tncibanner

فروپاشی غم انگیز استادان که حرفه روری مک ایلروی را تغییر دادCNN

روری مک‌ایلروی که روی چماقش فرو رفته بود، سرش را در بازویش فرو کرده بود و در آستانه اشک بود.

این جوان 21 ساله در آن زمان به تازگی تماشای فرو رفتن توپ خود در آبهای رائز کریک در آگوستا نشنال و همراه با آن، رویای برنده شدن در Masters را دیده بود، رویایی که ساعاتی قبل بسیار وسوسه انگیز به نظر می رسید.

به‌عنوان چهار بار برنده اصلی و یکی از پرافتخارترین نام‌ها در تاریخ ورزش، تعداد کمی از بازیکنان این شانس را ندارند که جای خود را با مک‌ایلروی که این هفته به آگوستا می‌رود عوض کنند.

با این حال، در بعد از ظهر یکشنبه 10 آوریل 2011، هیچ گلف باز در جهان نمی خواست جای ایرلندی شمالی باشد.

مک ایلروی سرحال و سرحال برای اولین دوره اصلی فصل در جورجیا با شهرت به عنوان نور اصلی نسل بعدی ستاره ها به زمین نشست.

یک سال عالی 2010 بهترین فصل او را از زمانی که سه سال قبل حرفه ای شده بود، نشان داد، که با اولین پیروزی در تور PGA در مسابقات قهرمانی کویل هالو و سهم مهمی در پیروزی تیم اروپا در جام رایدر برجسته شد.

با این حال، علیرغم یک جفت برتری چشمگیر در مسابقات اوپن و PGA به ترتیب، یک برش ناامیدکننده از دست رفته در The Masters – اولین بار در یک رشته اصلی – به عنوان پیشگویی شوم عمل کرد.

مک‌ایلروی با شوت‌های 74 و 77 چهار ضربه کوتاه از خط برش در هفت اوور سقوط کرد، عملکردی که او را به اندازه‌ای نگران کرد که برای مدت کوتاهی از رقابت کنار بیاید.

McIlroy (L) در طول مسابقه Par 3 قبل از Masters 2011 با Ian Poulter از انگلیس (R) مسابقه می دهد.

اما یک سال بعد در سال 2011، به نظر می‌رسید که هر شیاطین مستبدی که مک‌ایلروی در اطراف خیابان‌های آگوستا پرواز می‌کرد، از بدن خارج شده بودند.

مک ایلروی که با یک بازی هفت زیر 65 سال بدون بوگی شروع کرد – اولین باری که در دهه 60 در رشته اصلی شلیک می کرد – با راند دوم 69 از آلوارو کویروس، رهبر اسپانیایی دور اول، جلو افتاد.

این او را به آخر هفته فرستاد در حالی که یک بالشتک دو گلوله را در روز جیسون استرالیا در دست داشت، با تایگر وودز یک ضربه بیشتر پشت سر و پشت در شکار پانزدهمین ماژور پس از یک دور دوم پرشور 66.

و با این حال رهبر 21 ساله با داشتن یک هدف در پشت خود کاملاً راحت به نظر می رسید. حتی پس از شروع آزمایشی دور سوم، مک‌ایلروی با سه پرنده در شش سوراخ در حال بسته شدن جمع شد تا تا روز یکشنبه به چهار ضربه برسد.

مک ایلروی در دور دوم خود از روی شانزدهم می راند.

این جوان به تنهایی پیش از یک گروه تعقیب و گریز متشکل از دی، آنجل کابررا، کی جی چوی و چارل شوارتزل بیرون آمد. پس از 54 سوراخ، مک‌ایلروی فقط سه باو را شلیک کرد.

مک ایلروی به خبرنگاران گفت: “این موقعیت عالی است… بالاخره در این زمین گلف احساس راحتی می کنم.”

“من جلوتر از خودم نمی روم، می دانم که چگونه سرنخ ها می توانند خیلی سریع از بین بروند. من باید بیرون بروم، هیچ چیز را بدیهی ندانم و بیرون بروم و به اندازه سه روز گذشته بازی کنم. اگر بتوانم این کار را بکنم، امیدوارم همه چیز به سمت من پیش برود.

“ما فردا خواهیم دید که چه اتفاقی می افتد زیرا چهار ضربه در این زمین گلف زیاد نیست.”

مک ایلروی راند سوم خود را با برتری چهار شوت به پایان رساند.

حقیقت می‌تواند آزاردهنده باشد، و مک‌ایلروی می‌خواست ارزیابی‌اش از آگوستا را به دردناک‌ترین شکلی که می‌توان تصور کرد، ثابت کند.

چهارمین بوگی هفته او بلافاصله وارد شد. مک‌ایلروی پس از اعتراف به اینکه در اولین سه راهی انتظار داشت کمی اعصاب بخورد، جرقه‌ای را برانگیخت که یک حرکت پررونق را در مسیر جاده به راه انداخت، اما از فاصله پنج فوتی توپ خود را از دست داد.

سه پارس متوالی کشتی را ثابت کردند، اما شوارتزل باد در بادبان هایش بود. پرنده‌ای تاول‌انگیز، همتراز، عقابی، او را دیده بود که بعد از سوراخ سومش، در قله به سطح می‌رسد.

در حالی که مک ایلروی در پیچ از شوارتزل، کابررا، چوی و یک وودز خشمگین، که پنج پرنده و یک عقاب را در 9 جلویی تیراندازی کرد تا آگوستا را به داخل بفرستد، یک بوگی بعدی از آفریقای جنوبی سرعت خود را کاهش داد. یک دیوانگی

مک‌ایلروی علی‌رغم برتری رو به کاهشش و مذهب تبه‌شیدایی که پیش‌روی‌اش بود، به خوبی به یکی دیگر از بوژی‌ها در سوراخ پنجم واکنش نشان داده بود و یک توپ 20 فوتی درخشان را در سوراخ هفتم تخلیه کرده بود تا برتری خود را بازگرداند.

پمپ مشتی که دنبال شد، نقطه پر آب دور مک‌ایلروی را مشخص کرد، زیرا یک استارت لغزنده به سقوط آزاد تمام عیار در حفره 10 چهارم شتاب گرفت.

شات سه راهی او به سمت درختی رفت و کمانه کرد تا بین کابین‌های سفیدی که مسیر اصلی را از مسیر سوم مجاور جدا می‌کند قرار بگیرد. این به بینندگان نگاهی اجمالی به بخشی از آگوستا داد که به ندرت در پخش دیده می شد و به دنبال آن تصاویری از مک ایلروی که با نگرانی از پشت درخت به بیرون نگاه می کرد تا عکس بعدی خود را دنبال کند.

مک‌ایلروی پس از اینکه درایو اولیه‌اش از سه راهی دهم، او را به کابین‌های آگوستا نزدیک کرد، شات خود را تماشا می‌کند.

گرچه فرار اولیه او موفقیت آمیز بود، اما برخورد دیگری با یک درخت و دو پرتاب روی زمین باعث شد که مک ایلروی حیرت زده در نهایت به دنبال یک بوگی سه گانه شود. او با هدایت زمین یک سوراخ و هفت شوت زودتر، در رده هفتم به سه راهی یازدهم رسید.

زمانی که تی درایو او در ساعت 13 به نهر افتاد، همه فکرها در مورد اینکه چه کسی ممکن است گیرنده ژاکت سبز باشد مدتها بود که از جوان مضطرب دور شده بود. برای پیمایش دو سبزه قبلی، هفت ضربه زدن به او نیاز داشت، زیرا یک بوگی و یک بوگی دوبل او را به پنج زیر انداختند – امتیازی که او تنها پس از 11 حفره در مسابقات به دست آورده بود.

خوشبختانه، پنج سوراخ آخر بدون حادثه بزرگ گذشت. یک توپ از دست رفته برای مرغ پرنده از فاصله پنج فوتی در سوراخ آخر، روز مک‌ایلروی را خلاصه کرد، اگرچه هنگام خروج از فضای سبز با استقبال هیجان‌انگیزی مواجه شد.

دقایقی قبل، همان جمعیتی که شوارتزل چهارمین مرغ پرنده متوالی خود را غرق کرد تا اولین عنوان اصلی خود را به پایان برساند، ازدحام کرد. پس از شروع روز با چهار شوت دورتر از مک ایلروی، این بازیکن آفریقای جنوبی با 10 شوت جلوتر از او و دو شوت بالاتر از دو نفر دوم استرالیایی جیسون دی و آدام اسکات به پایان رسید.

هشت بر 80 مک ایلروی بالاترین امتیاز را در این دور ثبت کرد. او که در بیشتر هفته‌ها در صدر جدول قرار داشت، در رده پانزدهم قرار گرفت.

مک آیروی پس از پایان دور آخرش در هجدهم سبز توسط جمعیت آگوستا تشویق شد.

صبح روز بعد در طی یک تماس تلفنی با والدینش اشک جاری شد، اما در کنفرانس مطبوعاتی مک ایلروی خوشحال بود.

او گفت: “در حال حاضر بسیار ناامید هستم و مطمئنم تا چند روز آینده خواهم بود، اما از پس آن بر می آیم.”

“من این مسابقات گلف را در حالی که 9 حفره مانده بود هدایت می کردم، و همین الان باز کردم… این یکشنبه در یک رشته اصلی است، چه کاری می تواند انجام دهد.

“این اولین تجربه من در آن است و امیدوارم دفعه بعد که در این موقعیت قرار بگیرم بتوانم کمی بهتر از پس آن بر بیایم. واضح است که امروز به خوبی با آن برخورد نکردم، اما روز شخصیت‌سازی بود… من برای آن قوی‌تر خواهم آمد.»

یک بار دیگر حق با مک ایلروی ثابت خواهد شد.

تنها هشت هفته بعد در ماه ژوئن، مک‌ایلروی در مسابقات آزاد آمریکا به پیروزی دست یافت. رکوردها پس از او در کنگره سقوط کرد، زیرا او رکورد 16 زیر 268 سال مسابقات را به ثمر رساند تا به جوانترین برنده اصلی از زمان تایگر وودز در مسترز در سال 1997 تبدیل شود.

مک ایلروی تنها دو ماه پس از کابوس مسترز خود، یک پیروزی تاریخی را در US Open جشن گرفت.

این پیروزی تاریخی دوران طلایی را برای مک ایلروی آغاز کرد. پس از کسب یک پیروزی دیگر در هشت تیر در مسابقات قهرمانی PGA در سال 2012، مک ایلروی تنها سومین گلف باز از سال 1934 شد که در سن 25 سالگی با پیروزی در مسابقات قهرمانی آزاد 2014 موفق به کسب سه بازی اصلی شد.

قبل از پایان سال، او چهارمین عنوان اصلی خود را با یک پیروزی دیگر در مسابقات قهرمانی PGA اضافه کرد.

و بسیاری از آن مدیون آن بعد از ظهر سرنوشت ساز در آگوستا بود. مک ایلروی در مصاحبه ای با بی بی سی در سال 2015، آن را “مهم ترین روز” زندگی حرفه ای خود نامید.

«اگر کل ماجرا را انجام نداده بودم، اگر فقط چند بوگی را درست می‌کردم که از مسیر پایین می‌آیند و یک نفر شکست می‌خوردند، به این اندازه چیزهای زیادی یاد نمی‌گرفتم.

“خوشبختانه زمان زیادی طول نکشید که دوباره در موقعیتی مانند آن قرار گرفتم، زمانی که رهبری یک رشته اصلی را بر عهده داشتم و توانستم به راحتی از خط عبور کنم. این یک منحنی یادگیری بزرگ برای من بود و من به آن نیاز داشتم، و خوشبختانه توانستم به سمت چیزهای بزرگتر و بهتر حرکت کنم.

“با نگاهی به آنچه در سال 2011 اتفاق افتاد، به نظر نمی رسد آنقدرها هم بد باشد که شما چهار رشته اصلی را در مانتو خود داشته باشید.”

یک پیروزی دو ضرب در رویال لیورپول باعث شد که مک‌ایلروی قهرمان آزاد در سال 2014 شود.

رضایت مک‌ایلروی با یک اخطار همراه بود: «غیرقابل تصور» بود اگر او در دوران حرفه‌ای خود برنده «مسترز» نشود.

با این حال، در حالی که او برای پانزدهمین حضور خود در آگوستا نشنال این هفته آماده می شود، یک ژاکت سبز همچنان یکی از کالاهای گمشده از کمد لباس او است.

علیرغم کسب هفت رتبه برتر در 10 مسابقه قبلی خود در مسابقات مسترز، این جام تنها چیزی است که مک ایلروی را از پیوستن به صفوف جاودانه‌های گلف جدا می‌کند و گرند اسلم حرفه‌ای گلف را در هر چهار بازی اصلی در دوران مدرن تکمیل می‌کند: جین سارازن، بن هوگان، گری پلیر، جک نیکلاوس و تایگر وودز.

Masters تنها عنوان مهمی است که از مک ایلروی فرار کرده است.

نایب قهرمانی به اسکاتی شفلر در سال گذشته بهترین نتیجه را برای مک‌ایلروی در آگوستا رقم زد، با این حال مسلماً سال 2011 نزدیک‌ترین سالی است که او تا به حال به پیروزی رسیده است. شروع آهسته در سال 2022 به این معنی بود که مک‌ایلروی در دور 10 شوت تعیین‌کننده روز یکشنبه را با فاصله گرفتن از آمریکایی شروع کرده بود، که علیرغم پایان درخشان مک‌ایلروی در 64 ضربه، با برتری 5 شوت آخرش را شروع کرد.

در 33 سالگی، زمان هنوز به نفع اوست. اگرچه سال 2022 خشکسالی بزرگ او را به هشت سال افزایش داد، اما مسلما بهترین گلف او از آن فصل طلایی در سال 2014 بود.

و همانطور که مک ایلروی بهتر از بسیاری می داند، همه چیز می تواند به سرعت در آگوستا نشنال تغییر کند.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما