشن کند.

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان