گوترش به شورای امنیت گفت: مسیر صلح “با گفتگو و همکاری شکل گرفته است”.

او گفت: «مسیر صلح با گفت‌وگو و همکاری شکل می‌گیرد» و با «درک مشترک از تهدیدها و چالش‌ها» شکل می‌گیرد.

روی زمین در اوکراین

رئیس سازمان ملل که به تازگی از اوکراین، ترکیه و مولداوی بازگشته بود، توضیح داد که چگونه از نزدیک شاهد موفقیت طرح دریای سیاه بوده است که برای ارسال غلات و سایر مواد غذایی حیاتی برای بقیه جهان از بنادر اوکراین، و به توافق دیگری برای دسترسی بدون مانع به مواد غذایی و کودهای شیمیایی از روسیه به بازارهای جهانی اشاره کرد.

وی گفت: «این طرح جامع برای آسیب‌پذیرترین افراد و کشورهای جهان که به شدت روی این ذخایر غذایی حساب می‌کنند، بسیار مهم است» و افزود: «این یک نمونه عینی از این است که چگونه گفت‌وگو و همکاری می‌تواند امید را حتی در بحبوحه بحران ایجاد کند. تعارض”.

این مقام ارشد سازمان ملل متحد خواستار «تعهد یکسان به گفت‌وگو و نتایج» در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا که در حال حاضر تحت کنترل نظامی روسیه است، بر ظرفیت‌های لجستیکی و امنیتی سازمان ملل برای حمایت از مأموریت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) از کیف تاکید کرد. به بزرگترین تاسیسات هسته ای اروپا.

تفرقه، درگیری، بی ثباتی

از کودتاهای نظامی گرفته تا درگیری‌های بین‌دولتی، تهاجمات، و «جنگ‌هایی که سال‌ها ادامه دارد»، سیستم امنیت جمعی امروز «بی‌سابقه آزمایش می‌شود». گوترش هجی کرد.

او توجه را به اختلافات مداوم بین قدرت های بزرگ جهان، از جمله در شورا، که همچنان واکنش جمعی را محدود می کند، جلب کرد. کمک های بشردوستانه که تا سر حد شکست کشیده شده است. حقوق بشر تحت تعرض؛ و عدم اعتماد

دبیرکل سازمان ملل گفت: «بسیاری از سیستم‌هایی که دهه‌ها پیش تأسیس شده‌اند، اکنون با چالش‌هایی مواجه هستند که برای پیشینیان ما غیرقابل تصور بود – جنگ سایبری، تروریسم و ​​سلاح‌های خود مختار مرگبار». و خطر هسته ای به بالاترین حد خود در چند دهه گذشته رسیده است.

جعبه ابزار دیپلماتیک

او ادامه داد: ابزارهایی که جنگ جهانی فاجعه بار دیگری را به ارمغان آوردند “از همیشه مهمتر هستند”. با این حال، آنها برای “محیط صلح و امنیت بین المللی امروز که به سرعت رو به وخامت است” نیاز به به روز رسانی دارند.

ما نیاز به اصلاح یک اجماع جهانی داریم تا امنیت جمعی را تضمین کنیماو با اشاره به طرح دستور کار مشترک ما برای اقدام چندجانبه، گفت.

علاوه بر کاوش «جعبه ابزار دیپلماتیک» برای پایان دادن به درگیری‌ها، بر پیشگیری و ایجاد صلح نیز تمرکز دارد – از جمله پیش‌بینی نقاط آتش‌سوزی و شرایط طولانی‌مدت که می‌تواند به خشونت منفجر شود. استفاده از حقوق بشر در رسیدگی به علل ریشه ای درگیری؛ ایجاد اعتماد بین افرادی که مرز مشترک دارند. و به طور جمعی خطرات ناشی از جنگ سایبری و به اصطلاح سلاح های خود مختار مرگبار را کاهش می دهد.

شمشیربازی هسته ای باید متوقف شود – رئیس سازمان ملل

تهدید هسته ای را متوقف کنید

این مقام ارشد سازمان ملل با تجدید فراخوان خود مبنی بر «انعطاف پذیری و تمایل به نشان دادن انعطاف پذیری و تمایل به انجام دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای» (NPT) در این ماه تاکید کرد: مصالحه در تمام مذاکرات».

وی تاکید کرد: “تشخیص شمشیرهای هسته ای باید متوقف شود”، و دولت ها را تحت فشار قرار داد تا دوباره متعهد شوند “برای کاهش تنش ها و پایان دادن به مسابقه تسلیحات هسته ای، یک بار برای همیشه به میز مذاکره بیایند.”

دبیرکل سازمان ملل در این لحظه “حداکثر خطر برای جهان ما” تاکید کرد که “آینده بشریت در دستان ماستبا اصرار بر جایگزینی تفرقه با گفت‌وگو و دیپلماسی، تا «نسل‌های بعدی را از بلای جنگ نجات دهیم».

او استدلال کرد که مذاکره، سازش و پاسخگویی برای آینده مورد نیاز است و گواهی می دهد که سازمان ملل متحد از آنجایی که نماینده کشورهای جهان است، “بهترین امید بشریت برای ساختن فردای بهتر و صلح آمیزتر است”.

“در حالی که ما دستور کار جدید خود را برای صلح توسعه می دهیم، بیایید نشان دهیم که از درس های گذشته درس گرفته ایم“.


تظاهرات معترضان در بریتانیا علیه تسلیحات هسته ای.(فایل)

CND/هنری کنیون

تظاهرات معترضان در بریتانیا علیه تسلیحات هسته ای.(فایل)

خلع سلاح هسته ای

گوستاوو زلاوینن، رئیس دهمین کنفرانس بازنگری NPT، اعضای شورا، از جمله آنهایی را که طرف معاهده نیستند، تشویق کرد تا مزایا، انعطاف پذیری و سازگاری آن را به رسمیت بشناسند.

او هشدار داد که فناوری‌ها سطوح جدیدی از خطر را ایجاد می‌کنند، از جمله خطر عدم اشاعه، که نگرانی فزاینده‌ای در همه مناطق است.

توافقات خلع سلاح باید “در جلو و مرکز” باشدبرای کشورهایی که NPT را امضا کرده اند، گفت. زلاوینن، افزود که جلوگیری از هرگونه استفاده از تسلیحات هسته ای اولویت اصلی برای معکوس کردن روندهای خطرناک و از بین بردن چشم انداز پرتاب ناخواسته است.

و برای برخی از کشورها، او اظهار داشت که کاهش خطر هسته ای جایگزینی برای خلع سلاح تمام عیار نیست.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم