tncibanner

رئیس امداد سازمان ملل تأکید می‌کند که باید برای همه افغان‌ها باقی بماند و ارائه شود

مارتین گریفیتس هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، که سفرا را در جریان قرار داد، از سختی ها و بلاتکلیفی جاری پیش روی افغان ها گزارش داد که تقریباً نیمی از آنها – 24 میلیون نفر – برای زنده ماندن به تسکین مرتبط نیاز دارد.

بحران افغانستان یک بحران انسانی است، اما فقط این نیست. این یک بحران اقتصادی است. این یک بحران آب و هوایی است. این یک بحران گرسنگی است. این یک بحران مالی است. اما این یک بحران ناامید کننده نیستاو گفت.

یک وضعیت بحرانی

اگرچه جنگ، فقر، شوک های اقلیمی و ناامنی غذایی مدت هاست یک “واقعیت غم انگیز” برای افغانستان بوده است. گریفیث توضیح داد که چرا وضعیت کنونی تا این حد بحرانی است.

اولاً، کمک های توسعه ای در مقیاس بزرگ برای یک سال در کشوری که قبلاً با سطوح شدید ناامنی غذایی و سوءتغذیه مواجه بود، متوقف شده است، که فقط بدتر شده است.

او افزود که بشردوستان با یک محیط عملیاتی “فوق العاده چالش برانگیز” روبرو هستند، زیرا درگیر با عملاo مقامات “کار فشرده” است.

بحران نقدینگی، وارونگی حقوق

علاوه بر این، وجود دارد عدم اعتماد به بخش بانکی داخلی که جرقه بحران نقدینگی را برانگیخته است و تحویل مرتبط را تحت تاثیر قرار داده است. یک تسهیلات مبادله بشردوستانه با هدف کاهش بخشی از بحران نقدینگی، هنوز با رهبران طالبان در حال مذاکره است.

در همین حال زنان و دختران «به حاشیه رانده شده اند“، آقای. گریفیث اضافه کرد. دستاوردهای حقوق معکوس شده است و دختران نوجوان یک سال است که به مدرسه نرفته اند.

“در قرن 21، ما نباید توضیح دهیم که چرا آموزش دختران و توانمندسازی زنان مهم است به آنها، به جوامعشان، به کشورهایشان و در واقع به همه ما.”

کمبود بودجه

رئیس امداد سازمان ملل تاکید کرد که حفظ ارائه خدمات اولیه در کنار کمک های بشردوستانه “تنها راه برای جلوگیری از فاجعه ای حتی بزرگتر از آنچه در این چند ماه دیده ایم، باقی می ماند.”

او گزارش داد فقر همچنان در حال تعمیق است، جمعیت همچنان به رشد خود ادامه می دهد و عملا مقامات هیچ بودجه ای برای سرمایه گذاری در آینده خود ندارند، و به وضوح نشان می دهد که “برخی از حمایت های توسعه باید از سر گرفته شود”.

او گفت که طرح واکنش بشردوستانه 4.4 میلیارد دلاری برای افغانستان در حال حاضر 3.14 میلیارد دلار شکاف دارد.

با نزدیک شدن به زمستان، بیش از 600 میلیون دلار برای حمایت از فعالیت های آمادگی اولویت دار، مانند ارتقاء و تعمیر سرپناه ها، و همچنین تهیه لباس گرم و پتو، ضروری است.

علاوه بر این، قبل از اینکه آب و هوای زمستانی دسترسی به برخی از مناطق کشور را قطع کند، به 154 میلیون دلار برای تدارکات از جمله کمک های غذایی و معیشتی نیاز است.

رفاه و امنیت

«مردم افغانستان هنوز آنجا هستند. آنها در طول دهه ها و در سال گذشته انعطاف پذیری باورنکردنی از خود نشان داده اند. وظیفه ما کمک به آنها برای شکوفایی، شکوفایی و امنیت است،گفت آقای گریفیث، که همچنین خواستار اقدام توسط عملا مسئولین.

«مداخلات و رویه‌های بوروکراتیک کمک‌های بشردوستانه را در زمانی که بیشتر مورد نیاز است، کند می‌کند. به زنان کمک‌های بشردوستانه – چه ملی و چه بین‌المللی – باید اجازه داده شود که بدون مانع و ایمن کار کنند. و دختران باید اجازه ادامه تحصیل داشته باشند.»

نامزدی «مبهم»

مارکوس پوتزل، سرپرست نماینده ویژه سرمنشی عمومی برای افغانستان، از تعامل جاری سازمان ملل با عملا مقامات، و همچنین تلاش در جهت ارتقاء حکومت فراگیر، حقوق و آزادی ها.

او گفت که طالبان در مورد میزانی که می‌خواهند درگیر شوند، «ابهام» داشته‌اند، زیرا بر اساس تفسیرشان از شریعت مطابقت دارند.

آقای. پوتزل بر نیاز حیاتی برای حرکت «فراتر از تبادل مواضع سخت‌شده» به سمت گفت‌وگوی پایدار بین طالبان، سایر سهامداران افغان، منطقه وسیع‌تر و جامعه بین‌المللی تأکید کرد.

“چنین گفتگو باید منافع همه افغان ها را در مرکز خود قرار دهد.» او توصیه کرد. ثبات آینده افغانستان بر تامین نیازهای مردم افغانستان، حفظ حقوق آنها و بازتاب تنوع کشور در تمام ساختارهای حکومتی استوار است.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما