tncibanner

پرونده جاسوسی ISRO 1994: قربانی فوسیا حسن در کلمبو درگذشت | اخبار جهان

تیرووانانتاپورام: فوسیا حسن، ملی پوش مالدیویی، که در جریان اوج پرونده جاسوسی ISRO در اینجا در سال 1994 در خبرها بود، روز چهارشنبه در بیمارستانی در کلمبو، جایی که تحت درمان بود، درگذشت. اگرچه او یک شهروند مالدیویی بود، اما در کلمبو مستقر بود و اخیراً پس از اینکه حسن و مریم رشیده، یکی دیگر از شهروندان مالدیویی که در پرونده جاسوسی نیز متهم بود، از طریق CBI به دادگاه عالی مراجعه کردند و به دنبال غرامت 2 کرور روپیه برای هرکدام بودند، در اخبار منتشر شد. به اشتباه در پرونده دخیل بودن

همچنین بخوانید: اولین ماموریت SSLV ISRO با شکست مواجه شد، “شکست حسگر… ماهواره ها دیگر قابل استفاده نیستند”

پرونده جاسوسی ISRO در سال 1994 هنگامی که S. Nambi Narayanan، دانشمند برجسته واحد ISRO در اینجا، به اتهام جاسوسی همراه با سایر مقامات ارشد آژانس فضایی، حسن، رشیده و یک تاجر دستگیر شد، ظاهر شد.

در سپتامبر 2021، CBI یک FIR را در دادگاه عالی قضایی Thiruvananthapuram علیه 18 نفر ثبت کرد که همگی این پرونده را بررسی کرده بودند و شامل مقامات ارشد سابق پلیس کرالا و مقامات IB بودند که به توطئه و جعل اسناد متهم شدند.

هنگامی که دادگاه عالی تصمیم به بازگشایی پرونده گرفت، از همه متهمان و شاهدان خواست که اگر چیزی برای گفتن دارند، به تیم تحقیقاتی جدید CBI اطلاع دهند. اتفاقاً اگر هنجارهای قرنطینه کووید نبود، تیم CBI قرار بود به کلمبو سفر کند تا از حسن و سپس از رشیده بیانیه بگیرد.

وقتی دادگاه عالی در سال 2020 کمیته ای سه نفره را به ریاست قاضی بازنشسته قاضی دی کی جین برای بررسی اینکه آیا توطئه ای در میان مقامات پلیس وقت برای دخالت نارایانان وجود داشت یا خیر، منصوب کرد، اوضاع برای نارایانان تغییر کرد. CBI نارایانان را در سال 1995 آزاد کرد و از آن به بعد او با ماتیوس، اس. ویجایان و جاشوا که پرونده را بررسی کردند و به دروغ او را متهم کردند، در حال مبارزه قانونی است.

همچنین بخوانید: شمارش معکوس برای اولین ماموریت ISRO SSLV-D1/EOS-02 آغاز شد

نارایانان اکنون 1.9 کرور روپیه غرامت از آژانس های مختلف دریافت کرده است، از جمله دولت کرالا که در سال 2020 به او 1.3 کرور پرداخت کرد و بعداً 50 لک به دستور دادگاه عالی در سال 2018 و 10 لک دیگر به دستور National Human به او پرداخت کرد. کمیسیون حقوق غرامت به این دلیل بود که دانشمند سابق ISRO باید از زندان غیرقانونی، تعقیب بدخواهانه و تحقیر رنج می برد.

حالا با فوت حسن، باید دید عریضه عریض چه خواهد شد. آنها خواستار دریافت غرامت از 18 مقامی که اکنون در FIR نام برده شده اند، شده اند. رشیده دادخواست دیگری برای ثبت یک پرونده جداگانه علیه اس. ویجایان، افسر سابق تحقیقاتی که گفته می شود با او بدرفتاری کرده است، تنظیم کرده است.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما