tncibanner

فرارو | اعتراضات پنج جانبه در ایران

رئیس بابک نقدری رئیس مرکز پژوهش های شورای آموزش و پرورش با برشمردن عوامل موثر بر اعتراضات اخیر در کشور، ریشه واقعی حوادث اخیر را در ایجاد احساس نارضایتی در بین مردم دانست.

او این احساس نارضایتی را به پنج حوزه تقسیم کرد: اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، زیست محیطی و بین المللی. طی 11 سال به جمعیت فقرا اضافه شد. در عین حال، شکاف فقر نیز پیوسته افزایش یافته و در سال 1400 و از سال 1390 به بالاترین میزان خود رسیده است. یعنی نه تنها افراد بیشتری زیر خط فقر رفته اند، بلکه فاصله بین فقرا و خط فقر نیز بیشتر شده است. فکر نکنید که این موضوع فقط باعث نارضایتی فقرا و طبقه متوسط ​​می شود. حتی اگر طبقات بالاتر باشند، حتی اگر در این وضعیت رشد شخصی داشته باشند. آنها در جامعه ای زندگی می کنند که وضعیت مردم بدتر می شود. شاید چنین اتفاقی باعث ایجاد احساس نارضایتی در طبقات بالا شود.

وی افزود: برخی می گویند کسانی که در خیابان حضور دارند بیشتر از طبقه متوسط ​​هستند. مشکل اقتصادی ندارند و وضعیت اقتصادی برایشان اصلا مهم نیست. هرگز اینطور نیست. این افراد حتی اگر امروز غم نداشته باشند. آنها به آینده و بهبود وضعیت اقتصادی امیدوار نیستند. همچنین در حوزه مسکن درصد افرادی که معتقدند قیمت خرید مسکن در سه ماه آینده افزایش خواهد یافت به مرور زمان افزایش چشمگیری داشته است. این نسبت از 6/37 درصد در آبان 1400 و 41 درصد در بهمن 1400 به 5/55 درصد در اردیبهشت 1401 رسید.

تنها 10 درصد از کسانی که صاحب خانه یا خانواده خود نیستند، امکان خرید خانه جدید در سال آینده را دارند. اعداد بسیار گویاست. وضعیت اقتصادی به گونه ای پیش رفته است که وضعیت و چشم انداز آینده نامشخص است، پیشرفت هایی حاصل شده است. فعالیت های فرهنگی انجام شده به هیچ وجه پاسخگو و متناسب با شرایط نبوده و نتایج خوبی حاصل نشده است. یکی دیگر از موضوعات مهم فرهنگی، ظهور سبک جدیدی از زندگی در جامعه ایرانی است که توسط شبکه های مجازی به ویژه اینستاگرام به وجود آمد. متاسفانه عملکرد دستگاه های فرهنگی کیشور متناسب با نیاز نبود.

وی در ادامه به مسائل زیست محیطی از جمله کم آبی، آلودگی هوا، فرسایش و انقراض گونه ها که منجر به احساس نارضایتی می شود اشاره کرد و گفت: در فضای بین المللی موضوع جهانی یکی از متغیرهای مهم در این زمینه است. تاثیر نتایج واقعی من چقدر است؟ افکار عمومی نسبت به سرنوشت توافق حساس است و در مورد نتیجه آن ابهام وجود دارد، در مسیر اطلاع رسانی روند مذاکرات و نتیجه آن برای اقتصاد و زندگی مردم مشکلات اساسی وجود دارد. وی با تاکید بر اینکه گوش دادن به ایرادات و اصلاح رفتار لازمه هر دولتی است، تصریح کرد: هنر حکومت داری این است که با همه اقشار جامعه ارتباط برقرار کند و به همه ایرادات مردم و حتی ایرادات خاموش گوش دهد.

تحمل متفاوت از فضای جوانی

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با تحلیل وقایع اخیر در کیشور بیان کرد که در فضای کنونی کیشور دو دیدگاه حاکم یا بهتر بگویم دو نگرش وجود دارد، واقعیت را با توجه به درک خود روایت کنید. وی افزود: روایت اعتراضات گسترده است، انگار میلیون ها نفر در سراسر کشور راهپیمایی و تظاهرات می کنند و همه چیز بحران است. این روزها شاهد شایعات عجیب و غریبی بودیم که در این فضا ساخته می شود.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس ادامه داد: سنت اغتشاشات بیرونی نیز به تمامی اتفاقات ۴۰ روز گذشته به عوامل اطلاعاتی و امنیتی نسبت داده می شود. در این داستان مشکل اصلی این است که ما با یک پروژه بیرونی روبرو هستیم و اگر تعداد کمی از جوانان در این فضا حضور دارند برای فریب خوردن است و نشان می دهند که این دو نگرش را باید درک کرد و درک کرد. در کنار یکدیگر و در ارتباط با یکدیگر، از سوی دیگر، کاملاً روشن و بدیهی است که وجود، تأثیر و تأثیر نیروها و عوامل خارجی که توسط آنها در حوادث اخیر کیشور تربیت شده اند، عینی و واقعی است.

از سوی دیگر، کسانی را هم می بینیم که به خیابان می آیند و مهمتر از آن کسانی که با این اتفاقات همدلی می کنند، در خانه و پشت تلفنشان. اعتراض دارند بنابراین هم اعتراض و هم نارضایتی مردم داریم و آشوب هایی به وجود می آید که کاملا با برنامه ریزی و طراحی دشمنان در حال انجام است. به همین دلیل است که ما با یک وضعیت پیچیده و نه ساده روبرو هستیم. पस मा है बा बोज्ञे अधाइमीम हम अग्ट्षष.

ظهور اپوزیسیون مدرن

وی در ادامه سخنان خود دخالت های خارجی در بروز ناآرامی ها در کشور را به سه سطح نرم و رسانه ای، مداخله خارجی و فعالیت ایرانیان خارج از کشور تقسیم کرد و گفت: همه شاهد هستیم که خارجی و رسانه‌های ماهواره‌ای فارسی از جمله مینوتو، بی‌بی‌سی و ایران اینترنشنال» و تمامی گروه‌های تلگرامی، حساب‌های توییتر و اینستاگرام تمام تلاش خود را برای اعتراضات به کار گرفته‌اند. این تنها ادعای مسئولان نیست و همه کارشناسان و پژوهشگران داخلی و خارجی بر تاثیرات این رسانه ها اتفاق نظر دارند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس، سطح دوم مداخله خارجی را سخت و فیزیکی دانست که شامل ایجاد آشوب های خیابانی با استفاده از نیروهای آموزش دیده بود و گفت: سطح سوم نیز مربوط به فعالیت ایرانیان خارج از کشور است که عامل جدیدی است. که در حال حاضر به موضوع اضافه شده است

مواظب باشید تظاهرات ایرانیان در خارج از کشور موضوع جدیدی نیست، در حالی که او می گوید این تظاهرات با تظاهرات قبلی تفاوت هایی دارد که قبلا وجود نداشت. به گفته رئیس مرکز پژوهش های مجلس، رسانه های فارسی زبان و حتی غیرفارسی زبان در این مدت تمام تلاش خود را کرده اند تا به شکلی بی سابقه ایرانیان خارج از کشور را برجسته و حتی بزرگ کنند. بحث دیگر این است که ظاهر چهره های اپوزیسیون مدرن است.

نقدری افزود: پیش از این اعتراضات، رهبران اپوزیسیون ایران در خارج از کشور به دو دسته تقسیم می شدند. منافقین و بازماندگان رژیم پهلوی. این افراد در ایران جایگاهی در افکار عمومی نداشتند و اصلا نتوانستند ارتباط عاطفی را در جامعه ایران حفظ کنند. اما چهره های جدیدی در جبهه مخالفان خارج از کیشور ظاهر شده اند.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما