tncibanner

نظر | دادگاه عالی ما را به عقب برمی گرداند… راه بازگشت

با این حال، کاملاً قابل درک است که بیشتر زنان در اوایل تاریخ ما آرزوی خانه‌دار شدن را داشتند. در اواسط قرن نوزدهم، شهرها مملو از زنان کم‌درآمدی بود که 13 یا 14 ساعت در روز کار می‌کردند. یکی از آنها، هستر وان، یک هدف فمینیستی شد. همانطور که رای دهندگان داستان او را گفتند، کارفرمایش در فیلادلفیا به او تجاوز کرد، باردار شد و در اتاق سرد زیر شیروانی بدون غذا رها شد. سرانجام او به تنهایی شروع به زایمان کرد و در حالی که روی زمین در کنار نوزاد مرده اش دراز کشیده بود پیدا شد. او به اتهام کودک کشی محاکمه و به اعدام محکوم شد، سپس در نهایت توسط فرماندار مورد عفو قرار گرفت. تبدیل شدن به یک نمونه عالی از نیاز به گزینه سقط جنین.

شاید عادلانه نباشد که سرنوشت هستر وان را به کلارنس توماس بچسبانیم، اما ما باید به زمانی نگاه کنیم که او احساس می‌کند دوران طلایی در حقوق باروری بوده است. ما در مورد زمین قبل از Griswold v. کانکتیکات، حکم دادگاه عالی در سال 1965 که تا حدی اعلام کرد که ممنوعیت فروش وسایل پیشگیری از بارداری توسط ایالت ها خلاف قانون اساسی است.

در آن زمان، هر کسی که به دلیل استفاده از دستگاه کنترل بارداری در کانکتیکات محکوم شود – حتی یک زوج متاهل که قبلاً شش فرزند را بزرگ کرده اند – ممکن است به یک سال زندان محکوم شود. در یکی از معدود بارهایی که این موضوع برای بحث رسمی در مجلس قانونگذاری ایالت مطرح شد، تایمز گزارش داد که یک پیشنهاد برای تغییر قانون در یک رأی صوتی که «کمتر از یک دقیقه طول کشید» شکست خورد.

وقتی نوبت به سقط جنین رسید، تمام کشور درباره شری فینکبین، مجری یک برنامه تلویزیونی کودکان در آریزونا صحبت می کردند. او در سال 1962 فرزند پنجم خود را باردار بود که متوجه شد مسکنی که شوهرش از یک سفر خارج از کشور آورده بود حاوی تالیدومید است و او آنقدر مصرف کرده بود که به جنین آسیب برساند.

فینک بین برای سقط جنین برنامه ریزی کرد، اما احساس کرد موظف است به دنیا بفهماند که این مسکن ها چقدر می توانند خطرناک باشند. تلاش او برای تبدیل شدن به یک منبع ناشناس کاملاً با شکست مواجه شد و زمانی که داستان او عمومی شد، بیمارستان روند او را لغو کرد، دادگاه از حمایت او خودداری کرد و او کار خود را با میزبانی “Romper Room” از دست داد.

سرانجام، پس از تبلیغات فراوان، او در سوئد موفق به سقط جنین شد، جایی که پزشکی که این عمل را انجام داد گفت که جنین به شدت تغییر شکل داده است. اما وقتی به خانه بازگشت، متوجه شد که توسط یک ایستگاه تلویزیونی محلی “ناشایست کار با کودکان” تشخیص داده شده است.

بدیهی است که اکنون اوضاع فرق کرده است. با این وجود، واژگونی Roe ما را در زمان به عقب رانده است، و قبل از این که ما را تحت فشار قرار دهند، بهتر است به یاد داشته باشیم که کنترل بر تولید مثل در مرکز مطلق داستان زنان در دنیای مدرن است.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما