نماینده سازمان ملل: فرصت انتخابات محلی برای پیشبرد صلح در جمهوری آفریقای مرکزی

نماینده ویژه والنتاین روگوابیزا در مورد پیشرفت اخیر دولت، از جمله در آماده سازی انتخابات و اصلاحات در بخش امنیتی گزارش داد.

وی با اشاره به انحلال چهار گروه مسلح که توافقنامه صلح فوریه 2019 را امضا کردند، افزود: تعامل سیاسی با رهبران گروه‌های مسلح ضروری است و در حال شروع به نتایج متوسط ​​است.

گام های ستودنی

مقامات CAR همچنین در حال بررسی گزینه هایی برای ادغام جنگجویان سابق در نیروهای امنیتی، از جمله دیگر پیشرفت ها هستند.

خانم خانم گفت: «گام‌های ستودنی برداشته شده است و اقدامات دیگری در افق است. روگوابیزا از طریق ویدئو کنفرانس صحبت می کند. در عین حال، هنوز فرصت هایی برای پیشبرد بیشتر اجرای صلح و روند سیاسی و حفظ دستاوردهای آن وجود دارد.»

او گفت که انتخابات محلی – اولین انتخاباتی که از سال 1988 برگزار شد – می تواند حکومت محلی را تقویت کند، تمرکززدایی خدمات را پیش ببرد، و فرصتی را برای شامل زنان، جوانان و سایر گروه های به حاشیه رانده شده فراهم کند.

چالش هایی برای غلبه بر

علاوه بر این، مقامات CAR در تلاش هستند تا محیطی را برای رای دادن ایجاد کنند، از جمله با توسعه چارچوب قانونی آن و به روز رسانی کد انتخاباتی برای تشویق مشارکت زنان.

با این حال، او هشدار داد که کسری مالی حاد و سایر موانع پیش رو است و خواستار حمایت جامعه بین المللی شد.

خانم وی گفت: “انتخابات همچنین در یک محیط امنیتی چالش برانگیز برگزار خواهد شد و ما باید بدانیم که گروه های مسلح می توانند خرابکار شوند.” روگوابیزا به شورا گفت. چالش دیگر این است که مطمئن شویم مقامات منتخب از امکانات لازم برای انجام وظایف خود و اجرای عادی آنها برخوردارند.»

الگوهای جدید در حملات

او در مورد امنیت گفت که در حالی که CAR در طول فصل بارانی ثبات و آرامش نسبی را تجربه می کند، شروع فصل خشک شاهد افزایش فعالیت ها و حملات گروه های مسلح بوده است.

اگرچه متأسفانه این الگوی عادی درگیری در کشور است، اما تحولات جدید مانند استفاده از وسایل انفجاری و هواپیماهای بدون سرنشین تأثیر منفی بر جمعیت، نیروهای امنیتی، بشردوستانه و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل داشته است.

او افزود: «احیای مجدد تنش ها در مرزهای CAR، بعد منطقه ای بحران امنیتی آفریقای مرکزی را به ویژه در امتداد مسیرهای فراانسانی و مناطق غنی از منابع در شمال غرب، شمال شرق و مرکز-جنوب که کانون های درگیری هستند، برجسته کرده است».

او گفت که خنثی کردن موج فعالیت شورشیان در این مناطق مستلزم اقدام هماهنگ کشور و همسایگانش و افزایش بسیج و همکاری زیرمنطقه ای است.

گرسنگی در حال افزایش است

در همین حال، وضعیت انسانی در CAR به بدتر شدن ادامه می دهد.

او گفت که برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP) پیش بینی می کند که درصد افرادی که از ناامنی غذایی حاد رنج می برند در سال جاری به 50 درصد افزایش خواهد یافت که از 44 درصد در سال 2022 افزایش می یابد.

درخواست 465 میلیون دلاری که در این ماه راه اندازی شد با هدف بسیج بودجه برای مداخلات نجات دهنده زندگی است و خانم. روگوابیزا از کشورها خواست از آن حمایت کنند.

در پایان، رئیس MINUSCA از شرکا خواست تا از “یک بار در زندگی فرصت” ارائه شده توسط انتخابات محلی برای کمک به CAR برای ایجاد پایه ای برای حکومت محلی و تسریع اصلاحات در بخش امنیتی استفاده کنند.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما