رمزگشایی از پیام های آزادی اسرای آمریکایی در جهان

در رفتن– اخیراً در اتفاقی قابل توجه، خبر آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران (و البته آزادی چهار زندانی ایرانی در خاک آمریکا) و همچنین آزادی مقادیر قابل توجهی از منابع مالی بلوکه شده در ایران، ظاهراً از طریق کانالی از یکی از استان های منطقه وقتی به ایران می رسد گمانه زنی ها و تحلیل های مختلفی را در خصوص ابعاد مختلف این موضوع و پیام های ویژه آن برای مذاکرات هسته ای برانگیخته است.

در این راستا، برخی از ناظران و تحلیلگران معتقدند که این نوع اقدامات باید از روند مذاکرات در وین جدا شده و با احیای توافق برابری شود و از سوی دیگر، تعدادی از تحلیلگران معتقدند چنین اقداماتی باید انجام شود. به عنوان مقدمه ای برای اعلام توافق نهایی. کنگره آمریکا مسائلی را که پس از انتخابات میان دوره ای خود را نشان خواهد داد، مشخص خواهد کرد. با این حال، همانطور که قبلاً ذکر شد، حدس ها، فرضیات و تحلیل ها در این زمینه ماهیت متنوعی دارند.

در آن راستا، فرارو در کاکراء با «رحمان قهرمان پور» استاد علوم سیاسی و کارشناس سیاست خارجی و «سیدجلال ساداتیان» سفیر سابق ایران در انگلیس و تحلیلگر سیاست خارجی، همچنین به ابعاد موضوعات مختلف اشاره کرد.

مشروح گفتگو با رحمان قهرمان پور و سیدجلال ساداتیان را بخوانید.

آزادی زندانیان آمریکایی و متعاقب آن آزادی برخی از منابع مالی ایران لزوماً به معادله احیاء ارتباطی ندارد، زیرا هیچ مانع واقعی در این زمینه وجود نداشت.

رمزگشایی از پیام های آزادی اسرای آمریکایی در جهان«رحمان قهرمان پور» تحلیلگر و کارشناس حوزه سیاست خارجی در ابتدا در پاسخ به این سوال که آیا آزادی تعدادی از زندانیان آمریکایی در ایران و متعاقب آن آزادی مقادیری از منابع مالی مسدود شده توسط جوانان خارج از ایران که اخیراً با آن موافقت شده است؟ آیا برای مذاکرات وین و روند احیای توافقنامه خاص است؟ گفت: اهمیتی نمی‌دهم، زیرا آزادی برخی از زندانیان آمریکایی که اخیراً مورد موافقت کیشورمن قرار گرفت، ربطی به توافق بر سر برقراری صلح و مذاکرات در وین ندارد. دلیل اصلی این موضوع این است که هر دو طرف توافق کرده اند که موضوع زندانیان باید در چارچوبی «انسانی» بررسی شود. اگرچه این حرکت را می توان به عنوان یک نشانه مثبت تلقی کرد، اما همانطور که قبلاً گفتم لزوماً به معنای رفع موانع جدی بر سر راه احیای پروژه نیست. در این راستا باید به این نکته توجه داشت که موضوع زندانیان دو تابعیتی به جز موانع و چالش های واقعی و اساسی در مسیر بازپروری حل نشده است. با این حال می تواند تاثیر مثبتی بر فضای کلی مذاکرات داشته باشد.

دلیل گمانه زنی ها و برخی تناقضات در خصوص آزادی برخی منابع مالی ایران در ازای آزادی زندانیان آمریکایی چیست؟ وی گفت: آنچه آمریکایی ها رد کرده اند این است که برای آزادی زندانیان خود در ایران هزینه ای نمی دهند. این بدان معناست که آمریکا هزینه آزادی زندانیان خود را که اخیراً توسط ایران آزاد شده اند، پرداخت نکرده است. اما منابع آزادسازی رد نشده و هیچ تناقضی در این مورد وجود ندارد. در این رابطه خبرگزاری رویترز نیز گزارشی ارائه کرد و از سوی خود لازم به ذکر است که بخشی از این منابع مالی قبلاً به حسابی واریز شده بود اما امکان برداشت وجود نداشت. اکنون تصمیم بر این است که این منابع به بانک مرکزی قطر منتقل شود و پس از آن امکان خروج ایران فراهم شود. از این منظر چیزی که آمریکایی ها رد کردند این بود که گفتند ما به ایران پول نمی دهیم اما آزادسازی منابع مالی خود ایران را رد نکردند.

رحمان قهرمان پور در پاسخ به این سوال که چرا در زمانی که مذاکرات برای احیای توافق در جریان بود، این ابتکارات زودتر انجام نشد و در واقع از نقش تسهیل کننده آنها در زمانی که مذاکرات در اوج بود استفاده نشد؟ وی گفت: پیش از این ایران برای آزادی و مبادله زندانیان اقداماتی انجام داده بود، اما به دلیل اینکه پول واریز شده برای کودکان قابل پرداخت به ایران نبود این موضوع نیز باعث تاخیر شد. ایران در این زمینه گفت تا زمانی که منابع مالی به این کشور نرسد، روند آزادسازی اتفاق نخواهد افتاد. از این رو اشاره می کنم که پیش از این که این موضوع در زمان آقای ظریف و عراقی دو سه بار مطرح شده بود، اما با موانعی مواجه بود که اکنون با وساطت برخی کشورهای منطقه رفع شده است. به ویژه قطر، ما تبدیل شده و اکنون شاهد آزادسازی بخشی از منابع مالی خود در چارچوب تبادل اسرای آمریکایی هستیم.

این کارشناس سیاست خارجی گفت: به نظر می رسد قبل از انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا، تغییر قابل توجهی صورت نگرفت، زیرا دموکرات ها ارزیابی کرده اند که اگر بخواهند در شرایط فعلی و تنها چند هفته قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره با ایران به توافق می‌رسد، این احتمال وجود دارد که دست جمهوری‌خواهان تقویت شود و به‌ویژه ترامپیست‌ها موضع بهتر و گسترده‌تری برای حمله به دموکرات‌ها پیدا کنند. بنابراین دولت باید در مذاکرات توافق در وین و در روند احیای توافق پیش برود و به نظر می رسد تا قبل از انتخابات کنگره میدورا هیچ تغییر قابل توجهی توافق نشده است.

قهرمان پور تصریح کرد: با این حال برای بحث در مورد سرنوشت نهایی معادله، به نظر من باید مراقب بود، زیرا هر چه زمان می گذرد کار سخت تر می شود و باید در نظر داشت که بر اساس نظرسنجی های انجام شده در آمریکا، روشن شود که جمهوری خواهان دست بالا را دارند و بدون شک پیروزی آنها در این انتخابات و تقویت جایگاه آنها در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، جدا از این که معادله مذاکرات در وین را پیچیده می کند، باید ارائه کنند. چالش های مهمی برای خود دولت نیز وجود دارد. با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا سناریوی موفقیت جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای کنگره محقق می شود، آیا آنها می توانند با ایران به توافق برسند یا خیر؟ به طور کلی باید توجه داشت که با گذشت زمان بر تعداد عوامل و متغیرهایی که می توانند به عنوان «مانع» در روند مذاکرات عمل کنند نیز افزایش می یابد.

تحولات اخیر در چارچوب آزادی زندانیان آمریکایی و آزادی بخشی از منابع مالی ایران مقدمه ای برای اعلام توافق ایران و غرب پس از انتخابات کنگره آمریکا است.

رمزگشایی از پیام های آزادی اسرای آمریکایی در جهان«سیدجلال ساداتیان» سفیر سابق کیشورمان در انگلیس و کارشناس حوزه سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که آیا آزادی برخی از زندانیان آمریکایی در کیشورمان در روزهای اخیر و متعاقب آن آزادی مقادیری از منابع مالی مسدود شده است. توسط ایران در خارج از کشور، پیام و سیگنال روشنی داد، برای دور مذاکرات وین و معادله، آیا توافقی در این زمینه وجود دارد یا خیر؟ وی گفت: در ماه‌های اخیر در قالب مذاکرات وین و روند احیای برجام به فراز و نشیب‌های اطلاعات و اخبار پی برده‌ایم، گاهی اوقات با این امید مواجه شده‌ایم که گشایشی در روند مذاکرات ایجاد شده است. مذاکرات و البته شاهد وقفه هایی نیز بوده ایم که گویی بحران به نقطه پایانی خود رسیده است. در حال حاضر به نظر می رسد ایران و آمریکا توافق کرده اند که اعلام توافق را به بعد از انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا موکول کنند.

ساداتیان افزود: دلیل واقعی این موضوع این است که دولت دموکراتیک آمریکا آن را می شناسد یا به گونه ای ارزیابی می کند که اگر اکنون توافق خود را با ایران اعلام کند، ضرر نیز خواهد بود، زیرا لابی اسرائیل و طرفدار آن جریان های جمهوری خواه در عرصه سیاست داخلی آمریکا به آن آسیب می رسانند و این موضوع باعث می شود دموکرات ها اکثریت شکننده ای را که در کنگره دارند از دست بدهند. بنابراین، دموکرات‌ها تلاش می‌کنند تا این اکثریت را از دست ندهند و حداقل تا پایان دولت باید در قدرت باشند تا بتوانند موقعیت خود را در مجلس سنا و نمایندگان آمریکا حفظ کنند.

این کارشناس سیاست خارجی تصریح کرد: اما برای ایجاد فضای حسن نیت قبل از اعلام توافق جدید هسته ای، توافق کرده اند که بخشی از منابع مالی ایران آزاد شود و در مقابل، ایران نیز تعدادی از زندانیان آمریکایی را آزاد کند. در این چارچوب شاهد بوده ایم که برخی از مخالفان روند تعامل ایران و آمریکا در قالب معادله احیای برجام به این موضوع واکنش نشان داده و برخی نیز در نامه ای به رئیس جمهور آمریکا درخواست کرده اند. وی برای انتقال منابع مالی به استاپ ایران.”

سفیر سابق ایران در انگلیس گفت: اما ظاهراً این مسائل در مواضع آمریکا چندان مؤثر نیست. به نظر می رسد آنها تا کنون مواضع سختی اتخاذ کرده اند، اما به لزوم توافق با ایران نیز واقف هستند. در این زمینه شاهدیم که اخیرا برخی از مقامات آمریکایی گفته اند که کشورهای اروپایی باید به تلاش ها و تلاش های پرهزینه میانجی گری خود برای دستیابی به توافق با ایران ادامه دهند. در عین حال اروپایی ها سودهایی را در قالب مذاکره با ایران برای خود متصور بودند که (حداقل تا کنون) به آن نرسیدند. چه سودی داشت؟

این کارشناس سیاست خارجی کیشورمان گفت: به ویژه بر این نکته تاکید کردند که با توافق با ایران، تهران خط لوله گاز خود را به ترکیه می فرستد و همچنین بخش زیادی از نفت ذخیره شده خود را به کیشور غربی می فرستد. آثار و پیامدهای منفی تحریم های انرژی اروپا و آمریکا علیه روسیه را خنثی کرده و آن را به منبع انرژی جایگزین قدرتمندی برای غرب تبدیل خواهد کرد. مسائلی که به ویژه با فرا رسیدن فصل سرما و مشکلات غرب در بحث تامین انرژی و افزایش احتمالی تورم در این کشورها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سیدجلال ساداتیان در پایان این دیدار گفت: با این حال بر اساس آنچه منابع خبری و دیپلماتیک می گویند، فکر می کنم ایران و آمریکا توافق کرده اند که اعلام توافق را به بعد از انتخابات کنگره آمریکا موکول کنند. . اما آنها در میدان به یکدیگر حسن نیت نشان داده اند، برای آزادی زندانیان گام برداشته اند و بخشی از منابع مالی مسدود شده را نیز آزاد کرده اند.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان