tncibanner

گوترش می گوید آفریقا «منبع امید» برای جهان است

آنتونیو گوترش همچنین استدلال کرد که در 20 سال گذشته، اتحادیه آفریقا (AU) “به جان بخشیدن به این امید کمک کرده است تا این قاره بتواند پتانسیل عظیم خود را به کار گیرد.”

دبیرکل سازمان ملل متحد در سی و پنجمین مجمع سران کشورها و دولت های اتحادیه آفریقا که آخر هفته جاری در آدیس آبابا برگزار می شود، از طریق یک پیام ویدئویی سخنرانی کرد.

او در پایتخت اتیوپی توسط معاون دبیر کل، آمنه محمد نمایندگی می شود.


کشورهای آفریقایی از طریق تاسیسات COVAX به واکسن ها دسترسی پیدا کرده اند.

شراکت

به گفته آقای گوترش، همکاری بین سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا “قوی تر از همیشه” است و دستور کار 2030 برای توسعه پایدار و دستور کار 2063 (طرح اولیه آفریقا برای قاره ای صلح آمیز، یکپارچه و مرفه تر) به عنوان ستون های مرکزی است.

دبیر کل سازمان ملل استدلال کرد که “بی‌عدالتی عمیقاً در سیستم‌های جهانی جا افتاده است، اما این آفریقایی‌ها هستند که «سنگین‌ترین بهای را می‌پردازند».

وی با یادآوری اینکه نرخ واکسیناسیون در کشورهای پردرآمد هفت برابر آفریقا است، اظهار داشت: «یک سیستم مالی جهانی ورشکسته اخلاقاً کشورهای جنوب را رها کرده است».

وی ادامه داد: «نابرابری‌های غیراخلاقی که آفریقا را خفه می‌کند، به درگیری‌های مسلحانه، تنش‌های سیاسی، اقتصادی، قومی و اجتماعی، نقض حقوق بشر، خشونت علیه زنان، تروریسم، کودتای نظامی و احساس معافیت می‌پردازد».

به همین دلیل آقای گوترش گفت، ده ها میلیون نفر در سراسر این قاره آواره شده اند و نهادهای دموکراتیک در خطر هستند.

دبیرکل سپس حمایت سازمان ملل را برای روشن کردن “چهار موتور بازیابی” ارائه کرد.

واکسیناسیون

او گفت ابتدا همه باید واکسن خود را دریافت کنند.

در این راستا، وی بر گروه ویژه دستیابی به واکسن آفریقا (AVATT) و مزایایی که تولید بیشتر واکسن در آفریقای جنوبی و سایر کشورهای آفریقایی ایجاد خواهد کرد، تاکید کرد.

وی گفت: «من از شما می‌خواهم شرایطی را فراهم کنید تا تعداد کشورهای آفریقایی که توانایی تولید آزمایش‌ها، واکسن‌ها و درمان‌ها را دارند، از جمله با پرداختن به مسائل مالکیت معنوی و تامین نیازهای فنی و مالی، افزایش یابد.»

اصلاح نظام مالی

دوم، آقای گوترش گفت که کشورهای عضو باید موتور بهبود اقتصادی را با اصلاح سیستم مالی جهانی روشن کنند.

“اما عرشه در برابر آفریقا انباشته شده است. کشورهای جنوب صحرای آفریقا در پنج سال آینده با رشد اقتصادی انباشته‌ای مواجه است که 75 درصد کمتر از سایر نقاط جهان است.“، او گفت.

او خواستار هدایت مجدد حقوق برداشت ویژه – یک دارایی ارز ذخیره ای ایجاد شده توسط صندوق بین المللی پول – به کشورهایی شد که در حال حاضر به حمایت نیاز دارند، اصلاح ساختار بدهی بین المللی، و اشکال اعطایی بیشتر مالی.

بازیابی سبز

ثالثاً، دبیرکل سازمان ملل به احیای سبز در سراسر قاره اشاره کرد.

این قاره پهناور تنها 3 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهان را تشکیل می دهد، اما بسیاری از بدترین تأثیرات تغییرات آب و هوایی در آنجا احساس می شود.

برای پرداختن به واقعیت غم انگیز امروز، ما به یک تقویت اساسی در بودجه برای سازگاری و کاهش در این قاره نیاز داریم“، آقای. گوترش گفت.

به گفته وی، تعهد COP26 گلاسکو برای دو برابری مالی انطباق، از 20 میلیارد دلار، باید اجرا شود، اما کافی نیست.

او از کشورهای ثروتمندتر خواست تا از سال جاری تعهد 100 میلیارد دلاری تامین مالی آب و هوا به کشورهای در حال توسعه را انجام دهند و شرکای بخش خصوصی را که تعهداتی نیز انجام داده اند، در نظر بگیرند.


مردی در یک کارخانه پنبه در خارج از ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی کار می کند.

وی با اشاره به کنفرانس بعدی آب و هوای سازمان ملل (COP27) که اواخر امسال در مصر برگزار می شود، گفت: «ما در حالت اضطراری هستیم و به همه دست ها نیاز داریم و به عنوان «فرصتی ضروری برای آفریقا و جهان ما» اشاره کرد.

صلح

در نهایت، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که صلح در سراسر این قاره می تواند به عنوان موتوری برای بهبودی عمل کند.

در کشورهای چند قومیتی، چند مذهبی و چند فرهنگی در سراسر آفریقا، آقای. گوترش به سازمانی مانند اتحادیه آفریقا «در مورد نشان دادن این است که چگونه مردم می توانند با همکاری یکدیگر همزیستی کنند – حتی شکوفا شوند

به گفته وی، این امر مستلزم “ساختارهای فراگیر و مشارکتی” است و بنابراین کشورهای عضو باید از طریق حکمرانی خوب آنها را به واقعیت تبدیل کنند.

به خصوص برای جوانان آفریقایی، آقای. گوترش افزود، کسانی که برای دسترسی به اطلاعات به ارتباط بیشتری نیاز دارند، از ارتباطات سریعتر، آموزش و مشاغل بهتر بهره مند می شوند.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما