ده ها افسر امنیتی در حمله اخیر در بورکینا به عنوان مارپیچ خشونت کشته شدند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

ارتش روز سه شنبه گفت که در آخرین حمله از این دست در شمال ناآرام بورکینافاسو، مظنونان جهادی 13 نفر را کشتند که بیشتر آنها از ارتش بودند.

آژانس اطلاعات دولتی بورکینافاسو در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که دوازده افسر امنیتی و یک غیرنظامی روز دوشنبه در فالاگونتو در منطقه ساحل بورکینافاسو در جریان درگیری بین ارتش و جهادی ها کشته شدند.

ارتش در بیانیه ای اعلام کرد: ده افسر پلیس نظامی، دو نفر از نیروهای کمکی حامی ارتش و یک غیرنظامی در نتیجه “حمله تروریستی روز دوشنبه” در محله فالانگوتو کشته شدند.

ارتش گفت که ده افسر پلیس نظامی دیگر در این حمله ناپدید و پنج افسر دیگر زخمی شدند.

جسد پانزده نفر ربوده شده پیدا شد: فرماندار

حمله اخیر به دنبال خشونت‌های آخر هفته بود که در آن 20 نفر دیگر در دو حمله در مناطق شرقی و مرکزی و غربی کشور کشته شدند.

فرماندار بورکینافاسو روز سه‌شنبه گفت جسد پانزده نفر که توسط جهادگران مظنون در غرب بورکینافاسو در آخر هفته دستگیر شده بودند، پیدا شده‌اند.

سرهنگ ژان چارلز دیت یناپونو سامه، فرماندار منطقه کاسکادز در بیانیه ای گفت: «پانزده جسد روز دوشنبه در روستای لینگوکورو در استان کوموئه پیدا شد.

چهار نفر بعد از ظهر شنبه هنگامی که افراد مسلح ون آنها را بین روستاهای تنکودوگو و اوارگایه رهگیری کردند، اعدام شدند.

سرهنگ گفت: روز یکشنبه یک مینی بوس مسافربری که از شهر غربی بانفورا می آمد توسط مردان مسلح توقیف شد. برخی در بیانیه ای

او گفت که هشت زن و یک مرد آزاد شدند، بقیه افراد ربوده شدند و روز بعد اجساد بی جان آنها با سوراخ گلوله پیدا شد.

گروه های مسلح، کودتا، غیرنظامیان در حال فرار

خشونت‌های جهادی مرتبط با القاعده و گروه دولت اسلامی سال‌ها این کشور غرب آفریقا را ویران کرده و هزاران نفر را کشته و نزدیک به 2 میلیون نفر را آواره کرده است. بر اساس پروژه داده های مکان و رویداد درگیری مسلحانه (ACLED) از سال 2015 تاکنون نزدیک به 5000 غیرنظامی کشته شده اند.

این خشونت ها باعث ایجاد ناامیدی و بی اعتمادی در میان مردم شده و به دو کودتا در سال گذشته منجر شده است. رهبر جدید حکومت نظامی، ابراهیم ترائوره، در سپتامبر قدرت را به دست گرفت و قول داد که خشونت را متوقف کند، اما حملات در حال افزایش است.

ترائوره ​​ده ها هزار جنگجوی غیرنظامی را برای مبارزه با جهادی ها در کنار ارتش بسیج کرده است. اما تحلیلگران می گویند که جنگجویان غیرنظامی متهم به هدف قرار دادن غیرنظامیان دیگری هستند که تصور می شود با جهادی ها کار می کنند، که به حملات تلافی جویانه دامن می زند.

وی ادامه داد: «انواع جنایات جمعی که در حال وقوع است، مورد انتظار بود، زیرا انتظار می‌رفت که درگیری در ماه‌های آینده به دلیل افزایش بسیج مردم از طریق برنامه (داوطلبانه) و روند فزاینده کشتارهای فراقانونی توسط نیروهای دفاعی و امنیتی تشدید شود. هنی نسایبیا، محقق ارشد در ACLED گفت که در ماه های اخیر مشاهده شده است.

او گفت: «با افزایش خشونت های دولتی و خشونت های مورد تایید دولت، تعجب آور نیست که خشونت ستیزه جویان در حال افزایش است و چرخه های حملات و تلافی را بیشتر دامن می زند.

(FRANCE 24 با AFP و AP)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم