نشست NSA هند و آسیای مرکزی: افغانستان، مبارزه با تروریسم و ​​اتصال محور اصلی است | اخبار جهان

دهلی نو: افغانستان، مبارزه با تروریسم و ​​اتصال محور اصلی اولین نشست مشاوران امنیت ملی هند و آسیای مرکزی (NSAs) خواهد بود که روز سه شنبه (6 دسامبر) در دهلی برگزار می شود. این نشست یکی از نتایج کلیدی اجلاس مجازی هند و آسیای مرکزی است که در ماه ژانویه برگزار شد و جلساتی را در سطوح وزرای خارجه و دفاع نیز در نظر گرفته است. آسیای مرکزی متشکل از 5 کشور قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان است که با هند بخشی از همسایگی گسترده خود را می بیند و دارای پیوند تمدنی، فرهنگی و تاریخی است. در نشست روز سه‌شنبه هند توسط NSA Ajit Doval و چهار کشور از پنج کشور آسیای مرکزی در سطح NSA یا دبیر شورای امنیت نمایندگی خواهد شد.

ترکمنستان توسط سفیر این کشور در دهلی نمایندگی می شود. به گفته منابع دولتی هند، وضعیت افغانستان همچنان یک منطقه “نگرانی مشترک” برای کشورهای شرکت کننده در نشست است. 3 کشور آسیای مرکزی ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان با افغانستان مرز مشترک دارند و از وضعیت کنونی افغانستان سرریز شده اند.

همچنین بخوانید: “افتخار برای هند است، نه یک حزب یا شخص…”: نخست وزیر مودی در نشست همه حزبی در مورد ریاست G20 هند

طالبان در ماه اوت سال گذشته و همزمان با فروپاشی جمهوری افغانستان، این کشور را تصرف کردند و از آن زمان تاکنون نگرانی ها مبنی بر تبدیل شدن کشور به پناهگاه امن برای گروه های تروریستی همچنان ادامه دارد. منابع خاطرنشان کردند که “شدت خشونت در افغانستان افزایش یافته است” و “تعداد گروه های فعال از جمله جیش، لشکر همچنان به حضور خود ادامه می دهند.”

هند چندین بار نگرانی های خود را در مورد تروریسم ناشی از افغانستان ابراز کرده است، اما نگرانی در مورد حمایت پاکستان از تروریسم فرامرزی نیز وجود دارد. منابع در پاسخ به این سوال که آیا این کشور آسیای مرکزی با حمایت پاکستان از تروریسم موافق است یا خیر، توضیح دادند که آنها “از آن آگاهند” و “از پیوندهای عقب مانده اطلاع دارند” که تعدادی از تروریست ها را بازجویی و بازداشت کرده اند.

بیانیه مشترکی نیز پس از نشست یک روزه در روز سه‌شنبه صادر خواهد شد که در آن بر «تمام کشورها برای رعایت تعهدات بین‌المللی» در مورد اقدام در مورد «افراد تعیین‌شده توسط نهادهای مربوطه سازمان ملل» فشار وارد می‌شود. این به عنوان پیامی برای اسلام آباد تلقی می شود که رویکردی سست در مورد اجرای تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه تروریست های فهرست شده دارد.

در مورد اتصال، تمرکز بر استفاده از بندر چابهار خواهد بود، زیرا دسترسی مستقیم زمینی بین دو طرف وجود ندارد. این بندر برای ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان استفاده شده است و هدف ادغام آن با کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب (INSTC) است که بمبئی را به مسکو متصل می کند.

با توجه به ارتباط تاریخی، هیئت تاجیکستان قصد دارد از آرامگاه میرزا بدیل در دهلی بازدید کند در حالی که هیئت قرقیزستان درخواست بازدید از تاج محل در آگرا را دارد. میرزا بدیل یکی از بزرگ‌ترین شاعران هندی به شمار می‌رود که الهام‌بخش بسیاری بوده و همچنان در افغانستان، تاجیکستان و ایران شهرت دارد. امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان در سال 2006 از مقبره وی بازدید کرده است. در سال 2015، نخست وزیر مودی نقاشی مینیاتوری از مقبره بدیل در دهلی را به رئیس جمهور تاجیکستان هدیه داد.

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialدانشگاهdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان